Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Про нас
  • Контакти

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Процеси нагрівання й охолодження морської води

Основне джерело тепла, одержуваного поверхнею Світового океану,— це пряма і розсіяна сонячна радіація. Частина її відбивається водною поверхнею, частина випромінюється в атмосферу і міжпланетний простір.

Морські води, стикаючись з атмосферою, обмінюються з нею теплом. Якщо вода тепліша повітря, то відбувається віддача тепла в атмосферу, якщо ж вода холодніша, вона одержує деяку кількість тепла в процесі теплообміну.

Велику кількість тепла море втрачає на випар. Відомо, що на випар кожного грама води затрачається понад 2,43• 105 Дж/кг (580 кал). Звідси неважко представити, яку велику кількість тепла втрачають поверхневі шари океану, наприклад, в області пасатів, де випар дуже великий.

У високих широтах нагрівання й охолодження морської води зв'язано з льодовими явищами. В осінньо-зимовий період при утворенні льоду завжди виділяється схована теплота льодоутворення, що затрачається на нагрівання води і повітря над нею. Навесні при таненні льоду відбувається, навпаки, охолодження води і повітря.

Додатковим джерелом тепла можуть служити річкові води. Нарешті, велика роль у розподілі і зміні температури вод океанів і морів належить материкам, пануючим вітрам і особливо течіям.

Тепло, що надходить від Сонця, поглинається тонким поверхневим шаром і йде на нагрівання води, але завдяки малій теплопровідності води майже не передається на глибину. Проникнення тепла від поверхні до нижчих шарів відбувається головним чином шляхом вертикального перемішування, а також за рахунок адвекції тепла глибинними течіями. У результаті вертикального перемішування в літню пору до поверхні піднімаються більш холодні води і знижують температуру поверхневих шарів, а глибинні води отеплюються. У зимовий час, коли поверхневі води охолоджені, із глибин у процесі вертикального обміну відбувається підтік більш теплих вод, що затримують початок льодоутворення. Вивчення теплових процесів, змін температури води в часі, у просторі і по глибині засноване на безпосередніх спостереженнях. Виміри температури води в різних районах океанів і морів здійснюються на гідрологічних станціях за допомогою глибоководних перекидних термометрів.

В останні роки в практику океанологічних спостережень широко впроваджуються самописи температури — термографи, батитермографи і термозонди, що дозволяють одержати безперервний хід температури в часі і по глибині. Методи вимірів температури води й основних елементів теплового балансу викладаються в спеціальній літературі і методичних посібниках.

Інші цікаві матеріали

Сутність та структура природно-ресурсного потенціалу
Розвиток ринкових відносин вимагає насамперед раціональної взаємодії економіки та природи, тобто раціонального природокористування. До економічного розвитку відносимо вміле використання природних ресурсів максимальне зб ...

Житлово-комунальне господарство
Галузь соціальної сфери, яка займається обслуговуванням житлового фонду. Благоустрій житлового фонду дуже неоднорідний.[8]. Розвиток житлово-комунальної сфери спрямований на удосконалення системи управління, проведення економ ...

Великі географічні відкриття
Періоду розкладання феодалізму і виникненню капіталістичних відносин передували Великі географічні відкриття, що зіграли важливу роль у переході до буржуазного способу виробництва. Великі географічні відкриття були ...

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено