Течії
Поступальні горизонтальні рухи водних мас, зв'язані з переміщенням значних обсягів води на великі відстані, називають течіями. Течії виникають під дією різних факторів, таких, як вітер (тобто тертя і тиск повітряних мас, що рухаються, на водну поверхню), зміни в розподілі атмосферного тиску, нерівномірність у розподілі щільності морської води (тобто горизонтальний градієнт тиску вод різної щільності на однакових глибинах), припливоутворюючі сили Місяця і Сонця. На характер руху мас води істотний вплив справляють також вторинні сили, що самі не викликають його, а виявляються лише при наявності руху. До цих сил відносяться сила, що виникає завдяки обертанню Землі — сила Коріоліса, відцентрові сили, тертя вод об дно і береги материків, внутрішнє тертя. Великий вплив на морські течії роблять розподіл суші і моря, рельєф дна й обриси берегів. Класифікують течії головним чином по походженню. У залежності від сил, їх збудливих, течії поєднують у чотири групи:
1) фрикційні (вітрові і дрейфові),
2) градієнтно-гравітаційні,
3) припливні,
4) інерційні.
Течії, що виникають при участі сил тертя,— це вітрові течії, викликані тимчасовими і нетривалими вітрами, і дрейфові, викликані сталими, діючими тривалий час вітрами. У вітрових течіях не створюється нахилу рівня, дрейфові ж течії приводять до нахилу рівня і появі градієнта тиску, що визначають виникнення в прибережних районах глибинної градієнтної течії.
Градієнтно-гравітаційні течії виникають унаслідок нахилу фізичної поверхні моря, викликаного різними факторами,— це щільнісні, бароградієнтні та стокові течії. Перші створюються горизонтальним градієнтом щільності, що виникає внаслідок перерозподілу поля щільності. Бароградієнтні течії викликаються змінами в розподілі атмосферного тиску, що приводять до нахилу рівня в областях підвищеного тиску і підвищенню його в області зниженого тиску. Стокові течії створюються в результаті нахилу поверхні моря, викликаного припливом берегових вод, атмосферними опадами, випаром, припливом вод з іншого басейну або відтоком вод в інші райони. Нарешті, можуть виникати компенсаційні течії внаслідок порушення рівноваги за рахунок збитку або відтоку вод з одного басейну в іншій під впливом згінно-нагінної циркуляції й інших факторів.
Приливні течії виникають під дією припливоутворюючих сил Місяця і Сонця.
Інерційні течії — це залишкові течії, що спостерігаються після припинення дії всіх збудливих рух факторів. На частки води в інерційних течіях діють тільки дві сили, що врівноважують одна одну — Коріоліса і відцентрова. Інерційні течії спостерігалися в Балтійськом море, у Чорному, Середземному і ін.
Течії підрозділяються по ступеню стійкості, розташуванню, фізико-хімічним властивостям, характеру руху.
По стійкості виділяють постійні, періодичні і тимчасові (випадкові) течії. Постійні — це течії, що зберігають середні значення швидкості і напрямку тривалий час. Вони помітно змінюють свої характеристики від сезону до сезону, але майже не змінюють їх від року до року. До них відносяться Гольфстрім, Куросао, пасатні й ін.
Періодичні — течії, що змінюють свої елементи в часі з певним періодом (мусонні, приливні).
Тимчасові течії виникають під впливом тимчасових інтенсивних вітрів, різких раптових змін тиску атмосфери, випадання опадів.
По розташуванню виділяють течії поверхневі, глибинні, придонні, прибережні, відкритого моря.
По фізико-хімічних властивостях течії можуть бути теплі, холодні, опріснені, осолоненні, нейтральні. Вплив теплих і холодних течій на хід багатьох фізичних явищ, особливо на клімат Землі, величезний. Підрозділ течій по фізико-хімічних властивостях відносний. Теплі й осолоненні течії мають температуру і солоність вище, ніж місцеві, навколишні їх води, холодні й опріснені — нижче.
По характеру руху течії підрозділяють на прямолінійні, криволінійні, циклонічні і антициклонічні.
У природних умовах не існує течії якого-небудь одного походження, а має місце комплексний потік, що сполучає різні типи течій.
ВИСНОВКИ
Специфіка освоєння Світового океану настільки своєрідна і значення для всього живого на Землі таке велике, що проблеми Світового океану займають важливе місце в системі наук про землю. Світовий океан забезпечує подальший розвиток життя на Землі завдяки своїй ролі регулятора температури, виробника кисню й інших найважливіших функцій. Сьогодні найбільш важливою стає екологічна проблема і захист океану від наслідків впливу людини.
Сьогодні ще дуже мало використовується енергія океану (хвиль, припливів, хімічної і температурної неоднорідності водного середовища), як один з видів поновлюваної екологічно чистої енергії. З урахуванням того, що енергія припливів по оцінці вчених, у 2000 разів перевищує річний запас енергії всіх рік світу, даний напрямок у розвитку світової енергетики розглядається як перспективний. Постійним поновлюваним ресурсом є і кінетична енергія хвиль і саме в шельфовій зоні вона досягає високої концентрації. Перспективним залишається питання використання енергії течій.
Інші цікаві матеріали
Економіко-географічна характеристика Миколаїва
Миколаїв - місто, яке живе своєю
особливою, не схожою ні на чию іншу, життя. В порівнянні з іншими містами він
молодий - йому всього лише 200 з невеликим. Але за ці роки він зміг
перетворитися з дикої і необжитої місцев ...
Генезис океану
Об’єкт: океан.
Предмет: генезис океану.
Мета курсової роботи: встановити походження світового
океану.
Завдання: підрозділ Світового океану на окремі частини,
будова земної кори в області океанів, основні риси ре ...
Земельний кадастр і використання земель Городницької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області
Суспільні відносини щодо володіння, користування
і розпорядження землею (земельні відносини) перебувають у постійному розвитку.
Трансформація земельних відносин завжди на всіх
етапах людської цивілізації належала до ...