Умови формування яружно-балочного рельєфу
а) Геологічні умови. Територія Кривбасу знаходиться у центральній частині українського щита. В будові району бере участь два структурних поверхи: кристалічний фундамент, складений метаморфізованими вулканогенно-осадовими та гранітоїдними утвореннями докембрію і осадовий чохол, розріз якого представлений відкладами кайнозою.
В структурі щита район розміщується на межі двох різновікових геоблоків Кіровоградського складеного породами нижнього протерозою і Придніпровського, складеного гранітоїдами середнього архею з зеленокам'яними структурами пізньоархейського віку.
Блоки розділені зоною Криворізько-Кременчукського глибинного розлому, вздовж якого розміщується Криворізька структура. Ця структура являє собою складну геологічну споруду в будові якої беруть участь породи верхнього архею, нижнього, середнього та за останніми даними верхнього протерозою, а також кайнозою. Вміщуючими для неї є гранітоїди середнього та верхнього архею.
Нижня частина розрізу докембрійських порід відома під назвою кінська серія, яка належить до пізнього архею і складена амфіболітами, амфіболовими, біотики-амфіболовими оланцями та слюдистими кварцитами.
На породах архею з неузгодженням залягає криворізька серія нижнього протерозою, яка складається з трьох свит (знизу догори): новокриворізької, скелеватської, саксаганської.
Новокриворізька свита складена хлорит-біотитовими, хлорит-амфіболовими, біотит-кварцовими сланцями та сланцевими метаконгломератами і метапісковиками.
Породи скалеватської свити складені кварцовими метапісковиками та філітоподібними сланцями.
Розріз свити завершує горизонт талькових сланців, які є метаморфізованими аналогами ультра основних ефузивів. Цей горизонт іноді відносять до окремої інгулецької свити
На талькових сланцях згідно залягають залізисто-кремнисті відклади саксаганської свити, складеної перешаруванням залізистих і сланцевих горизонтів. Сланцеві горизонти складені біотит кварцевими, серицит-біотитовими, біотит-амфіболовими, біотит-хлоритовими, хлоритовими сланцями і безрукими кварцитами. Залізисті горизонти утворені магнетитовими, сілікат-магнетитовими кварцитами та багатими залізними рудами. В розрізі свити нараховується сім залізистих і сім сланцевих горизонтів. (Природні відслонення порід Криворізької серії зустрічаються по берегах річки Інгулець, на правому березі р. Саксагань, у багатьох балках (зокрема в Північній Червоній).
Вище з кутовим та стратиграфічним неузгодженням залягають породи гданцевської свити нижнього протерозою. Породи свити належать до самостійного тектоно-седиментаційного циклу і тому за останніми дослідженнями мають бути віднесені до окремої фрунзенської серії, середнього протерозою. В нижній частині свити переважають кластогенні утворення: магнетит-хлоритові, кварц-магнетит-хлоритові, кварц-сугицитки. Підпорядковане місце в її розрізі займають седиментаційні брекчії, метанонгломерато-брекчії.
На контакті з саксаганською свитою присутні лінзоподібні поклади багатих залізних руд, які є результатом перевідкладення продуктів кори вивітрювання залізистих порід криворізької серії.
Вище уламкових порід залягають двослюдяні з графітом (вузлисті) і доломітові мармури.
Завершує розріз перешарування полювошпат кварцових метапісковиків та сланців кварц-біотитового, карбонат-кварц-біотитового, амфібол-кварц-біотитового складу.
Після формування порід гданцевської свити докембрійські утворення були прорвані дайками діабазів субширотного простягання.
Розріз кристалічних порід докембрію завершує глеєватська свита, яка утворилася на протязі середнього або пізнього протерозою
Інші цікаві матеріали
Транспорт і зв'язок
Головною ціллю в транспортної галузі є більш повне, безпечне, якісне
задоволення потреб населення та економіки району у послугах транспорту,
поліпшення транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг і мостів,
планомірни ...
Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні
ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх
можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні
ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...
Пустельні примітивні ґрунти
Ґрунтозна́вство — наука про ґрунти, розділ
інженерної геології, що вивчає склад, будову і властивості ґрунтів,
закономірності їх формування і розвитку. Ґрунтознавство займається вивченням генезису,
еволюції, біопро ...