Умови формування яружно-балочного рельєфу
Лесоподібні суглинки містять оксид кремнію SiO2 – від 50 до 60% сполуки кальцію магнію знаходяться переважно у вигляді карбонатів. Вміст СаО (8-24%) значно перевищує вміст MgO – 0,2-20%. Загальна кількість водорозчинних солей коливається в межах 0,1-0,6%.
Гранулометричний склад палевих легких і середніх суглинків досить однорідний (коефіцієнт неоднорідності біля 4) і з високим вмістом пилуватих частинок 70-85%, серед яких переважають крупно пилуваті (0,03-0,01мм) глинистих частинок у світло-палевих суглинках від 18 до 27%.
Гранулометричний склад червоно-бурих середніх і важких суглинків відрізняється меншою однорідністю (коефіцієнт неоднорідності коливається від 9 до30) і більш низьким вмістом пилуватої фракції 65-75%.
Тут більше глинистих частинок. До 52-54% частинок менше 0,002мм при цьому їх головна кількість припадає на колоїдні частини розміром менше 0,0002мм.
Природна вологість лесових суглинків невелика, у палевих суглинках вона коливається від 8 до 13 %, бурих – 14-22%. Питома вага коливається від 2,66 до 2,734 г/см3. Середня пористість палевих суглинків 47-48%, при коливаннях від 41 до 58%, а пористість червоно-бурих суглинків 37% (при коливаннях її від 37 до 48%).
Число пластичності коливається від 10 до 16, для світло-палевих і 17-20% для червоно-бурих суглинків. Коефіцієнт фільтрації лесоподібних суглинків в залежності від вмісту піщаних і глинистих фракцій змінюється в межах від 0,008 до 0,16 м/с.
Неоген-четвертинні червоно-бурі глини мають питому вагу від 2,66 до 2,85 г/см3, пористість 28-53,3%, природну вологість 15,1-41,1%, число пластичності 19-40. Вміст глинистих частинок більше 65-70%. Коефіцієнт фільтрації змінюється від 0,004 до 0,0007 м/добу. Набухання глин не перевищує 6,0 – 35,0%. Розмокання знаходиться в межах 19-60%, консистенція глин переважно липко-пластична.
Формування ерозійної сітки Криворіжжя в значній мірі відбувалося згідно з лініями тектонічних порушень фундаменту.
Будова фундаменту характеризується складною тектонічною структурою. Численні розривні тектонічні порушення обмежовують різні за величиною і конфігурацією блоки кристалічних порід.
б) Геоморфологічні умови. Територія Криворіжжя розташована в межах морфоструктур різного порядку.
За В.П.Палієнко (1989) регіон входить до складу східноєвропейської поліченої рівнини (морфоструктура 1-го порядку), виникнення якої обумовлене великою тектонічною структурою – східноєвропейською платформою.
Північна частина Кривбасу (від горизонталі 100 і вище) належить до Придніпровсько-Приазовської геоморфологічної області цокольних пластово-денудаційних височин (Азово-Придніпровська височина - морфоструктура ІІ-го порядку, Центрально-придніпровській денудаційній височині (морфоструктура ІІІ-го порядку) і її зниженій частині – Інгуло-Інгулецькій лесовій акумулятивній розчленованій рівнині (за Ю.Л.Грубріним, 1982).
Південна частина Кривбасу (від горизонталі 100 м і нижче) знаходиться в Причорноморській геоморфологічній області пластово-акумулятивних та пластово-денудаційних рівнин (морфоструктура ІІІ порядку), Північна Причорноморській рівнині (морфоструктура ІІІ порядку).
Морфоструктури ІІ порядку зумовлені доволі крупними тектонічними утвореннями – Український кристалічний щит та Причорноморська западина. Морфоструктури ІІІ і ІV порядків – тектонічними блоками, меншими за розмірами, площа яких змінюється від кількох десятків тисяч км2 до кількох десятків км2.
Таким чином, основним елементом морфоструктурного рельєфу на Криворіжжі з лесово-суглинисті височинні та низовинні вододільні плато, які ускладнені різкою морфоскульптурою, серед якою переважає флювіальна.
Інші цікаві матеріали
Геодезія
Геодезична мережа — це
сукупність пунктів на земній поверхні, закріплених
спеціальними центрами, координати та висоти яких визначено геодезичними методами.
Геодезичні
мережі поділяються на: державні, спеціального ...
Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з
рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення
енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...
Конденсаційні та сублімаційні процеси в атмосфері
Атмосфера являє собою повітряну оболонку навколо земної поверхні, яка
бере участь в обертанні Землі.
Метеорологія - це наука про атмосферу - повітряну оболонку Землі, яка оточує
земну поверхню, наука про фізичні проце ...