Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Умови формування яружно-балочного рельєфу

Лесоподібні суглинки містять оксид кремнію SiO2 – від 50 до 60% сполуки кальцію магнію знаходяться переважно у вигляді карбонатів. Вміст СаО (8-24%) значно перевищує вміст MgO – 0,2-20%. Загальна кількість водорозчинних солей коливається в межах 0,1-0,6%.

Гранулометричний склад палевих легких і середніх суглинків досить однорідний (коефіцієнт неоднорідності біля 4) і з високим вмістом пилуватих частинок 70-85%, серед яких переважають крупно пилуваті (0,03-0,01мм) глинистих частинок у світло-палевих суглинках від 18 до 27%.

Гранулометричний склад червоно-бурих середніх і важких суглинків відрізняється меншою однорідністю (коефіцієнт неоднорідності коливається від 9 до30) і більш низьким вмістом пилуватої фракції 65-75%.

Тут більше глинистих частинок. До 52-54% частинок менше 0,002мм при цьому їх головна кількість припадає на колоїдні частини розміром менше 0,0002мм.

Природна вологість лесових суглинків невелика, у палевих суглинках вона коливається від 8 до 13 %, бурих – 14-22%. Питома вага коливається від 2,66 до 2,734 г/см3. Середня пористість палевих суглинків 47-48%, при коливаннях від 41 до 58%, а пористість червоно-бурих суглинків 37% (при коливаннях її від 37 до 48%).

Число пластичності коливається від 10 до 16, для світло-палевих і 17-20% для червоно-бурих суглинків. Коефіцієнт фільтрації лесоподібних суглинків в залежності від вмісту піщаних і глинистих фракцій змінюється в межах від 0,008 до 0,16 м/с.

Неоген-четвертинні червоно-бурі глини мають питому вагу від 2,66 до 2,85 г/см3, пористість 28-53,3%, природну вологість 15,1-41,1%, число пластичності 19-40. Вміст глинистих частинок більше 65-70%. Коефіцієнт фільтрації змінюється від 0,004 до 0,0007 м/добу. Набухання глин не перевищує 6,0 – 35,0%. Розмокання знаходиться в межах 19-60%, консистенція глин переважно липко-пластична.

Формування ерозійної сітки Криворіжжя в значній мірі відбувалося згідно з лініями тектонічних порушень фундаменту.

Будова фундаменту характеризується складною тектонічною структурою. Численні розривні тектонічні порушення обмежовують різні за величиною і конфігурацією блоки кристалічних порід.

б) Геоморфологічні умови. Територія Криворіжжя розташована в межах морфоструктур різного порядку.

За В.П.Палієнко (1989) регіон входить до складу східноєвропейської поліченої рівнини (морфоструктура 1-го порядку), виникнення якої обумовлене великою тектонічною структурою – східноєвропейською платформою.

Північна частина Кривбасу (від горизонталі 100 і вище) належить до Придніпровсько-Приазовської геоморфологічної області цокольних пластово-денудаційних височин (Азово-Придніпровська височина - морфоструктура ІІ-го порядку, Центрально-придніпровській денудаційній височині (морфоструктура ІІІ-го порядку) і її зниженій частині – Інгуло-Інгулецькій лесовій акумулятивній розчленованій рівнині (за Ю.Л.Грубріним, 1982).

Південна частина Кривбасу (від горизонталі 100 м і нижче) знаходиться в Причорноморській геоморфологічній області пластово-акумулятивних та пластово-денудаційних рівнин (морфоструктура ІІІ порядку), Північна Причорноморській рівнині (морфоструктура ІІІ порядку).

Морфоструктури ІІ порядку зумовлені доволі крупними тектонічними утвореннями – Український кристалічний щит та Причорноморська западина. Морфоструктури ІІІ і ІV порядків – тектонічними блоками, меншими за розмірами, площа яких змінюється від кількох десятків тисяч км2 до кількох десятків км2.

Таким чином, основним елементом морфоструктурного рельєфу на Криворіжжі з лесово-суглинисті височинні та низовинні вододільні плато, які ускладнені різкою морфоскульптурою, серед якою переважає флювіальна.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Інші цікаві матеріали

Русловий алювій Черемошу Вступ Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа
Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа басейну 2650 км2) Пруту, утворюється злиттям Чорного і Білого Черемошу в гірському селі Устеріки в Покутсько-Буковинських Карпатах. Витоки Чорного Черемошу (89 к ...

Північно-Кавказький економічний район Росії
Склад Північно-Кавказького економічного району: Ростовська область, Краснодарський край, Ставропольський край; Республіки: Адигея, Дагестан, Інгушетія, Кабардино-Балкарська, Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія і Чеченс ...

Регіональний господарський комплекс, його галузева та територіальна структура
Розвиток національної економіки супроводжується поглибленням суспільного поділу праці і спеціалізації діяльності. Процеси спеціалізації потребують координації діяльності і формування зв'язків між різними галузями і виро ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено