Умови формування яружно-балочного рельєфу
Вододільні плато межиріч витягнуті з півночі та північного-сходу на південь. Мають загальний нахил на південь, в бік Чорного моря, а також в бік річкових долин і балок де сформувалися при вододільні схили. Л.М.Булава виділяє ще вододіли більш низького рангу – між балочні. За даними цього автора вододільні плато на території Кривбасу займають 65% плащі регіону.
Верхні частини вододілів плоскі, вузькі, слабко і помірно дреновані куполоподібні в північній частині, слабко дреновані і майже недреновані в південній (в межах Причорноморської низовини). Абсолютні відмітки вододільного плато знижуються з півночі на південь – від +169 м на лівобережжі р. Інгулець і +173 м на правобережжі до +75 м – на крайньому півдні. Відносне зниження висоти вододілів з півночі на південь становлять 0,69 м/км, при цьому більш інтенсивно в південній частині.
Середні висоти вододілів часто непостійні (наприклад як на Інгулецько-Саксаганському), внаслідок різної інтенсивності тектонічних рухів окремих блоків, водно-ерозійній зденудованості.
Вододільні плато є поверхнями вирівнювання різного віку – від залишково пізньосарматської на півночі до понтичної на півдні. Вапнякові відклади понту визначають пластовий характер плоских і хвилястих рівнин півдня Кривбасу. Вододіли часто приурочені до гранітоїдних куполів та антиклінальних валів складчастого фундаменту (Булава, 1990).
Крутизна вододільних плато дорівнює від 0 до 1,5º. При переході до привододільних схилів кути нахилу земної поверхні збільшуються до 3º, на прибалочних і при вододільних схилах вододілу зростають до 4-6º. За формою поперечного профілю схилу, переважно, прямі на ділянках інтенсивного розвитку сучасних процесів (зсуви, водна ерозія) спостерігається чергування випуклих і увігнутих схилів.
Середня густота горизонтального розчленування території Кривбасу ерозійною сіткою достатньо висока – від 0,8 до 1,6 км/км2 (Денисов та ін., 1972). Вріз річкових долин відносно вододілів складає 70-90 м, глибина врізу балок 20-40 м.
В межах Кривбасу за характером розчленування, Л.М.Булава (1990) виділяє 7 геоморфологічних мікрорайонів (морфоструктури ІV порядку), виникнення яких зумовлене відмінностями в історії геоморфогенезу і в направленості та інтенсивності сучасних вертикальних тектонічних рухів (рис.1.1).
За М.П.Семенюком (1973 та ін.), на території регіону розвинуто 50 тектонічних блоків. З характером і неотектонічних рухів пов’язана будова і рельєф вододілів, малюнок і особливості яружно-балочної сітки, поєднання каньйоноподібних, вузьких і широких ділянок річкових долин, а також інтенсивність рельєфоутворюючих процесів.
Межами морфоструктур ІV порядку виступають тектонічні (в тому числі і глибинні розломи, які вплинули на їх появу (Криворізько-Кременчуцькій і Девладівський розломи, Боковеньківських грабен). Так, субмеридіальний напрям р. Інгулець контролюється зоною р. Бокової приурочена до дуже активної Куколівської зони розломів і відбиває інтенсивний характер тектонічних піднять блока боков’янських гранітів. Більшість балок і ярів закладені по лініям тектонічних порушень і відбивають тріщидіну тектоніку фундаменту .
Інтенсивність сучасних тектонічних піднять становить 5 мм/рік (на північному заході регіону) до 2,5-3 мм/рік – на півдні (Денисов та ін., 1972). В результаті цього рельєф Криворіжжя в межах Причорноморської низовини менш розчленований (густота розчленування – 0,3-0,5 км/км2), а Придніпровської височини більше – 2,3-3,5 км/км2.
в) Кліматичні умови.
Згідно з кліматичним районуванням (за Алісовим, 1969), територія Кривбасу належить до атлантико-континентальної європейської недостатньо-вологої, теплої області помірного поясу за (О.Г.Усаченком, 1968 р) вона знаходиться в помірно-континентальній субборсальній, семіарідній кліматичній підзоні.
Інші цікаві матеріали
Ґрунти Українських Карпат
Ґрунт - це особливе природно-історичне тіло, складна
поліфункціональна чотирифазна структурна система у поверхневій частині кори
вивітрювання гірських порід, яка є комплексною функцією гірської породи,
організмів, кліма ...
Розміщення продуктивних сил Івано–Франківської області
Дослідженню розвитку промислових комплексів та проблеми
територіальної організації промислового виробництва України присвячено чимало
науково-дослідних і практичних робіт.
Дана курсова робота висвітлює тему, яка на сь ...
Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна
одиниця (область) на крайньому
заході України. Є однією з трьох
областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону.
Одна з на ...