Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Умови формування яружно-балочного рельєфу

Широта місцевості території району визначає висоту стояння сонця над обрієм (від 18,6º 22 грудня до 65,4º 22 червня) і довжина світового дня (від 8 год. 07' і 15 год. 53'), тривалість сонячного випромінювання становить 2102 год. на рік. Річні показники сумарної сонячної радіації 108-110 ккал-см2 або 4640 мдж/м2, радіаційний баланс 47-48 ккал/см2, в тому числі літом 24 ккал/см2, взимку 0,4 ккал/см2. Середнє альбедо достатньо високе літом 30% і порівняно низьке зимою – 35%.

Циркуляційні процеси (сукупність повітряних мас та течій) обумовлюють неперіодичні зміни погоди, які перекривають вплив радіаційних та місцевих чинників. Антициклональний тип циркуляції атмосфери спостерігається у 2/3 від загальної кількості днів року (229-242). Кількість антициклонів – 4-15 місцевих, і 20-28 надходять з області Азовського максимуму. Решту часу клімат Кривбасу значною мірою формується під дією 43 циклонів і 60 баричних улоговин (середземноморських і атлантичних). Влітку формуються чорноморські та місцеві циклони.

Територія Кривбасу знаходиться в глибині рівнинного простору Євразії, куди повітряні маси надходять трансформованими (з Атлантичного океану – втративши значну частину вологи, з Північно-Льодовитого океану - прогріті на сухі). Зі сходу континентальне повітря надходить сухим, взимку дуже холодним, а влітку – теплим і жарким. В зв’язку з останнім у регіоні звичайним явищем є посухи.

Середньорічний показник атмосферного тиску по Кривому Розі становить 753,7 мм. рт. ст., взимку 788,1 мм. рт. ст. у мілібарах значення атмосферного тиску по сезонам року дорівнюють у січні 1021, квітні 1015, липні 1012, жовтні 1020.

У зв’язку з положенням регіону південніше вісі Воєйкова (головного вітроділу Євразії) переважають вітри північних румбів (49% повторюваності), а також східні вітри. Влітку переважають північні та північно-західні вітри, в інші сезони року – північно-східні, північні та східні вітри.

Середня швидкість вітру становить 5,0 м/сек. Дещо більша вона в холодний період року (5,6-5,9 м/сек) і знижується влітку до 4,1-4,2 м/сек. Протягом доби найбільша швидкість вітру вдень, у зв’язку з посиленням вертикального турбулентного обміну сильні вітри (зі швидкістю понад 15 м/сек) відмічаються в середньому 29 днів на рік і також характерні для холодного часу року. В теплий період часто спостерігаються суховії – вітри східних румбів, які характеризуються швидкістю більше 5,7 м/сек., при дуже низькій віднятій вологості повітря – 25-30%. Вони формуються навесні – початку літа, в умовах трансформації сухих арктичних повітряних мас над просторами Середньої Азії за Волгою. Число днів з суховіями досягає від 15 (північ регіону) до 20 (іноді до 30 на півдні) днів на рік. Середня тривалість цих вітрів складає 4,4 дні. В середньому за весну, літо та осінь буває 5-6 днів з пиловою бурею, але максимальні показники набагато більші.

Термічний режим в теплий період року залежить від радіаційних показників разам із впливом підстилаючої поверхні (місцевих умов). В холодний період термічний режим переважно обумовлений властивостями повітряних мас, які приносяться з других районів.

Середня багаторічна температура повітря становить +8,5ºС, середня температура повітря в липні +22,3º, у січні -5,0ºС. Абсолютний максимум температури за період спостереження зафіксована у липні 1890 року і становить +39,3, абсолютний мінімум -34ºС спостерігався в середині 30 років ХХ ст.

За даними Л.М.Булави континентальність клімату Криворіжжя за формулою С.П.Храмова становить 85, що характеризує клімат регіону як помірно-континентальний.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Інші цікаві матеріали

Місто та його структура
В процесі урбанізації рельєф освоюваної території піддається перетворенням відповідно до потреб певного етапу розвитку міста. Основною тенденцією в зміні міського рельєфу можна вважати його вирівнювання, зв'язана з план ...

Економіка Франції
XX століття вніс величезні зміни в життя країн і народів. Але важко знайти серед великих індустріальних країн такі, де зміни в політичній та економічній сферах були настільки ж значні, як у Франції. За истекшее столетие ...

Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської
Україну часто називають квітучим краєм. Це – земля, де знання, досвід людей і їх любов до природи можуть творити чудеса, тому дбайливе ставлення до природи мусить бути невід’ємною рисою характеру кожної молодої людини. ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено