Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Умови формування яружно-балочного рельєфу

Режим зволоження визначається послабленням дії циклонів і атмосферних фронтів в теплий період року, що визначає різке зменшення кількості атмосферних опадів з північного заходу на південний схід і південь.

Криворіжжя відноситься до поступливих районів України. В середньому за рік територія регіону отримує 400-450 мм опадів. Більш вологий є крайній північ Кривбасу (в районі с.м.т. Петрове), де випадає 450 мм опадів на рік. Північні та центральні райони мають 425-450 мм, а південна частина найменше – 400-425 мм. Максимальна кількість атмосферних опадів випадає на початку літа, самий вологий місяць – червень. Найбільш сухі місяці - вересень і період з січня по квітень. Упродовж року атмосферні опади розподілені нерівномірно. Дві третини опадів припадає на теплу частину року (300-320 мм), у зимові місяці атмосферних опадів випадає менше – 100-130 мм. За рік сумарна тривалість випадіння опадів становить 760 год. на півночі Кривбасу і 700 годин на півдні.

Для зволоження території Криворіжжя притаманні флуктуації – зміни обсягів атмосферних осадків по рокам або десятиліттям. Вологі роки чергуються з сухими, коли переважає антициклональний тип погоди, а атмосферні фронти проходять значно північніше степової ландшафтної зони. За останні 60 років посушливими є кожні 3-4 роки на одне десятиліття. Сильні посухи на Криворіжжі бувають 1 раз на 5-10 років, коли за вегетаційний період випадає критично мала кількість атмосферних опадів – 100-150 мм. Іноді по кілька місяців дощів влітку немає зовсім. Однак з кінця 70-х рр. ХХ ст. триває повільне зростання зволоженості, що можна поясними глобальним потеплінням клімату на Землі, ростом випарування, таненням льодовиків і збільшення площі водоймищ.

Середні показники випаровування для Кривбасу становлять з півночі на південь відповідно – 350 мм і 300 мм на рік. Коефіцієнт зволоження за М.М.Івановим, складає 0,53, що характеризує Криворіжжя як територію з недостатнім і нестійким зволоженням.

За даними Булави Л.М. (1990) на протязі всіх літніх місяців баланс зволоження відрізняється дефіцитом, і ще не дивлячись на те, що 60-70% річних опадів випадає за вегетаційний період. Це пояснюється високими літніми температурами повітря і значним переважанням випаровуваності (майже вдвічі) над сумою атмосферних опадів. Дефіцит зволоження у червні становить – 76 мм, липні – 141 мм, серпні – 142 мм. Сумарний річний дефіцит зволоження дорівнює 350-420 мм. 95% випадаючих атмосферних опадів витрачається на випаровування, 2-2,5% - на підземний і 3-5% на поверхневий стік. У холодний період року на випаровування йде лише 2-12% опадів. Тому хоча сніг і складає близько 20% від річної суми атмосферних опадів, його танення при відносно низькій випаровуваності рано навесні і взимку під час відлиг, та зменшення підземного стоку внаслідок промерзання ґрунтів і зниження їх інфільтраційних властивостей, обумовлює переважне снігове живлення рік регіону.

Дощові опади в теплий період року випадають переважно у вигляді злив. Середня кількість днів зі зливами за вегетаційний відрізок – 29. Інтенсивність опадів прямо пропорційна їх тривалості. Максимальна кількість опадів яка випала за добу для м. Кривого Рогу становить 95 мм. Зливові дощі пов’язані з потужними купчасто-дощовими хмарами, проходження яких супроводжується грозами та градом. Найчастіше грози трапляються в період з травня по серпень (5-9 днів на місяць). В середньому за рік на території Кривбасу спостерігається 27-29 днів з грозою, максимальні показники дорівнюють – 84 днів. Дуже рідко, але грози бувають і взимку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Інші цікаві матеріали

Мінеральні ресурси Хмельницької області
Завдяки географічному розташуванню, геологічній будові і гідрогеологічним умовам Україна має значні запаси мінеральних вод. Далеко за межами України відомі такі води, як "Миргородська", "Поляна квасова&qu ...

Територіально-виробничі комплекси України
Із середини 50-х років чітко намітилися регіональні проблеми, пов’язані з великомасштабним залученням у господарський оборот великих джерел ресурсів з метою створення нових баз нафтової, газової, електроенергетичної й і ...

Комплексна фізико-географічна характеристика Уралу
Уральська гірська країна є природною межею між двома часинами світу – Європою та Азією. Особливості географічного положення цих гір, їх значна протяжність з півночі на південь зумовлює відмінності в окремих компонентах ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено