Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Умови формування яружно-балочного рельєфу

Режим зволоження визначається послабленням дії циклонів і атмосферних фронтів в теплий період року, що визначає різке зменшення кількості атмосферних опадів з північного заходу на південний схід і південь.

Криворіжжя відноситься до поступливих районів України. В середньому за рік територія регіону отримує 400-450 мм опадів. Більш вологий є крайній північ Кривбасу (в районі с.м.т. Петрове), де випадає 450 мм опадів на рік. Північні та центральні райони мають 425-450 мм, а південна частина найменше – 400-425 мм. Максимальна кількість атмосферних опадів випадає на початку літа, самий вологий місяць – червень. Найбільш сухі місяці - вересень і період з січня по квітень. Упродовж року атмосферні опади розподілені нерівномірно. Дві третини опадів припадає на теплу частину року (300-320 мм), у зимові місяці атмосферних опадів випадає менше – 100-130 мм. За рік сумарна тривалість випадіння опадів становить 760 год. на півночі Кривбасу і 700 годин на півдні.

Для зволоження території Криворіжжя притаманні флуктуації – зміни обсягів атмосферних осадків по рокам або десятиліттям. Вологі роки чергуються з сухими, коли переважає антициклональний тип погоди, а атмосферні фронти проходять значно північніше степової ландшафтної зони. За останні 60 років посушливими є кожні 3-4 роки на одне десятиліття. Сильні посухи на Криворіжжі бувають 1 раз на 5-10 років, коли за вегетаційний період випадає критично мала кількість атмосферних опадів – 100-150 мм. Іноді по кілька місяців дощів влітку немає зовсім. Однак з кінця 70-х рр. ХХ ст. триває повільне зростання зволоженості, що можна поясними глобальним потеплінням клімату на Землі, ростом випарування, таненням льодовиків і збільшення площі водоймищ.

Середні показники випаровування для Кривбасу становлять з півночі на південь відповідно – 350 мм і 300 мм на рік. Коефіцієнт зволоження за М.М.Івановим, складає 0,53, що характеризує Криворіжжя як територію з недостатнім і нестійким зволоженням.

За даними Булави Л.М. (1990) на протязі всіх літніх місяців баланс зволоження відрізняється дефіцитом, і ще не дивлячись на те, що 60-70% річних опадів випадає за вегетаційний період. Це пояснюється високими літніми температурами повітря і значним переважанням випаровуваності (майже вдвічі) над сумою атмосферних опадів. Дефіцит зволоження у червні становить – 76 мм, липні – 141 мм, серпні – 142 мм. Сумарний річний дефіцит зволоження дорівнює 350-420 мм. 95% випадаючих атмосферних опадів витрачається на випаровування, 2-2,5% - на підземний і 3-5% на поверхневий стік. У холодний період року на випаровування йде лише 2-12% опадів. Тому хоча сніг і складає близько 20% від річної суми атмосферних опадів, його танення при відносно низькій випаровуваності рано навесні і взимку під час відлиг, та зменшення підземного стоку внаслідок промерзання ґрунтів і зниження їх інфільтраційних властивостей, обумовлює переважне снігове живлення рік регіону.

Дощові опади в теплий період року випадають переважно у вигляді злив. Середня кількість днів зі зливами за вегетаційний відрізок – 29. Інтенсивність опадів прямо пропорційна їх тривалості. Максимальна кількість опадів яка випала за добу для м. Кривого Рогу становить 95 мм. Зливові дощі пов’язані з потужними купчасто-дощовими хмарами, проходження яких супроводжується грозами та градом. Найчастіше грози трапляються в період з травня по серпень (5-9 днів на місяць). В середньому за рік на території Кривбасу спостерігається 27-29 днів з грозою, максимальні показники дорівнюють – 84 днів. Дуже рідко, але грози бувають і взимку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Інші цікаві матеріали

Республіка Індонезія
Республіка Індонезія в даний час, завдяки раціональної економічній політиці і успішним реформам, перетворилася в аграрно-індустріальну державу. За багатьма показниками цю країну вже зараз відносять до групи нових індуст ...

Характеристика Нової Зеландії
Нова Зеландія - найкрасивіша країна світу. Цей дивовижний оазис райського життя розташований в південно-західній частині Тихого океану, на двох чудових островах - Південному та Північному, розділених протокою Кука, а так ...

Земельний кадастр і використання земель Городницької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області
Суспільні відносини щодо володіння, користування і розпоряджен­ня землею (земельні відносини) перебувають у постійному розвитку. Трансформація земельних відносин завжди на всіх етапах людської цивілізації належала до ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено