Характеристика яружно-балочного рельєфу Кривбасу
Деякі балки, особливо в межах міста використовувалися як ставки-накопичувачі шахтних вод (оз. Солоне в балці Іоновій). Зараз мінералізовані шахтні води накопичуються у балці Свистуново. Балка Грушовоста ПівденГЗК засипана шлаками і рекультивована, частково використовується як ставок зворотного водопостачання. В деяких балках розміщують відвали розкривних порід. Наприклад, відвалами 3-4 НКГЗК, де складуються окислені руди пересипані верхів'я балки Галаганові, відвали розміщуються на окремих ділянках балок Північна Червона (в нижній частині)і т.д.
В межах міста схили великих балок забудовані (балка Іонова), менші за розміром балки засипані, територія спланована і забудована. На околицях міста схили деяких балок розорані, зайняті городами, інколи дачними ділянками. Частини балок, ярів на околицях міста перетворені на стихійні сміттєзвалища.
За межами міста в балках, особливо поблизу сіл створені ставки, балки використовуються як пасовища, але природні ландшафти зазнали менших перетворень.
Антропогенне перетворення яружно-балочного рельєфу часто має негативні наслідки. Спорудження великих хвостосховищ веде до підтоплення значних територій, забруднення підземних вод. Накопичення пилуватих шлаків, без їх зволоження і закріплення, може спричиняти і забруднення атмосфери.
Засипка балок відвалами, або з метою забудови також може мати негативні наслідки. Призводити до підтоплення, оскільки руйнується природна дренажна система, або до утворення зсувів, деформації будівель.
Використання балок для створення ставків-накопичувачів шахтних горизонтів підземних вод, причому на великих територіях (балка Свистуново).
Ерозійні процеси розвиваються на схилах відвалів, бортах кар’єрів, що призводить до утворення ярів.
Поширенню яружної ерозії сприяє також зрошення, особливо неорганізований скид надлишків води від зрошення.
Таким чином природний яружно-балочний рельєф в межах Криворіжжя зазнав значних антропогенних перетворень, що супроводжується створенням штучних форм рельєфу – антропогенних морфоструктур, знищенням або докорінними змінами природного рельєфу. Антропогенний вплив обумовлює також локальну різницю, контрастність в інтенсивності протікання сучасних екзогенних і зокрема ерозійних процесів. В зв’язку зі змінами природної системи дренажу і стоку за рахунок знищення і перетворення природної балочної системи виникають замкнуті (безстічні) ділянки і ділянки з підвищеним місцевим базисом ерозії. Це призводить до збільшення чисельності рівчаків і ярів в районах забудови, нижче гребель ставків та водосховищ, підтоплення міської території на вододільних ділянках. На слабкодренованих вододілах, в умовах тривалого стояння снігових та дощових вод активізуються процеси сифазії.
Висновок до І розділу
Результати дослідження яружно-балочного рельєфу Криворіжжя дозволили визначити, що характер природного яружно-балочного рельєфу обумовлений в першу чергу геологічною побудовою території.
На півночі території, де потужність осадового чохла незначна, малюнок ерозійної сітки обумовлений складом порід фундаменту. В районі розвитку гранітоїдів ерозійна сітка має деревоподібний характер, в районах розвитку метаморфічних порід – близький до сітчастого. Зі збільшенням потужності осадових порід – малюнок сітки стає плямистим.
Балки в межах Придніпровської височини на півночі території відрізняються коритоподібним поперечним профілем, слабко випуклими задернованими схилами, з морфологічно добре вираженою бровкою, наявністю канйьоноподібних ділянок в місцях перетину кристалічних порід.
Балки на півдні Кривбасу в межах Причорноморської низовини відрізняються деревоподібним характером, похилими, довгими, задернованими схилами, з нечіткою бровою і лише там, де балки перетинають карбонатні породи, схили стають більш крутими.
Яружна ерозія більш інтенсивна на півночі території, де вірогідною причиною може бути скид в балки надлишкових вод від зрошування, і на схилах долини р. Інгульця в районі с. Інгулець, з аналогічної причини.
Інші цікаві матеріали
Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь
якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного
комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...
Економічна система Південної Кореї
Протягом трьох останніх
десятиліть людство мало можливість спостерігати за деякими країнами, що
розвиваються, що демонстрували світу "економічні чудеса". Звичайно ж,
мова йде про молоді найбільш розвинені дер ...
Природно-антропогенні ресурси України, їх класифікація і оцінювання для потреб рекреації
Дедалі інтенсивніше зростає роль організації відпочинку для регенерації
життєвих сил людини, витрачених у процесі праці. Завдяки вдалому сполученню
умов для рекреації в окремих країнах склались потужні комплекси відпочин ...