Впровадження досліджень окремих елементів природи рідного краю на заняттях географічного гуртка.
Одним з напрямів вивчення географії, в школі є позакласна роботи з учнями, яка посідає важливе місце в учбово-виховному процесі. Позакласна робота з географії сприяє формуванню більш тісного зв’язку теоретичних знань з життям, з практикою, формує професійні інтереси учнів, сприяє розвитку творчих здібностей учнів з урахуванням індивідуальних інтересів, навчає учнів самостійно користуватись різноманітними джерелами географічної інформації (Аксакова Г.П.).
В педагогічній літературі основними вимогами до позакласної роботи з географії вважаються такі:
– Суспільно-корисна спрямованість. Вона забезпечується шляхом поєднання особистих інтересів і схильностей учнів з інтересами суспільства, їх залучення до суспільно-корисної праці, наукових досліджень.
– Професійна спрямованість. Ознайомлення з професіями проводиться під час лекцій, бесід, виступів фахівців, доповідей учнів, диспутів, читання літератури. Оформлюються в кабінеті географії кутки, в яких розміщуються матеріали про професії, де необхідні географічні знання та вміння, наводиться перелік книжок, в яких розповідається про професії.
– Екологічна спрямованість. Вона пов’язана з формуванням відповідального відношення учнів до природи, отримання елементарних навичок поведінки на природі, вміння оцінювати результати діяльності людини на оточуюче середовище.
– Краєзнавча спрямованість позакласної роботи з географії, пов’язана з вивченням природи, господарства, населення свого краю.
– Сучасність змісту і форм позакласної роботи з географії. Позакласна робота повинна відображувати все нове: виробничі досягнення у рідному краї, нові напрямки у розвитку економіки, нові наукові досягнення
Метою позакласної роботи з географії є забезпечення всебічного гармонійного розвитку школярів.
Задачі позакласної роботи:
1. Посилення зацікавленості учнів географічною наукою, розвиток пізнавального інтересу учнів.
2. Збагачення школярів новими цікавими фактами, поняттями, які відображують різнобічні особливості життя природи та суспільства.
Основними педагогічними вимогами до позакласної роботи з географії є наступні:
1. Суспільно-корисна спрямованість. Позакласна робота з географії вимагає від вчителя тактовності, поєднання вчительського керівництва з дитячим самоврядуванням, що забезпечує задоволення особистих інтересів і схильностей учнів. Вона здійснюється шляхом проведення учнями наукових досліджень, постановки дослідів, експериментів.
2. Професійна спрямованість. Ознайомлення з професіями проводиться під час лекцій, бесід, виступів фахівців, доповідей учнів, диспутів, читання літератури. Оформлюються в кабінеті географії кутки, в яких розміщується матеріал про професії, де необхідні географічні знання та вміння, наводиться перелік книжок, в яких розповідається про професії.
3. Екологічна спрямованість. Вона пов’язана з формуванням відповідального відношення учнів до природи, отримання елементарних навичок поведінки на природі, вміння оцінювати результати діяльності людини на оточуюче середовище.
4. Краєзнавча спрямованість позакласної роботи з географії пов’язана з вивченням природи господарства, населення свого краю.
5. Сучасність змісту і форм позакласної роботи з географії. Позакласна робота повинна відображувати все нове: виробничі досягнення у рідному краї, нові напрямки у розвитку економіки, нові наукові досягнення.
6. Врахування вікових та індивідуальних особливостей, інтересів учнів.
7. Поєднання педагогічного керівництва з самостійністю і добровільністю учнів.
8. Системність – безперервний розвиток позакласної роботи, який забезпечується і плануванням. Розвиток позакласної роботи потребує від вчителя постійної творчості, переходу від простих занять до більш складних.
9. Розширення світогляду збагачення знаннями, поглиблення інтересів, удосконалення розумових і фізичних сил учнів.
10. Тісний зв'язок позакласної роботи з учбовою роботою школярів. При цьому взаємозв’язок позакласної роботи з учбовою може здійснюватися різноманітно. Позакласна робота може бути логічним продовженням учбових занять, коли паралельно до уроків, проводяться теоретичні конференції. Або взаємозв’язок учбової і позакласної роботи може бути іншим у тих випадках, коли останнє спрямовання на поглиблення пізнавальних інтересів в учнів і розвиток схильності учнів до певної галузі, або розраховане на більш здібних і талановитих учнів, які залучаються до наукових досліджень. У всіх випадках взаємозв'язок і успадкованість учбової і позакласної роботи сприяє інтелектуальному, моральному розвитку, підвищенню якості знань, формуванню особистості в цілому (Барінова).
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Господарство Росії
Росія має значний економічний потенціал, що становить майже 60 %
колишнього економічного потенціалу СРСР. Проте за рівнем економічного розвитку
країна посідає 25-27 місце в світі. Для господарства Російської Федерації
...
Особливості територіально–галузевої структури Автономної Республіки Крим
Крим – це особливий культурно-історичний регіон України.
Кримська земля береже пам`ятки всіх історичних епох, тому її прийнято називати
музеєм під відкритим небом, золотим дном для археології. Історичне минуле Криму
сві ...