Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Небезпека атмосферної електрики і захист від неї

Паузи між стрибками тривають 30-50 мислення. Швидкість руху головки лідера 5·109 см/с, довжина його складає від 10 до 100 м. Лідер блискавки відносить негативні заряди хмари в напрямку осередку, де вони нейтралізуються позитивними зарядами. На шляху, прокладеному лідером, починається яскраве світіння – з'являється світлова стріла, яка супроводжується різким збільшенням сили струму.

Коли канал лідера замикається на земну поверхню. Збуджується подібний до короткого замикання перехідний процес, який розряджає лідер. Це і є головна стадія блискавки. Вона супроводжується дуже різким світінням каналу і громом. У фінальній стадії продовжується переніс заряду по каналу до земної поверхні переважно за рахунок розрядних явищ у хмарах. Далі блискавичний розряд багаторазово повторюється.

Канал блискавки пролягає там, де вище електрична провідність. блискавки притягуються перш за все до висотних об’єктів (вище 100 м). Удари блискавок у високі димові труби відбуваються в 5 разів частіше, ніж у просто високі будинки: гарячі димові гази – провідники струму. Стовбур диму як би збільшує висоту труби. Через це не треба під час грози підходити до печі, що горить або до каміну. Блискавка не уразить неодиноке сухе дерево на випуклому пагорбі, але вдарить у вологий берег річки у підніжжя пагорба.

Існує декілька різновидів блискавок.

Лінійна блискавка – іскровий розряд з розгалуженнями довжиною середньому 2-3 км (іноді до 20 км). Зазвичай діаметр блискавки досягає кілька десятків см. Це найбільш поширений різновид блискавок. Лінійна блискавка виникає при напрузі електричного поля атмосфери до 5 кВ/м, різниця потенціалів на її шляху може сягати сотень млн. вольт. Сила струму у блискавці – порядку десятків тис. ампер. Електрична енергія, яку виділяє середня грозова хмара і дає розряд лінійної блискавки кожні 20 с складає 20 млн. кВт. Потенційно електрична енергія, яку накопичила така хмара, перевищує 1013Дж, тобто дорівнює енергії мегатонної бомби.

Ракетна блискавка – має світловий канал, який просувається вперед подібно до ракети.

Чоточна блискавка – являє собою розряд у вигляді ланцюга точок, що світяться. Зустрічається зрідка.

Стрічкова блискавка – являє собою розряд, який якби зміщується по її каналу зигзагоподібної форми. Вона буває, як правило, при сильному вітрі, який дме під прями кутом до каналу блискавки і зміщує її.

Кульова блискавка – електричний розряд, що яскраво світиться, різного кольору і величини. Біля земної поверхні переважно це куля діаметром біля 10-12 км і більше іноді грушоподібної форми. У деяких випадках така куля з'являється після розряду лінійної блискавки. Розряд може мати також вигляд червоних куль, що світяться, діаметром 10-12 см і більше, оточених контрастною синьою областю з туманним контуром, але буває сліпучою білою кулею з чітким контуром, або ж прозорою вогняною кулею, в якій світиться інша, ще більш яскрава.

Природа кульової блискавки вивчена ще недостатньо. З’ясовано, що внутрішня енергія кульової блискавки невелика – менше 2 кВт. Але температура при її ударі може сягати 3000ºК, так що при цьому випаровуються металеві предмети, а скло розплавляється. Сила струму у кульовій блискавці сягає 20 А, що робить її смертельно небезпечною.

Лінійна блискавка найбільш небезпечна при прямому ударі, який частіше всього відбувається у предмети, що поодиноко здіймаються над місцевістю, і взагалі у предмети, що мають більшу висоту, ніж інші, що розміщуються поряд.

Але блискавка може частіше ударяти у ті точки земної поверхні (або розміщені тут предмети), які знаходяться на зонами з великою електричною провідністю ґрунту. Це можуть бут и місця виходу джерел, береги струмків, рік, ставків або місця з близьким розташуванням ґрунтових вод. Таке місце безперечно має бути в улоговині, а не на підвищенні.

Через це людині, що була захоплена грозою на горбистій місцевості, не потрібно знаходитися не лише на вершинах пагорбів, але і в улоговинах. Краще перечекати грозу на схилі горба, особливо серед великого каміння або біля піщаних схилів, тому що електричний опір ґрунту більше і вірогідність удару блискавки у це місце менше. Якщо гроза захопила на рівнині, не варто йти або стояти, безпечніше сісти на який-небудь камінь.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Інші цікаві матеріали

Польща
Площа країни – 313 тис. км2, чисельність населення – 38,6 млн. осіб (за цими показниками в Центральній Європі Польща поступається тільки Україні). Столиця – Варшава. Державний устрій – унітарна республіка. В адміністрат ...

Характеристика й особливості розвитку Київської області
Мета контрольної роботи полягає у розгляді здійснення подальших перетворень в усіх сферах суспільного життя, активізації економічного розвитку усіх галузей господарського комплексу області, збільшенні інвестиційної та і ...

Стереотопографічний метод створення
Сучасне топографо-геодезичне виробництво потребує впровадження найбільш ефективних i високопродуктивних методів, які б замінили трудомісткі польові процеси при складанні топографічних карт i планів, та при вирішенні ін ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено