Небезпека атмосферної електрики і захист від неї
Крім ураження прямим ударом блискавки вірогідні ураження людей і тварин через вторинні прояви грозового розряду.
При ударі блискавки у дерево з його коренів у всі боки розтикається дуже великий струм. Так як навіть сирий стовбур дерева має високий електричний опір для імпульсних струмів, падіння напруги на одиницю довжини стовбура дуже велике. Через це можливі перекриття електричним розрядом повітряного простору між стовбуром дерева і предметами, що розміщуються поблизу (до 3-4 м). Крім того, виникає велика грозова напруга на поверхні землі навколо цього дерева. Небезпечно знаходитися ближче, ніж на відстані 10-15 м від такого дерева. Через це необхідно не ховатися від грози під поодинокими деревами в полі, під деревами, що ростуть на узліссі, а також у лісі під більш високими деревами, ніж сусідні. Небезпечно знаходитися біля електричних повітряних ліній (не лише біля опор, але й під дротами у проміжку між опорами).
Кульові блискавки мають сферичну форму, іноді грушеподібну або яйцеподібну, частіше всього з кулак величиною, але бувають від розміру з горошину до декількох метрів у діаметрі. Зазвичай вони виникають у кінці грози, але іноді їх поява ніяк не пов’язана з грозою, і спостерігається, наприклад, зимою. Колір кульової блискавки частіше всього червонуватий або помаранчевий, але буває і блакитний і сліпуче білий. Колір і розміри кулі можуть змінюватися. Блискавка може бути шиплячою або потріскуючою. Вона здатна існувати до 4 хв. Вона може нерухомо висіти у повітрі або рухатися зі швидкістю від 2 м/с до декількох км/с і не обов’язково за вітром.
Як було відмічено, внутрішня енергія блискавки відносно невелика: приблизно від 0,1 до 3,5 квт·год (від 0,4 до 10 МДж), сила струму до 20 А, але температура кульової блискавки складає 9000-5000ºС, внаслідок чого при зіткненні з нею у людей бувають сильні опіки, дерев’яні предмети обвуглюються , а металеві іноді розплавляються. Кульова блискавка може припинити своє існування тихо, але частіше всього вона вибухає без видимої причини, або зіткнувшись з чим-небудь, а енергія, яка вивільнюється при цьому з великою швидкістю створює ефект, який при звичайних розмірах кулі еквівалентний за потужністю вибуху 0,1-1,0 кг тринітротолуолу (толу). Це призводить до миттєвого запалення горючих предметів, механічного руйнування, загибелі людей і тварин.
Механізм виникнення і існування кульової блискавки наукою ще до кінця не з’ясований, і надійних методів захисту від неї не запропоновано. Такі блискавки дуже рідкісні (в 300-500 разів рідше лінійних). Відомі поодинокі випадки, коли кульова блискавка проникала в будинок крізь вузьку щілину або замкову щілину, або по електрод ротах, чи просто створювалась у приміщення. Але частіше всього кульова блискавка проникає у внутрішню частину будинку крізь відкриті двері, вікна, пічні труби, які під час грози краще закривати, а вентиляційні отвори потрібно перегородити заземленою металевою граткою з дроту діаметром 2-2,5 мм, площею 3-4см2.
При ураженні блискавкою спостерігаються наступні основні симптоми: втрата свідомості, зупинка чи різке пригнічення самостійного дихання. Частий аритмічний пульс. Розширення зіниць. Синюшність обличчя, шиї, грудної клітки, кінчиків пальців. Сліди опіків.
Удар блискавки може призвести до зупинки серця. Про це свідчать наступні ознаки: нерухомі, частіше всього розширені зіниці, які не реагують на світло, відсутність пульсу на судинах, у тому числі на сонній артерії, відсутність свідомості, дихання. При зупинці роботи серці і зупинці дихання наступає смерть. Смерть складається з двох фаз – клінічної і біологічної. Під час клінічної смерті, яка триває 5-7 хвилин, людина вже не дихає, серце припиняє битися, але незворотні зміни у тканинах ще відсутні. В цей період доки не сталися важкі зміни мозку, серця, легень, організм можна оживити. Але і до початку клінічної смерті бувають стани, які по зовнішньому вигляду подібні до смерті: дуже рідке, малопомітне дихання, яке важко встановити, слабке серцебиття, відсутність пульсу, втрата свідомості. Лише негайною реанімацією вдається врятувати життя потерпілого.
Невідкладну допомогу потрібно надавати на місці події. Якщо потерпілий без свідомості, але дихання і серцебиття у нього збережені, потрібно перш за все розстебнути його одяг, покласти на спину, підклавши валик з одягу під шию, щоб створити кращу прохідність дихальних шляхів. Встановити, чи є дихання, можна по наявності дихальних рухів грудної клітки або запотіванню дзеркальця, піднесеного до рота.
Інші цікаві матеріали
Вирівнювання мереж трилатерації Як і в тріангуляції та полігонометрії,
Як і в тріангуляції та
полігонометрії, вирівнювання мереж трилатерації може виконуватись корелатним
або параметричним методами, в яких застосовуються принципи способу найменших
квадратів, що вивчаються в курсі “Математи ...
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Житомирськ ...
Регіональний розвиток центрально-українського економічного району
Проблеми регіонального
розвитку центрально-українського економічного району – це проблеми невикористаних
можливостей, нереалізованого потенціалу. Зменшення чисельності працездатного
населення, депопуляція - свідчать про ...