Поняття про ландшафти
Слово "ландшафт" має німецьке походження. Перша його частина "land" у перекладі з німецької означає "місцевість". Ландшафтом називається ділянка земної поверхні, яка за своєю будовою, виглядом відрізняється від інших. Ландшафти відрізняються один від одного рельєфом, кліматом, орогідрографією, ґрунтами, рослинністю та тваринним світом, але усередині кожного окремого ландшафту усі ці компоненти відносно однорідні.
Друга частина слова "ландшафт" – "schaft" означає взаємозв’язок. Усі компоненти в межах одного ландшафту складним чином взаємодіють один з одним: усі залежать від кожного і кожний – від усіх. Варто змінити хоча б один з них – і на це швидко та бурхливо відреагують усі інші. Наприклад, якщо у лісному ландшафті вирубати ліс, то дуже швидко зміняться клімат та тваринний світ, почнуть змінюватися ґрунти та рельєф. Тому ландшафт – це складна географічна система, усі складові частини якої увесь час взаємодіють між собою, постійно обмінюються речовиною та енергією, спільними діями керують своїм життям [19].
Отже, у сучасній географічній науці ландшафт (або природно-територіальний комплекс (ПТК)) визначається як територіально визначена геосистема взаємопов’язаних, взаємодіючих та взаємообумовлених компонентів, які розвиваються як єдине ціле, однорідна за своїм походженням та історією розвитку. До природних компонентів ландшафту належать: верхній шар земної кори (визначений умовно до глибини залягання першого від поверхні землі водотривкого шару), підземні та поверхневі води, атмосферне повітря, рельєф, ґрунти, клімат і біота – сукупність рослин, тварин та мікроорганізмів [1]. Межі ландшафту носять, як правило, умовний характер, оскільки кожна його межова ділянка має ті або інші причинно-наслідкові зв’язки з сусідніми ділянками іншого ландшафту. Тому ландшафти (ПТК) необхідно розглядати як відкриті системи. У межах кожного ландшафту також виділяються окремі морфологічні частини – фації, підурочища, урочища та місцевості.
Розрізняють природні та антропогенні ландшафти. Природний ландшафт складається з природних, взаємодіючих один з одним компонентів, які формуються під впливом природних фізико-географічних процесів – ландшафтоутворюючих факторів. Антропогенні ландшафти сформувалися під впливом господарчої діяльності людини і складаються з природних та змінених людиною компонентів. Антропогенні компоненти ландшафтів – це населені пункти, сільськогосподарські лани, дороги, сади, пасовиська, меліоративні системи, лісонасадження, заповідники, міста відпочинку тощо. Для природних ландшафтів характерне повне саморегулювання, а розвиток антропогенних ландшафтів відбувається за умов більшого або меншого порушення природної саморегуляції аж до практичного зникнення її ролі.
Інші цікаві матеріали
Моя мала батьківщина м. Миколаїв
В
даній роботі я досліджував природні умови, географічні особливості, кліматичні
характеристики моєї малої батьківщини - міста Миколаєва.
Впродовж
свого існування Миколаїв завоював міцний авторитет як важливий ділови ...
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Житомирськ ...
Ресурси Тернопільської області
Історія культури та ресурси Тернопільської області
Тернопільська область, разом із Львівською та
Івано-Франківською, є частиною історичної території – Галичини. Цей
західноукраїнський регіон внаслідок політичних подій ...