Забруднення атмосферного повітря
Техногенні геохімічні перетворення атмосфери, що стали наслідками забруднення повітря промисловими підприємствами регіону – це одна з найактуальніших сучасних проблем Криворіжжя. Щорічно у атмосферу міста викидається величезна кількість шкідливих речовин. Так, у 1985 році в атмосферу Криворізького регіону було викинуто у цілому 1 393,22 тис.т шкідливих речовин, тобто 3 096,0 т на 1 км2 міської території, або 1,949 т на 1 жителя міста, у 1990 році – 1 041,71 тис.т (2 314,9 т/км2 та 1,461 т на 1 жителя відповідно), у 1995 році 454,74 тис.т (1 010,4 т/км2 та 0,576 т на 1 жителя відповідно), у 2000 році – 443,39 тис.т (985,3 т/км2 та 0,620 т на 1 жителя)(за даними ЦСУ міста Кривого Рогу, з урахуванням зміни кількості населення). Зниження кількості викидів шкідливих речовин у атмосферу за цей період пов’язане більше з економічними чинниками, ніж з природозахисними заходами. Частка речовин, виловлених очисними спорудами, за ці роки не змінилась і дорівнює 71-72% в цілому та 94% для твердих відходів. У таблиці 2.1 наведено більш детальну характеристику викидів забруднюючих речовин у атмосферу Криворізького регіону, їх очистки та утилізації, за станом на 2000 рік.
У текстовому додатку 1 наведено перелік усіх речовин, які викидаються у атмосферу міста Кривого Рогу. При розрахунку полів забруднення за існуючим станом на території міста виявлено зони з перевищенням ГДК по 28 інгредієнтах: діоксид сірки, оксид заліза, етантіол, діоксид азоту, сірководень, пил кісткового борошна, пил деревний, бензол, пил зварювальний (аерозоль), нафталін, фенол, пил вугільний, оксид кальцію, гідрооксид кальцію, пил неорганічний з вмістом SiO2 до 20%, пил м’ясо-кісткового борошна, етилацетат, марганець, пил металевий, пил скловолокна, оксид азоту, пил зерновий, пил неорганічний з вмістом SiO2 20-70%, оксид вуглецю, свинець, сажа, формальдегід та бенз(а)пірен. По цих речовинах складений перелік джерел, на яких у першу чергу необхідно розробити та впровадити заходи, щодо скорочення викидів у місті.
Аналізуючи забруднення атмосферного повітря різними речовинами, окрім концентрацій, необхідно враховувати і їх клас небезпеки. При аналізі загального забруднення атмосфери було розглянуто чотири групи речовин, розділених за класами небезпеки (див. текстовий додаток 1).
До надзвичайно небезпечних речовин (І клас), які істотно забруднюють атмосферне повітря Кривого Рогу, належить бенз(а)пірен (або бензо(а)пірен, бенз(е)хризен).
Забруднення атмосферного повітря бенз(а)піреном перевищує допустимий рівень у Жовтневому районі міста і досягає максимальних величин – 1,6 ГДК (рис.2.1). Основним джерелом забруднення є ЦГЗК, незначний вплив мають Коксохім, НКГЗК, ПдГЗК та ін. Трикутниками на схемі позначені стаціонарні пости спостереження за забрудненням атмосфери УГМС, а цифрами – максимальні разові
зафіксовані значення коефіцієнту концентрації даної речовини.
Забруднення повітря бенз(а)піреном та іншими речовинами І класу не має повсюдного поширення і носить локальний характер.
До другої групи відносяться 5 високонебезпечних речовин ІІ класу: діоксид азоту, сірководень, бензол, етантіол та фенол.
Рівень забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту перевищує допустимий на усій території Кривого Рогу і досягає максимальних величин, які перевищують 5 ГДК, у районі ПдГЗК. Основну відповідальність за формування підвищеного рівня забруднення атмосфери несуть КМК, ТЕЦ, ПнГЗК, ПдГЗК, НКГЗК, підприємства автотранспорту.
Забруднення атмосферного повітря сірководнем також перевищує допустимий рівень на всій території міста і досягає максимальних значень, які перевищують 63 ГДК, у районі сел. Ілліча. Значну роль у формуванні підвищеного рівня забруднення цією речовиною відіграють КМК та Криворізький коксохімзавод.
Рівень забруднення атмосферного повітря фенолом перевищує допустимий у Саксаганському (2,09 ГДК), Центрально-Міському (4,33 ГДК), Дзержинському (7,41 ГДК), Долгінцевському (2,75 ГДК) районах. Джерелами надходження фенолу в атмосферу є КМК та Криворізький коксохімічний завод.
Забруднення атмосферного повітря бензолом викликане переважно діяльністю Криворізького коксохімічного заводу. Вміст бензолу перевищує допустимі значення у районі підприємства і досягає 15,5 ГДК.
Забруднення атмосферного повітря етантіолом перевищує допустимий рівень у Центрально-Міському районі та сел. Вольне і досягає максимальних значень понад 4 ГДК. Провідну роль у формуванні забруднення атмосфери етантіолом відіграє Криворізький м’ясокомбінат.
Розподіл сумарного показника забруднення атмосфери для речовин ІІ класу небезпеки вказує на те, що вся територія міста знаходиться у межах зони забруднення ступеня І ГДК, а центральні райони – Саксаганський, Жовтневий, Центрально-Міський, Дзержинський, Долгінцевський – у межах зони значного забруднення (від 5 до 20 ГДК).
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил Черкаської області
В
даній курсовій роботі нам належить розкрити тему “Розміщення продуктивних сил
Черкаської області”. Ця тема надзвичайно багатогранна вельми актуальна. Вона
несе в собі великий пізнавальний заряд.
Адже,
вивчаючи і а ...
Дослідження яружно-балочного рельєфу Кривбасу як одного з елементів знань про природу рідного краю на заняттях географічного гуртка
Однією з базових складових частин географічної освіти є
знання про найближче географічне оточення – природу рідного краю. Найбільш
ефективному і поглибленому засвоєнню краєзнавчого матеріалу сприяє активне
самостійне до ...
Рослинний світ Карпат
Карпати
─ величні і неповторні в красі своїй гори, покриті віковічними лісами,
бурхливі ріки, кришталево прозорі високогірні озера — «морські очі», барвистий
килим полонин ц отарами овець, мелодії гуцульської тр ...