Забруднення атмосферного повітря
Рівень забруднення атмосферного повітря аміаком перевищує допустимий у Дзержинському районі, де він досягає 1,4 ГДК. Провідну роль у формуванні підвищеного рівня забруднення атмосфери відіграють Криворізький коксохімічний завод та Криворізький центральний рудоремонтний завод гірничо-збагачувального обладнання (КЦРЗ ГЗО).
Розподіл сумарного показника забруднення атмосферного повітря для речовин IV класу небезпеки (рис.2.4), як і для групи речовин ІІ класу, показує, що вся територія міста знаходиться у межах зони забруднення рівня 1 ГДК, а центральні райони – Саксаганський, Жовтневий, Центрально-Міський, Дзержинський, Долгінцевський та сел. Веселі Терни потрапляють до зони значного забруднення (коефіцієнт концентрації від 5 до 13 ГДК).
Для оцінки загальної картини атмосферного забруднення на території Кривого Рогу було визначено сумарний показник забруднення атмосферного повітря Ксум (за 24 компонентами) та індекс забруднення атмосфери (ІЗА).
Аналіз розподілу сумарного показника забруднення атмосферного повітря Ксум (рис.2.5), як і окремі показники для речовин ІІ-IV класів небезпеки, свідчать, що вся територія міста знаходиться у межах зони забруднення рівня 1 ГДК, а територія центральних районів - Саксаганського, Жовтневого, Центрально-Міського, Дзержинського, Долгінцевського – у межах зони значного забруднення (коефіцієнт концентрації від 5 до 25 ГДК). Таким чином, вся центральна частина міста, з великою часткою у структурі сельбищних територій, потрапляє у зону як мінімум п'ятикратного перевищення сумарним показником забруднення значень ГДК.
Межі зон 1-, 5- та 10-разового перевищення ІЗА значень ГДК більш компактні, але вся центральна частина міста також знаходиться у межах 5-разового перевищення ГДК.
За результатами розробки проекту гранично допустимих викидів (ГДВ) для джерел підприємств міста інститутом "Кривбаспроект" були визначені нормативи і природоохоронні заходи, що регламентують господарську діяльність залежно від стану повітря. Проведені дослідження не виявили в атмосферному повітрі на території міста перевищення ГДК для 100 речовин. Тому фактичні викиди даних речовин можуть бути прийняті як нормативи ГДВ. По інших 28 речовинах, які перераховані вище, на території міста виявлено зони з перевищенням ГДК, тому фактичний викид цих речовин необхідно знижувати щонайменше до рівня ГДК, або у 1,7 рази (сумарно).
З урахуванням рекомендованих заходів щодо зменшення викидів в першу чергу буде досягнуто ГДК у повітрі для таких речовин: свинцю, оксиду кальцію, пилу кісткового борошна, бенз(а)пірену, формальдегіду, етилацетату, кальцію гідроксиду, марганцю та його сполук, пилу металевого, оксиду азоту, пилу скловолокна, пилу м’ясо-кісткового борошна, пилу зварювального (аерозолю). По решті забруднюючих
речовин, які розглядуються, у 2001 р. цей норматив не досягнутий.
У зв’язку з тим, що здійснені заходи не забезпечили зменшення забруднення атмосферного повітря міста до рівня ГДК, проектом передбачено додаткові заходи на наступний період.
Забруднення повітря викидами промислових підприємств значною мірою залежить від метеорологічних умов. В окремі періоди, коли ці умови сприяють накопиченню шкідливих речовин у приземному шарі атмосфери, концентрації домішок у повітрі можуть різко зростати.
Для запобігання виникненню високого рівня забруднення необхідне завчасне прогнозування таких метеоумов та своєчасне скорочення викидів шкідливих речовин у атмосферу.
Відповідні заходи розроблено за пріоритетним списком підприємств для основних та специфічних речовин.
Перший режим попередження передбачає посилення контролю за дотриманням технології виробництва, зниження рівня неорганізованих викидів і забезпечує загальне зменшення викидів до 10%.
Другим та третім режимами попередження передбачено цілу низку технологічних заходів щодо значного скорочення викидів, аж до зупинки окремих агрегатів підприємств.
Контроль за дотриманням нормативів ГДВ/ТУВ поділяється на такі види:
- безпосередньо на джерелах викидів шляхом замірів та аналізів речовин, які викидаються;
- контроль викидів забруднюючих речовин від джерел розрахунковим методом;
- за фактичним забрудненням атмосферного повітря на спеціально виділеній контрольній точці (посту).
На рис.2.5 наведено схематичну карту, побудовану за результатами спостереження за забрудненням повітря у квітні 1996 р. на стаціонарних та пересувних постах спостереження УГМС та МіськСЕС, яка вказує на наявність значного забруднення повітря, незважаючи на деяке тимчасове поліпшення обстановки, обумовлене скороченням обсягів виробництва.
Інші цікаві матеріали
Технічні культури в Україні. Основні проблеми та перспективи розвитку
Актуальність теми. Технічні культури в Україні - один з рпровідних
підкомплексів АПК України, від рівня розвитку якого залежить активність
розвитку АПК в Україні. Світове сільське господарство в останні роки зберегло
те ...
Соціальна інфраструктура Чемеровецького району
Актуальність дослідження. Проблеми розвитку й раціональної територіальної організації соціальної сфери набувають у наш час першорядного значення, оскільки все зростаюча частина населення зайнята в сфері послуг, а рівень розвитку с ...
Рослинний світ Карпат
Карпати
─ величні і неповторні в красі своїй гори, покриті віковічними лісами,
бурхливі ріки, кришталево прозорі високогірні озера — «морські очі», барвистий
килим полонин ц отарами овець, мелодії гуцульської тр ...