Стан забруднення поверхневих та підземних вод
Територія досліджень знаходиться у басейні р.Інгулець, саме місто Кривий Ріг розташоване на лівому березі Інгульця та вздовж гирлової частини р.Саксагань.
Водний режим р.Інгулець типовий для рівнинних річок півдня України. Основна область живлення річки розташована у верхній частині басейну. У весняний та значною мірою зимовий періоди річка та її притоки живляться за рахунок талих вод. Протягом інших місяців сток підтримується притоком підземних вод та частково дощовими опадами.
Річний хід рівня води характеризується високим та інтенсивним підняттям у період весняної повені, низькою літньою меженню, яка щорічно переривається кіль-
кома зазвичай незначними дощовими повенями, дещо підвищеними рівнями води восени та низькими взимку.
Режим цієї ділянки річки істотно залежить від роботи греблі КРЕС на р.Саксагань, Карачунівського водосховища та кам’яно-земляної греблі, які розташовані відповідно на 22, 9,8 та 0,66 км вище гідрологічного поста Кривий Ріг. Вплив на режим справляють також забір води на зрошення та водопостачання і скидання шахтних та кар’єрних вод через русло р.Саксагань та прилеглі до р.Інгулець балки, що значно забруднює річку.
Специфіку гідрологічного режиму визначають такі водогосподарські та водоспоживчі заходи територіально-виробничого комплексу Криворіжжя, як скидання вод з відстійників та накопичувачів, а також їх промивання.
Необхідно відзначити, що вже у верхній течії р.Інгулець та її притоки сильно забруднені органічними речовинами, металами, фенолами, нафтопродуктами тощо. Забруднені також канал Дніпро-Інгулець та магістральний канал Інгулецької зрошувальної системи. Речовини, які надходять по р.Інгулець з Кіровоградської області, забруднюють воду та доні відклади як у Карачунівському водосховищі, так і нижче за течією, складаючи істотний додаток до забруднення, яке потрапляє у річку від підприємств Кривого Рогу.
Якість води у р.Інгулець нижче Карачунівського водосховища погіршується також внаслідок впливу природних факторів. Для поверхневих та підземних вод цього району характерні висока мінералізація та твердість води, що обумовлено природно-географічними умовами – засоленістю лесів та червоно-бурих глин, які їх підстилають. Мінералізація ґрунтових вод у колодязях сіл Іскрівка, Недайвода досягала 2 г/л, у селах Гурівка, Христофорівка – 3,9 г/л. Природний вміст у воді р.Інгулець заліза та кадмію у районі Кривого Рогу також вищий, ніж у річках, які протікають по території, де відсутні поклади залізних руд.
При експлуатації залізорудних родовищ Кривбасу притоки води в окремі шахти коливаються від 20 до 1400 м3/год. Із збільшенням глибини проведення гірничих робіт приток води у шахти басейну зростає. Локалізація солоних шахтних вод у хвостосховища є найбільш доцільним заходом збереження р.Інгулець у придатному для водокористування стані за умови регулярного скидання високо мінералізованих вод з накопичувачів під час повені при інтенсивному стоку весною чи за наявності у Карачунівському водосховищі достатньої кількості прісної води для розбавлення (щоб не перевищувати під час скидання допустимих норм соленасичення води у річці).
Динаміка скидання побутових та мінералізованих вод по підприємствах концерну "Укррудпром" за період 1989-1996 рр. (табл.2.2) характеризує рівень функціонування основних промислових галузей: спад та застій виробництва 1990-93 рр., пов’язаний зі зменшенням скидання вод до 7,3-9,0 млн.м3, змінюється більш стабільним функціонуванням у 1995-96 рр. – 14,4 млн.м3 (у 1989 р.- 15,85 млн.м3).
Дослідження хімічного складу природних вод Кривбасу проводилися раніше експедицією "Кривбасгеологія", інститутом ВСЕГИНГЕО, а також НДІ геології ДДУ. Матеріали цих досліджень дозволяють створити загальну картину стану забруднення природних вод.
Інші цікаві матеріали
Застосування земельно-кадастрових робіт в методиці проекту
Метою моєї курсової роботи з основ земельного кадастру
є закріплення отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні
технічної документації зе землекористувачам різних форм власності з виконанням
кадастр ...
Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна
одиниця (область) на крайньому
заході України. Є однією з трьох
областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону.
Одна з на ...
Передумови розвитку соціальної інфраструктури в Чемеровецькому районі
Сукупність підприємств і закладів обслуговування на певній території
утворює мережу обслуговування, яку називають соціальною інфраструктурою.
Населені пункти, в яких розміщені підприємства сфери послуг, називають центрами
обслу ...