.Забруднення та порушення ґрунтів
- вміст миш'яку в багатьох пробах досягає 4-7 мг/кг (ГДК-2,0 мг/кг);
- кадмій – на південь та південний схід від Кривбасу зафіксовано значну пляму з перевищенням кларкового вмісту (від 1,1 до 2,8 мг/кг);
- характерний досить контрастний вміст ртуті (від 0,01 до 0,15 мг/кг) та сурми (до 1,5-1,7 мг/кг);
- зафіксовано окремі плями з підвищеним вмістом фтору – до 500-800 мг/кг при ГДК 500 мг/кг; а також фосфору – до 2000-2500 мг/кг;
- відмічено дещо підвищений вміст свинцю; при кларкових значеннях для чорноземів 10-13 мг/кг, переважають значення 20-25 мг/кг, а в деяких пробах вони досягають рівня ГДК і більше;
- цинк у ґрунтах міститься у кількостях 80-100 мг/кг, в деяких пробах 120-150 мг/кг;
- в деяких пробах зафіксовано аномальні значення вмісту кобальту, нікелю, міді та молібдену.
Основною причиною забруднення ґрунтів важкими металами, головним чином миш'яком, можна вважати недостатньо очищений дим з труб Криворізької ДРЕС-2, Криворізького коксохімічного заводу, КМК, де використовується вугілля Донбасу. В останньому, як показують аналізи проб, міститься до 35 мг/кг миш'яку та цілий ряд важких елементів. Великої шкоди завдає і хімічно неочищена вода з міських каналізаційних відстійників, яка скидається у сільські водойми, а звідти надходить для зрошення сільськогосподарських угідь. У таблиці 2.7 наведені основні джерела надходження основних забруднюючих елементів у ґрунти Криворіжжя.
Для комплексної оцінки забруднення ґрунтів визначався сумарний показник забруднення (СПЗ). З допомогою цього показника встановлювався ступінь забруднення території (рис. 2.8).
За результатами аналізу карти розподілу сумарного показника забруднення ґрунтів можна зробити висновок, що більша частина центральної промзони Кривого Рогу, а також прилеглі до ЦГЗК та КРЕС території мають сильний та дуже сильний ступінь забруднення. На решті території переважає забруднення середнього ступеня, яке переривається поодинокими малоконтрастними аномаліями.
При проведенні геохімічних робіт та опробування ґрунтів на радіонукліди аналізами виявлено радіонукліди у кількостях, не шкідливих для здоров’я людини (226Ra з активністю 6,96×10-10 Кі/кг, 232 Th – 13,8×10-10 Кі/кг, 40K – 150,6×10-10 Кі/кг, 137Sc – 5,1×10-10 Кі/кг).
Радіометричними вимірами охоплено всю територію міста. На більшій частині площі мінімальні значення радіоактивності досягають 8 мкр/год, максимальні – 15 мкр/год.
Звертається увага санепідемстанції та Держкомприроди на те, що матеріали деяких споруд, побудованих у 1957-1964 рр. у центральній частині міста, мають підвищену порівняно з нормальною активність, яка досягає іноді 50 мкр/год. У 1993 році експедиція №37 державного геологічного підприємства "Кіровгеологія" проводила радіометричну зйомку масштабу 1:2000 (сітка 10х20 м) на території Північного гірничо-збагачувального комбінату та житлових районів.
Було виявлено понад 200 аномалій з радіоактивністю, яка іноді досягала 4000 мкр/год. Як відомо, у Кривбасі свого часу на шахтах Північного ГЗК, а також на деяких шахтах рудника ім. Леніна видобувалася уранова руда. Результати радіометричних детальних робіт показали, що залишкові, інколи дуже радіоактивні відходи цих підприємств можна зустріти в усій північній частині Кривого Рогу. У результаті спільних дій екологічного центру (НВГЕЦ) експедиції "Кривбасгеологія", санепідемстанції, виконкому основну масу радіоактивного зібрано та за складовано у районі відвалів ПнГЗК. Часткова рекультивація виявлених ділянок забруднення (лісосклад МП "Комета" – до 2500 мкр/год, база ВРП – до 3000 мкр/год, вул. Поришева, 3, на дорозі – до 2100 мкр/год, вул. Свободи, на дорозі – до 3000 мкр/год, пров. Ульяновський, 10, на тротуарі – понад 3000 мкр/год, по вул. Сірка, 29, 34, 37, 40, 43 та ін. – від 150 до 2000 мкр/год та багато ін.) дозволила лише перевезти забруднений матеріал та заскладувати його в одному місці. Але щебінь та невеликі валуни з вкрапленнями сполук урану, як і досі, залишаються небезпечними сусідами житлових міських кварталів. Десятки тон радіоактивної речовини поблизу міста – це абсолютно ненормальне становище ,що викликає гостру тривогу.
Проте досі жодних науково обґрунтованих заходів щодо зберігання чи захоронення радіоактивних відходів не вжито. Повторна радіометрична зйомка за браком коштів не проводилася й імовірність наявності відходів гірничовидобувних робіт з вкрапленнями радіоактивних речовин у межах житлових районів міста та навколишніх сіл залишається високою.
У процесі зйомки було зафіксовано також ділянки з підвищеною активністю у районі копрового цеху №1 КМК. При детальнішому вивченні тут було виявлено склад з контейнерами, в яких зберігалося близько 130 м3 радіоактивно забрудненої землі. Після спільних з керівництвом екологічної служби КМК дій цей склад було обгороджено, а в 1993 році його вміст вивезено для захоронення за межі міста.
Інші цікаві матеріали
Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні
ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх
можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні
ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...
Розвиток і розміщення виробництва мінеральних вод України
Удосконалення господарського механізму України в період
формування ринкової економіки здійснюється на основі проведення економічних
досліджень, у тому числі в галузі розміщення продуктивних сил. Пізнання законів
розміще ...
Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Країнами Закавказзя є
Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським
морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють
сприятливі умови для розвитку економічних зв'язк ...