Шляхи виходу регіону з тяжкої екологічної ситуації
Досягти покращення і оптимізації сучасного стану ландшафтних геосистем Криворіжжя та вивести регіон зі стану екологічної кризи, на мою думку, можливо лише шляхом розробки та реалізації нових технологічних рішень, обумовлюючих зростання прибутків, як основи для вирішення соціальних проблем та матеріальної бази для проведення ефективних природоохоронних заходів, зміни існуючих тенденцій технічного розвитку і поєднання на цій базі зусиль наукового та виробничого потенціалу.
В сучасних умовах для ефективного покращення екологічного стану Криворізького регіону необхідно виконання спеціально розробленої програми розвитку Кривбасу з урахуванням усіх екологічних пріоритетів. Ця програма повинна мати наукову платформу, конкретну стратегію і тактику виконання та міцну фінансову базу.
Пріоритети людських цінностей – це відправна точка та найголовніший аспект при розробці програми, адже людина, її життя, її здоров’я та гідність мають бути перш за все.
При створювання цієї програми обов’язково повинен бути досягнутий принцип комплексності, який враховує усі основні аспекти людської діяльності: суспільний, науковий, економічний, політичний, юридичний.
Нехтування хоча б одних з цих компонентів не може компенсуватися іншими та зводить нанівець усі затрачені зусилля.
Враховуючи усі вищезазначені аспекти, для повернення сучасних ландшафтних геосистем Криворіжжя до стану, максимально наближеного до природного, для покращення екологічних умов життя населення і для подолання екологічної кризи у регіоні необхідно:
1. У програмі виводу Кривбасу з екологічної кризи необхідно передбачити створення централізованої системи екологічного моніторингу, яка має координувати дослідження з визначення сучасного екологічного стану навколишнього природного середовища. Для цього слід створити за єдиними стандартами екологічні карти всіх складових компонентів ландшафтної геоекологічної системи (геологічного середовища; геофізичних і геохімічних полів та їх впливу на здоров’я людей; рельєфу і сучасних несприятливих геологічних процесів; підземних, ґрунтових і поверхневих вод; медико-біологічного та санітарно-гігієнічного стану території; вкладу окремих підприємств у порушення ландшафтної територіальної структури, впливу трансграничних атмосферних переносів забруднення тощо.
2. На базі екологічної паспортизації підприємств та накопичувачів промислових відходів і вивчення регіонального й локального забруднення з урахуванням впливу трансграничного переносу і ефекту сумації створити єдиний міський банк екологічної інформації, який повинен поєднати бази даних щодо стану природних ресурсів, забруднення довкілля, захворюваності населення регіону тощо.
3. На підставі єдиного для області банку екоінформації та екологічних паспортів підприємств визначити науково обґрунтовані екологічні режими безпечної дія-
льності підприємств Кривбасу.
Вибір першочергових заходів щодо нормалізації екологічного стану території(ландшафту) визначається чутливістю урбосистеми до зміни рівня діючих факторів. У першу чергу слід зменшувати рівень тих забруднювачів, чутливість до яких живих організмів максимальна, і де, відповідно, слід очікувати найбільшого позитивного ефекту. Зокрема, для Криворізького регіону першочерговими завданнями є планомірне досягнення підприємствами міста норм гранично допустимих викидів у атмосферу та скидання забруднених вод.
4. Створити єдину комп’ютерну інформаційно-керуючу систему екологічного моніторингу міста.
5. Укорінити у свідомості населення регіону принципи екологічного мислення. Кожен мешканець Кривбасу повинен чітко усвідомлювати свій зв’язок з навколишньою природою і розуміти неможливість свого існування без оптимального раціонального природовикористання. Для цього, зокрема, необхідно: запровадити обов’язкові уроки екології у всіх навчальних закладах міста, створити у періодичних виданнях регіону рубрики, присвячені екологічним проблемам Криворіжжя, регулярно проводити різноманітні екологічні конференції тощо.
6. У зв’язку з реструктуризацією гірничорудної промисловості збільшити кількість спостережних свердловин для вивчення гідрогеологічної обстановки у районах підприємств, що закриваються, і в зонах їхнього впливу.
7. Для локалізації дії автотранспорту на навколишнє середовище, розробити програму упорядкування руху автотранспорту, враховуючи специфіку планування міста, і забезпечення його більш екологічно чистими пально-мастильними матеріалами.
8. Розробити для Криворізького ТВК спеціальну програму будівництва полігонів для зберігання відходів виробництва, де будуть, у свою чергу, розроблятися питання найновіших технологій очищення цих відходів, звівши до мінімуму забруднення ними навколишнього середовища.
9. Враховуючи дані про негативний вплив забрудненості навколишнього середовища на організм людини, розробити загальноміські медичні заходи для нейтралізації складної екологічної обстановки у регіоні.
Інші цікаві матеріали
Географія Сахари
Сахара -- це не просто назва, насамперед це найбільша
пустеля світу, фізико-географічна країна, що має загадкову історію походження і
цікаве сьогодення. Її площа -- 8,7млн. км2, що складає 1/3 площі
материки. Вона розмі ...
Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і
змістовному проведенні вільного часу.
В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії
і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...
Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської
Україну
часто називають квітучим краєм. Це – земля, де знання, досвід людей і їх любов
до природи можуть творити чудеса, тому дбайливе ставлення до природи мусить
бути невід’ємною рисою характеру кожної молодої людини.
...