Великі географічні відкриття, що після кінця 15 – початку 16 століть.
17 квітня 1610 р. Гудзон вийшов з Лондонського порту. Від Ісландії Гудзон перейшов до східного берега Гренландії. Там він почав спускатися на південь, дарма відшукуючи прохід у Тихий океан, обігнувши південний край Гренландії, а відтіля повернув на захід. Не знайшовши протоки в північного берега землі Мета-Інкогнита, відкритої Фробишером, він обігнув цей півострів Баффинової Землі з півдні і 5 липня потрапив у дійсну протоку (Гудзонов). 11 липня він витримав сильний шторм, перейшов до протилежного берега і удруге відкрив там затоку Унгава, потім закінчив відкриття всього північного узбережжя Лабрадору.
2 серпня з 63 20 с.ш. показалася земля, що Гудзон прийняв за виступ материка. Наступного дня перед моряками відкрився широкий сріблисто-блакитний простір - вільне від льоду спокійне море.
3 серпня 1610 р. Гудзон уніс наступний запис у судновий журнал: “Ми пішли (на захід) по вузькому проході між островами Дигс і Лабрадор. Мис у входу в протоку з південної сторони я назвав Вулстенхолм”. Це останній запис, зроблений рукою Гудзону.
Наприкінці вересня, пройшовши на південь по мнимій протоці більш 1200 км, моряки потрапили в порівняно невелику затоку (Джемс). Серед команди спалахнуло невдоволення, і Гудзон нібито висадив на берег моряка, якого вважав головним баламутом. У листопаду в південного берега затоки, у 53 с.ш. судно було оточено льодами і викинуто на берег. Зимівля проходила в стерпних умовах.
У середині червня наступного 1611 р. судно спустили на воду і через тиждень невдоволення команди перейшло у відкрите збурювання. 22 червня бунтівники кинули в човен Генрі Гудзону з хлопчиком-сином, помічника штурмана і ще шість чоловік вірних капітану і залишили їх на сваволю долі - без зброї, без продовольства.
Мрія знайти північно-західний прохід усе ще володіла англійськими розумами. Лондонські вулиці вирішили на користь батьківщини спорядити кораблі з єдиною метою - відкрити морський прохід в Індію. Вони придбали два судна водотоннажністю в 35 і 50 т з екіпажем усього в 42 чоловік. На чолі експедиції був поставлений Джон Девис.
В другій половині липня 1585 р. Девис досяг південно-східної окраїни Гренландії. Але картографічна плутанина, внесена Фробишером, була так велика, що Девис не визнав Гренландії. Він повернув на південний захід і через кілька днів випустив з уваги цю “Країну Розпачу” (Десолейшн).
На початку серпня Девис повернув у море, тоді вільне від льоду, і рушив на північний захід. Пройшовши 600 км, він перетнув Девисов проливши і досяг на заході суші в 66 40 с.ш. Пройшовши на північний захід країни близько 200 км, Девис бачив на березі ескімосів. Він прийшов до висновку, що знайшов північно-західний прохід і 30 вересня 1585 р. повернувся в Англію з цією приємною звісткою.
7 травня 1586 р. Девис на чотирьох судах відправився в затоку Гилберта і цього разу переконався, що його “Країна Розпачу” є частиною Гренландії. На широті 54 15 с.ш. він вирішив, що знайшов вхід у “протоку, що веде прямо на захід” (заливши Гамильтон), але не досліджував його через противний західний вітер. У вересні після загибелі двох моряків Девис повернув на батьківщину, куди прибув 14 жовтня.
Інші цікаві матеріали
Країни Північної Європи
Північна Європа становить приклад позитивної інтеграції
економіки країн з різним рівнем ринковості і соціальної орієнтації. Як не
дивно, повідомлень про господарство цих країн у нашій літературі вкрай мало. У
підручника ...
Природно-антропогенні ресурси України, їх класифікація і оцінювання для потреб рекреації
Дедалі інтенсивніше зростає роль організації відпочинку для регенерації
життєвих сил людини, витрачених у процесі праці. Завдяки вдалому сполученню
умов для рекреації в окремих країнах склались потужні комплекси відпочин ...
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...