Відкриття португальцями морського шляху в Індію.
В другій половині XV в. феодалізм знаходився в стадії розкладання, виростали великі міста, розвивалася торгівля. Загальним засобом обміну стали гроші, потреба в який дуже збільшилася. Тому в Європі сильно зріс попит на золото, що підсилило прагнення до “Індій”, де ніби-то золота дуже багато. Але в теж час для європейців у результаті турецьких завоювань ставало усе сутужніше користатися старими, східними комбінованими сухопутними і морськими шляхами до “Індій”. Пошуками південних морських шляхів тоді займалася тільки Португалія. Для інших атлантичних країн до кінця XV в. залишився відкритий тільки шлях на захід через невідомий океан.
На самому початку XVI в., в одному з плавань до берегів Вест-Індії брав участь виходець з Італії, торговий ділок Америго Веспуччи. Побувавши в берегів Південної Америки, він прийшов до думки, що земля, що відкрив Колумб, що це не Азія, а це невідома велика суша, Нове Світло. Він повідомив про свій здогад у двох листах в Італію. Слух про цьому швидко поширився. У 1506 році у Франції був виданий географічний атлас з картою північної частини Південної Америки. Автор карт назвав цю частину Нового Світла землею Америго. Картографи наступного років поширили цю назву на Центральну і Північну Америку. Так ім'я Америго Веспуччи було привласнено цілої частини світла і незаконно увічнено картографами.
Наприкінці XV століття в багатьох виникло запитання: чи вірне карта світу Птолемея? На цій карті Африка простиралася до Південного полюса, відокремлюючи Атлантичний океан від Індійського. Але португальські мореплавці установили: чим південніше, тим беріг Африки більше відхиляється до сходу. Може бути, материк десь Чи кінчається з півдня омивається морем, Тоді виявилося б можливим обійти сушу, потрапити в Індійський океан, а по ньому дійти на кораблях до Індії і Китаю і відтіля морським шляхом привезти в Європу пряності й інші коштовні товари.
Цю хвилюючу загадку дозволив португальський мандрівник Бартоломеу Диаш. Вийшовши з Лісабона в 1487 р. на трьох кораблях., він у 1488 р. доплив до південного краю Африки і навіть обігнув її, незважаючи на жорстокий шторм. Самий південний виступ Африки Диаш назвав мисом Бур. За цим мисом його кораблі ввійшли у води Індійського океану. Але Бартоломеу Диашу довелося на цьому закінчити своя подорож: змучена бурами команда зажадала возвращення на батьківщину. Після доповіді Бартоломеу Диаша про результати плавання португальський уряд розпорядився назвати південний мис Африки не мисом Бур, а Доброї Надії - надії досягти Індії й інших країн Сходу морським шляхом.
Надія ця незабаром збулася. Через 10 років спеціальна експедиція на чотирьох кораблях під начальством Васко да Гами відправилася на пошуки шляху навколо Африки в Індію. На східних берегах Африки мореплавці знайшли торгові і військові поселення арабів. Потім експедиція прибула в Індію і, побувавши в Каликуті, з вантажем пряностей повернулася в Португалію в липні 1499 р. Плавання продовжувалося два роки і два місяці.
У результаті плавань Бартоломеу Диаша і Васко да Гами сильно змінилася карта світу. Атлантичний і Індійський океани виявилися з'єднаними; уточнені контури Африки, а також нанесений на карту острів Мадагаскар. Було встановлено, що берега Африки населені на всьому їхньому протязі. Замість небезпечних сухопутних доріг був відкритий дешевий і порівняно безпечний морський шлях на Схід. По новому шляху з Португалії рушили в Індію експедиції. У результаті цих експедицій Індія стає колонією Португалії. Обґрунтувавши тут португальські загарбники роблять військові походи в Індонезію, Індокитай, аж до Нової Гвінеї і Японії.
Інші цікаві матеріали
Нормативна грошова
Здійснення
контролю, обліку якості та кількості земель, впровадження приватної власності
на земельні ділянки та платного характеру використання потребують чіткого
економічного механізму регулювання земельних відносин, ...
Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення
Напевне, найбільш розпоширена гірська порода у всій
Вселенній – це лід. Марс, Юпітер, Сатурн складає великі маси льоду, а деякі
супутники планети
складені
ним майже цілком. Не є виключенням і наша Земля: ...
Рослинний світ Волинського Полісся
Актуальність
теми. Важливість рослин у житті і розвитку суспільства помічена давно. Велика
частка населення Землі живе поблизу лісів, а то й у самих лісам. Вивчаючи
спосіб життя людей протягом історичного періоду і в на ...