Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Результати великих географічних відкриттів.

Спорядження дорогих і складних експедицій було під силу лише могутнім централізованим монархіям. Здійснення даних подорожей не могло бути можливим без достатнього прогресу в кораблебудуванні і мореплаванні. До середини XV століття в Західної Європі будувалися великі морські судна, що могли робити тривалі плавання. Ввійшли в користування компас, географічні карти.

Поштовхом до пошуків нових морських шляхів на Схід послужили перешкоди, учинені Турками й Арабами, торговими зв'язками Європи з переднім Сходом. У зв'язку з цим сталі розробляти плани досягнень Індії морським шляхом навколо берегів Африки. Перші кроки в цьому напрямку були зроблені Португалією й Іспанією. Португальські мореплавцям у 1486 році удалося обігнути Ю. Частина Африки, а в 1498 році Васко да Гама досяг берегів Індії. Через те, що Португалія закрила іншою державою шляху уздовж берегів Африки, В Іспанії одержала підтримку ідея генуезського моряка Христофора Колумба послати експедицію у відкритий океан у західному напрямку. Подорож Колумба завершилося відкриттям нового континенту - Америки.

Важливе значення мало першу кругосвітню подорож, зроблена в 1519-1522 р. Експедицією Ф. Магеллана, що поклала початок освоєнню Тихого океану.

Великі географічні відкриття були зроблені в XVI англійськими і французькими мореплавцями в Північній Америці, а також російськими мандрівниками в Північно - Східної Азії, до середини XVII століття, що вийшли на береги Тихого океану.

Великі географічні відкриття дали поштовх торгівлі, мореплаванню і промисловості і мали величезне економічне значення. Результатами відкриттів було "раптове розширення всесвітнього ринку, множення товарів, що звертаються, суперництво між націями в прагненні опанувати азіатськими скарбами, колоніальна система ." При цьому центр світових торгових шляхів перейшла із Середземного моря на Атлантичний океан, що мало свої наслідки: узвишшя Англії, Іспанії, Португалії, Голландії і Франції.

У результаті з колоній у Європу заюшила велика кількість золота і срібла. Так, кількість срібла в Європі протягом XVI століття збільшувалося в 3 із зайвим разу, кількість золота - у 2 із зайвим разу. У зв'язку з цим відбулася так називана революція цін - різке зростання цін на сільськогосподарські і промислові продукти. В Іспанії в плині XVI століття ціни збільшилися більш ніж у чотири рази, в Англії, Голландії і у Франції - у 2 - 2,5 рази. Це принесло виграш і багатство торгово - промисловим шарам населення, почалося швидке формування буржуазії.

Великі географічні відкриття значно розширили світовий ринок. Якість товарів, що звертаються, різко зросло. У торговий оборот увійшли нові продукти, невідомі раніше європейцям: тютюн, кава, чай, какао, бавовна, кукурудза й ін. В особі колоній для Європейської промисловості утворилася ємний зовнішній ринок збуту. У наслідку цього виникла криза цехової системи, нездатний задовольняти цей зрослий попит. Середньовічне ремесло було змушено поступитися місцем капіталістичній мануфактурі, що склала цехові обмеження і значно збільшило масштаби виробництва завдяки поділу праці, що застосувався. Це мало своїм результатом концентрацію торгового і промислового капіталу і формування класу буржуазії.

Таким чином, великі географічні відкриття склали "один з головних моментів, що сприяли переходу феодального способу виробництва в капіталістичний."

Завдяки активній зовнішній політиці Іспанія в XVI столітті захопила величезні колоніальні володіння. Однак залишалися відсталою феодальною країною, у зіткненні з капіталістичними суперниками - Голландією й Англією, Іспанія була змушена поступитися ведучим місцем у Європі.

Великі географічні відкриття сприяли перетворенню Нідерландів (до складу якої входили сучасні Голландія, Бельгія, Люксембург і північна Франція) у найбільш економічну розвиту частину Європи. Будучи порівняно невеликою країною, Нідерланди на початку XVI столітті володіли вже розвитий промисловістю, мали великий торговий флот і сучасні значні торгові операції по обслуговуванню європейського ринку колоніальними товарами. Міста Антверпен і Амстердам являли собою найбільші центри міжнародної торгівлі, маючи тісні зв'язки з колоніями і більшістю європейських держав.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Особливості територіально–галузевої структури Автономної Республіки Крим
Крим – це особливий культурно-історичний регіон України. Кримська земля береже пам`ятки всіх історичних епох, тому її прийнято називати музеєм під відкритим небом, золотим дном для археології. Історичне минуле Криму сві ...

Місто та його структура
В процесі урбанізації рельєф освоюваної території піддається перетворенням відповідно до потреб певного етапу розвитку міста. Основною тенденцією в зміні міського рельєфу можна вважати його вирівнювання, зв'язана з план ...

Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах; просторового базису для р ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено