Загальна характеристика країн Північної Європи
Благополуччя і процвітання сучасної Голландії – не щедрий дарунок природи, а результат завзятої праці її жителів протягом багатьох сотень років. Країна знаходиться у великій області зниження земної кори, де розташовані дельти декількох повноводних рік – Рейну, Маасу і Шельди. Море тут послідовне настає на сушу. Прорвавши ланцюг берегових дюн, воно затопило великі низини, що перетворилися в мілководдя – вати. Уся ця територія буяє болотами, озерами, протоками, островами і дюнами.
Довжина з Заходу на Схід складає приблизно 200, а з Півночі на Південь 300 кілометрів. Примітно, що площа Нідерландів - величина не постійна. Її заболочені території постійно осушуються і відвойовуються в моря нові землі. У 1950 році територія країни займала 32,4 тисячі, у 1980 - 37,5 тисячі, а в 1987 році - 41,2 тисячі квадратних кілометрів. І на такій невеликій площі проживає 14,3 мільйони чоловік (1983 р.).
Границі Нідерландів, крім морських, не визначені якими-небудь природними рубежами, а проходять по умовних лініях.
Голландія – історичне ядро Нідерландів, розташоване на невеликій висоті над рівнем моря, а в ряді місць – нижче його. Її символ – млина, кломпи (дерев'яні башмаки) і тюльпани. Королівство Нідерландів – одне із найбільш густонаселених держав у світі. Середня щільність населення близько 370 чоловік на 1 кв. км. У західних районах розташована міська англомерація Рандстад, що в перекладі означає «кільцеве місто». У себе вона включає міста Дордрехт, Роттердам, Делфт, Гаагу, Лейден, Харлем, Амстердам, Хілверсюм і Утрехт. Кожний з них оточений містами-супутниками і виконує певну роль. Роттердам – найбільший порт у світі. Гаага – резиденція уряду і парламенту, тут знаходиться більшість іноземних посольств і Міжнародний суд. Недалеко від Утрехта мешкає королева.
Через країну проходять водяні магістралі до Руру - одному з найбільших промислових і вуглевидобувних районів Західної Європи, до глибинних районів Франції, Бельгії, Швейцарії.
До другої світової війни господарство Нідерландів в основному орієнтувалося на каперство і грабіж колоній, що дозволило нагромадити колосальні кошти. Тільки одна Індонезія приносила 1/3 доходу країни. Величезні суми дозволяли здійснювати роботи з будівництва залізних і шосейних доріг, із створення нових каналів, з реконструкції і розширення портових міст, по зведенню захисних дамб. Завдяки цим засобам розвивалася промисловість, сільське господарство, торгівля, судноплавства й інші галузі народного господарства. Ці ж багатства дали можливість перебудувати структуру господарства в повоєнний час, коли країна понесла великий матеріальний збиток. До цього ще додалася втрата Нідерландами Індонезії. Країна пішла шляхом інтенсифікації економіки, вона була змушена пристосовувати свою господарську структуру до потреб світового ринку. Це означає необхідність швидкого розвитку електроенергетики, хімічної промисловості, а особливо хімії полімерів, і всіх тих галузей машинобудування, що визначають науково-технічний прогрес. Країна перетворилася у великого виробника машин, електротехнічних і нафтохімічних виробів.
За останні три десятиліття в економіці Нідерландів і в способі життя її населення відбулися величезні зміни. Самі голландці назвали цей період «безмовною революцією». Велике значення мало відкриття колосальних запасів природного газу на півночі країни і нафти в голландському секторі Північного моря, що дозволило розвинути нові галузі промисловості і збільшити число робочих місць. Провідну роль грає машинобудування, нафтохімія, нафтопереробка, електротехніка. Нідерландам належить перше місце у світі по огранюванню алмазів. У промисловості зайнято 25% працездатного населення, у сільському господарстві – 2%, у сфері послуг – 72%.
Одна з найстарших галузей сільського господарства Голландії – квітництво, що сходить до 1599 р., коли ботанік Клузій відкрив оранжерею екзотичних рослин у Лейдені. Найбільшою популярністю користаються тюльпани. Квіткові оранжереї і поля займають великі площі в багатьох районах, особливо виділяється ділянка між Лейденом і Харлемом, названа «скляним містом». Розводять примули, троянди, хризантеми, фрейзії і багато інших квітів.
Вступ Нідерландів у світовий ринок уплинув на концентрацію і централізацію виробництва і капіталу, залучив іноземний капітал, зміцнив монополії, розширив можливості збуту для найбільш розвинутих галузей сільського господарства і промисловості. У цих умовах більш слабкі галузі виявилися не конкурентоспроможними, що призвело до масового руйнування дрібних підприємців.
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил Київської області
Кожна людина, становлячи частину людського суспільства, живе
на деякій території, де відбуваються певні економічні явища. Для неї, як для
інтелектуальної одиниці всесвіту, дуже важливо знати ці явища, адже саме вони,
в ...
Економічне положення Малайзії
Малайзія - країна з економікою, що розвивається. Вона
належить до групи найбільш багатих і розвинених країн, що розвиваються - до
Нових Індустріальним Країнам (НІС).
З 1970 року Малайзія почала перехід від економіки,
...
Економіко-географічна характеристика господарства Тернопільської області і рівень його транспортного забезпечення
Тернопільська
область займає західну частину Подільського плато, межуючи на півночі з
Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з
Івано-Франківською, на заході з Львівською областями України. Тернопіль ...