Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Загальна характеристика країн Північної Європи

Профілююча галузь сільського господарства - тваринництво, що дає близько 70% сільськогосподарської продукції. 60% сільськогосподарських земель займають луги і пасовища. У 1983 році високоудійних корів у Нідерландах нараховувалося 2,5 мільйони. За виробництвом молока на душу населення країні належить друге місце після Данії. “Молочна провінція” країни - Фрісландія.

М'ясне тваринництво також орієнтовано на зовнішній ринок. Нідерланди є великим постачальником яєць. За яйценосності нідерландські несучки займають перше місце у світі - 260 яєць на одну курку.

Зберігаються господарства, що займаються конярством і вівчарством, але поголів'я цих тварин йде на збиток.

2/3 загальної вартості продукції землеробства припадає на овочівництво і садоводство і тільки 1/3 - на рільництво. 42% всіх овочів - садівничих господарств, площею 8832 га - це парники і теплиці. Під овочевими культурами зайнято 64 тисячі га, їх виробництво складає 2,3 мільйони тон у рік, 1/2 продукції припадає на огірки, помідори, цибулю. Самостійною галуззю сільського господарства є квітництво. Вирощуванням квітів займаються 400 років. Під квітами зайнято 21 000 га [3, c.89-90], [19, c.98-102].

Рибальство здавна приносило країні великий доход. Морське рибальство продовжує зберігати в господарстві своє значення.

Також у Нідерландах широко розвинута система послуг. Велике значення для країни грає туризм. Обслуговуванням іноземних туристів зайнято більш 1 000 чоловік. Надходження в скарбницю від цієї галузі складає 3% вартості експорту. Основний центр туризму - Амстердам.

Для Нідерландів, країни з розвинутими зовнішньоекономічними звязками, значення морського транспорту особливо велике. До того ж, морський флот здійснює транспортування вантажів для інших країн і доходи від фрахту суден поліпшують баланс зовнішньої торгівлі. Нідерландські судна також перевозять численність пасажирів. За обсягом морських перевезень країна посідає третє місце у Західній Європі. У вантажообігу переважає нафта, вугілля, метали, зерно, добрива, промислові вироби – в експорті і сировина та напівфабрикати для промисловості у імпорті. Загальний вантажообіг морських портів Нідерландів у 1963 р. складав 91 млн. т, у 1970 – 273 млн., у 1985 – 250 млн. [19, c.104-105]

Голландці - торгова нація. На Нідерланди припадає понад 4% світового зовнішнього торгового обороту. Частка експорту в національному доході досягає 60%, а за розмірами зовнішньоторгового обороту на душу населення Нідерланди стоять на одному із перших місць у світі, перевищуючи відповідний показник США майже у 10 разів [3, c.94].

На експорт орієнтується велика група галузей як в промисловості, так і в сільському господарстві, тому економіка країни знаходиться у сильній залежності від конюнктури на зовнішньому ринку.

В експорті переважають нафтопродукти і природний газ (24%), продукція машинобудування (18%), хімічні товари (15%), продовольчі товари (20%). Імпортуються транспортні засоби, а особливо автомобілі.

У товарній структурі зовнішньоторгового обороту переважає промислова продукція (у 1985 р. – 4/5 всієї вартості експорту). Експортується понад 1/3 промислової продукції, причому за вартістю найбільшу питому вагу має продукція машинобудування (20%) і хімічної промисловості (17%). Найбільш помітне місце у вивозі продукції машинобудування займають електропобутові прилади, радіоприймачі, а також транспортні засоби (судна, автомобілі); серед хімічних товарів виділяються нафтохімічні продукти, пластмаси, синтетичне волокно, лікарські препарати. Майже 15% експорту припадає на частку мінерального палива, в основному газу, 18% - на частку різноманітних харчових продуктів, живих свиней і племінного молочного скота [19, c.112].

Основні партнери Нідерландів - країни ЄЕС: у 1958 р. частка країн ЄЕС в нідерландському експорті складала 41,6%, в 1970 – 62% [19, c.112], в 1983 р. вони охоплювали 72% експорту і 53% імпорту країни [3, c.94-95], в 1986 р. – 75% [19, c.112], у 1997 р. - . Частка цих країн у нідерландському імпорті коливається у межах 55-65% (в 1986 р. – 64%). Обмеження контингенту партнерів ставить розвиток господарства країни в залежність від торгівлі з ЄЕС.

В імпорті різко виділяються машини і обладнання (28%), нафта і вугілля (12%). Значна питома вага готових виробів (17%), руд та інших видів сировини.

Висновок по розділу 1

Як бачимо, у північноєвропейських країн багато спільного: це і кліматичні умови, і рельєфні, і історичні, і економічні. У той же час кожна країна – унікальна і володіє особливим, властивим їй своєрідністю. Всі ці країни мають вихід до Балтійського моря і найбільший в Європі лісовий потенціал.

Перейти на страницу: 10 11 12 13 14 15 16

Інші цікаві матеріали

Ресурси Тернопільської області
Історія культури та ресурси Тернопільської області Тернопільська область, разом із Львівською та Івано-Франківською, є частиною історичної території – Галичини. Цей західноукраїнський регіон внаслідок політичних подій ...

Лучна рослинність України
Актуальність. Лучна рослинність в структурі рослинного покриву України посідає другу позицію і займає 8,5-9,0 млн. га. Якщо врахувати, що зі структури земельного фонду вилучаються малопродуктивні землі та антропогенно п ...

Австралія – держава і континет
Австралійський Союз (англ. Commonwealth of Australia), Австралія (англ. Australia, від лат. austr ā lis"південний") - держава в Південній півкулі, розташована на материку Австралія, острові Тасманія та к ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено