Загальна характеристика країн Північної Європи
Імпорт більш широкий і різноманітний. Найбільш значний увіз різної продукції машинобудування, у тому числі судів і автомобілів. У європейські країни направляється 4/5 всього експорту і звідти надходить близько 3/4 імпорту. У тому числі на торгівлю з країнами Північної Європи припадає приблизно 1/4 ввозу і вивозу [9], [6].
Серед найбільших торгових партнерів Норвегії - Великобританія, Швеція і ФРН. Розвивається російсько-норвезька торгівля.
Певною своєрідністю відрізнялося в Норвегії формування капіталістичних економічних структур: більш пізні терміни індустріалізації, її значна обумовленість потребами зовнішнього ринку, можливість домогтися вигідного положення на ньому своїх товарів і послуг. Отже, майже не беручи участь у територіальному розділі світу, Норвегія і без колоній завдяки виробничо-фінансовим зв'язкам до прибутків великих держав, стала частиною світової господарської системи. Уже наприкінці минулого - початку нинішнього століття на базі концентрації і централізації виробництва і капіталу виникли великі компанії, переважно експортного напрямку, почали складатися фінансові групи.
Видобуток нафти і газу, що почався в середині 60-х років, на континентальному шельфі Норвезького моря докорінно поміняв економічну структуру суспільства, давши державний скарбниці неоціненне джерело доходу. Нафта стала свого роду «страховкою» на випадок кризових ситуацій, що дозволяє здійснювати грошові уливання у відстаючі сектори економіки. Саме відчуття за спиною «нафтового багажу» додало норвежцям, у порівнянні з іншими європейськими країнами, велику впевненість у собі і дозволило їм відчути себе в меншій залежності від Брюсселя.
Більш 50% норвезького експорту припадає на країни-члени ЄС, що свідчить про пряму залежність і, відповідно, зацікавленість Норвегії в розвитку відносин з цими країнами. Таким чином, Норвегія приречена на контакти з ЄС [17].
Уряд Т.Ягланда (як і попередній уряд Г.Х.Брундтланд) робить усе можливе для того, щоб зберегти конструктивний клімат, що існує у відносинах з ЄС, і забезпечити максимально можливу участь у роботі Союзу. Норвегія притягнута до цілого ряду регіональних програм, включаючи програму «Інтернет». У концептуальному плані передбачене і поступове здійснюється приєднання до трьох напрямків розвитку європейських економічних структур. Мова йде про єдину політику в галузі рибальства, де у сторін є як спільні інтереси, так і протиріччя, які набагато простіше було б вирішити в рамках єдиної організаційної структури. Норвезький досвід в сфері регулювання лову риби міг би придатися європейським партнерам. Другим формуванням є формування єдиної енергетичної політики ЄС. Тут існує більше неясностей, але Норвегія прямо зацікавлена в співробітництві, якщо врахувати, що країни ЄС є головними споживачами норвезьких нафти і газу, і об'єднаними зусиллями здатні вплинути на тенденцію розвитку цін і створити несприятливі умови для експорту енергоносіїв. Норвегії вигідно бути активним учасником гри, ніж пасивним аутсайдером. Нарешті, третій напрямок - співробітництво в рамках паспортного союзу, Шенгенської угоди.
Багато оглядачів вважають, що, поставивши себе поза ЄС, Норвегії вдалося зберегти власне обличчя і здатність діяти на міжнародній арені, виходячи з власних інтересів, без оглядки на європейських партнерів. Свідченням тому стала активна діяльність Норвегії на Близькому Сході і посередництво в процесі мирного врегулювання в Гватемалі, коли країну сприймали як незалежного самостійного учасника, а не представника ЄС. Разом з тим, незважаючи на очевидні успіхи норвезької зовнішньої політики, можна з упевненістю сказати, що в геополітичному масштабі позиції Норвегії в більшому ступені ослабнули, ніж зміцнилися.
1.2. Швеція
Швеція витягнута з півночі на південь майже на 1600 км. Вона розташована на Скандинавському півострові і прилягаючих островах, найбільші з яких Еланд і Готланд. Її північно-західну частину займають плосковерхові Скандинавські гори, на схилах яких беруть початок більшість рік Швеції. На крайньому півдні країни поширені букові гаї, на крайній півночі, за Північним полярним колом, - лісотундра. Однак значна частина території покрита хвойними лісами. Плато Норланд, де багато боліт і порожистих рік, покрите тайгою. Це воістину край неляканих птахів і звірів. Населення тут нечисленне. До Заполярья прилітають виводити потомство гусаки й інші перелітні птахи. У Середній Швеції багато великих озер, з'єднаних ріками і каналами. По цій водяній системі, створеній на початку 19 ст., що отримала назву Гета-канал, можна найкоротшим шляхом потрапити з Балтійського моря в Північне. Середня Швеція досить густо заселена. Її називають колискою шведської державності і культури. Тут знаходяться два найбільших міста країни – столиця Стокгольм і найважливіший західний порт Ґетеборг, зв'язок між якими підтримується швидкісними автомагістралями, залізницями і Гета-каналом.
Інші цікаві матеріали
Порівняльна економіко-географічна характеристика Північно-Західного та Північно-Східного економічних районів
Територія
України за всі роки свого існування зазнавала великих територіальних змін.
Сучасна державна територія остаточно сформувалась у першій половині 50-х років
нинішнього століття. Територія і населення району має с ...
Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні
ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх
можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні
ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...
Історія досліджень печер в Україні
Історія вивчення карстових печер України тісно пов'язана з історією
географічних, геологічних, біологічних, археологічних, карстознавчих
досліджень. Карстова комісія НАН України в 1993 р. виступила з ініціативою
пі ...