Загальна характеристика країн Північної Європи
Біотехнологія і її промислове застосування у Швеції в основному базується на передових медичних дослідженнях. У результаті фармацевтичні компанії (особливо "Фармасія й Апджон") відіграють важливу роль у цій галузі. Інші галузі шведської спеціалізації в біотехнології - розведення рослин ("Хіллісхег" і "Вейбуллс") і тваринництво ("Тетра-Лаваль").
Незважаючи на багатовікові традиції шведської гірничодобувної промисловості, з середини 1970-х років її відносне значення упало. У 1995 році видобуток залізної руди склав 18,7 млн. метричних тонн. Уся вона добувається на півночі Швеції державною компанією "ЛКАБ". Швеція також робить велику кількість міді, свинцю, цинку, срібла, золота й інших кольорових металів, що добуваються в основному на півночі країни в шахтах, що належать "Буліден", відділенню фірми "Треллеборг".
Чорна металургія у Швеції пройшла через екстенсивну структурну перебудову. Зосередившись на проведенні досліджень і високоякісних технологій, Швеція стала світовим лідером у виробництві певних видів сталі і сплавів. У ході реконструкції відбулося злиття трьох найбільших виробників звичайної сталі в одну компанію - "Свенскт настільки АТ" (ССАО), на яку в даний час припадає понад 60% виробництва стали і усе виробництво чавуна. Спочатку основним власником акцій була держава, але сьогодні компанія цілком приватизована.
Серед основних виробників спеціальних сталей - "Авеста Шеффілд" і "Сандвік". Продукція шведської чорної металургії включає нержавіючу стрічку, аркуші і труби, конструкційну сталь, сталь для роликових підшипників і швидкорізальну сталь. У 1995 році виробництво стали у Швеції склало 4,2 млн. метричних тонн, причому приблизно 60% припадало на звичайну сталь [6].
Більш половини території Швеції покрито лісом, в основному, хвойним, тому не дивно, що лісова промисловість була і залишається важливою галуззю. Приблизно половина всіх лісів належить приватним особам; акціонерні компанії розпоряджаються 40%, інше належить державі, шведській церкві і комунам. Через відповідний клімату дерева ростуть досить повільно. Тому структура дерева виходить дуже щільною і тому придатною як відмінний матеріал для будівництва і виготовлення меблів. Швеція є лідером у використанні екологічно чистих методів лісництва.
Шведська лісопильна промисловість високо механізована й автоматизована. Щоб звести до мінімуму витрати на перевезення, лісопильні будують біля лісу. Промисловість досить фрагментарна: на ній спеціалізується величезна кількість дрібних фірм, хоча є і кілька великих лісопилень. Більш 79% продукції експортується. За експортом хвойної продукції перед Швеції йде тільки Канада.
Близько 50% шведського лісу йде на будівництво, приблизно 40% - на пакувальні матеріали й інше - на виготовлення меблів.
Швеція займає третє місце у світі по експорту целюлози і папера, 80% якого йде в країни ЄС. У целюлозно-паперовій промисловості Швеції відбулися численні злиття. Дві провідні компанії - "Стура" і "ССА" - входять у число найбільших промислових груп. Інші провідні фірми галузі - "Муду", раніше приналежній державі "Ассідумен" (приватизована в 1994 році), "Седра Скугсэгарна", "Корснэс" і "НСБ". За останні роки шведські лісопромислові компанії купили багато підприємств у країнах ЄС [6].
У харчовій промисловості Швеції панує відносно невелика кількість компаній. У їх число входять виробничі кооперативи, такі як Національний союз хліборобів (ЛФО), група споживчих кооперативів і дочірні фірми добре відомих іноземних багатонаціональних компаній. Іноземні компанії домінують у виробництві (чи імпорті) і продажу алкогольних напоїв. За останні десятиліття концентрація в харчовій промисловості зросла, однак число зайнятих змінилося мало. Імпорт помітно перевершує експорт, але обсяг останнього постійно росте.
Сільське господарство грає досить обмежену роль в економічному житті країни. У сільськогосподарському виробництві використовується тільки 8% її території, у ньому зайнято менш 5 % економічно активного населення. Разом з тим шведське сільське господарство відрізняється високою продуктивністю. Воно більш ніж на 4/5 забезпечує потребу населення в продовольстві, у тому числі практично цілком у молоці, м'ясі, хлібі, картоплі і майже цілком у цукрі і рослинних жирах. За продуктивністю праці в сільському господарстві Швеція уступає в Європі тільки Великобританії, Данії і Нідерландам. Однак менш сприятливі в порівнянні з названими країнами кліматичні і ґрунтові умови вимагають більш високих витрат виробництва, що істотно послабляє конкурентноздатність шведського сільського господарства.
Інші цікаві матеріали
Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з
рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення
енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...
Сутність та структура природно-ресурсного потенціалу
Розвиток
ринкових відносин вимагає насамперед раціональної взаємодії економіки та
природи, тобто раціонального природокористування. До економічного розвитку
відносимо вміле використання природних ресурсів максимальне зб ...
Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це
природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом
використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших
корисних речовин.
Як відом ...