Геополітика країн Північної Європи
Країни Північної Європи відносять до малих країн ЄС, що сильно розрізняються за величиною ВВП. У першу групу можна віднести Бельгію, Нідерланди, Швецію. Вони уступають великим державам ЄС регіону в 4-5 разів, і на їхню частку припадає 20,1% ВВП. В другу групу входять Австрія, Данія, Фінляндія. Їх значення в західноєвропейському господарстві невелике – близько 8,1% ВВП [13, c.486].
З огляду на національну й економічну схожість країн Північної Європи, а також загальну тенденцію до об'єднання серед європейських країн, що намітилася після другої світової війни, цілком природно, що давно постало питання про об'єднання цих країн у єдиний регіон. Але жителі цих країн не поспішають.
Так, країни Північної Європи приєдналися до ЄС лише з 1 січня 1995 року.
Навіть ця подія викликала у фермерів і селян великі побоювання. Саме на півночі Швеції і Фінляндії виявилася найбільша кількість євроскептиків, що не вірили в переваги єдиного сільськогосподарського ринку. У період підготовки референдумів про вступ у 1994 році часто доводилося чути думки фермерів, що зводилися до наступного: європейської бюрократи ніколи не зрозуміють заполярної специфіки, брюссельські начальники просто загублять наші господарства.
На референдумі про вступ у ЄС норвежці пішли усупереч своїм північним сусідам і проголосували проти. Це викликало подив в інших європейців. Уже якось непоясненим виглядало небажання норвежців вступати в ЄС на тлі позитивних результатів референдумів в Австрії, Фінляндії, Швеції в цьому ж році.
Успішний розвиток економіки в 90-х помітно поліпшив добробут і підвищив життєвий рівень її жителів. У 1994 році країна займала третє місце в рейтингу держав з найвищою часткою ВНП на душу населення у світі, інфляція знаходилася на рівні 2-3% у рік, спостерігалося помітне зниження кількості безробітних, а фахівці пророкували райдужні перспективи і стабільний економічний розвиток на найближчі роки. Усі ці фактори свідчили про здоровий стан економіки і відсували на другий план привабливість участі в регіональних програмах ЄС з відповідними грошовими уливаннями в економічні структури регіонів. Незважаючи на те, що у випадку членства в організації на арктичні райони Норвегії поширювалася б програма допомоги північним регіонам, саме жителі Півночі виступили найбільш негативно стосовно ЄС, і переважна більшість голосів була віддана проти. Знаючи економічні можливості і потенціал розвитку своєї країни, вони в останню чергу думали про можливе фінансування з Брюсселя місцевих галузей. До того ж, за підрахунками, що проводилися, у перші роки членства в ЄС Норвегію чекав негативний баланс фінансових надходжень з фондів організації. Позитивні зміни почали б спостерігатися тільки через кілька років.
Певну роль у такому негативному вирішенні норвежців зіграла і вузькість внутрішнього ринку. У країні з населенням 4,5 млн. чоловік складно створити умови, сприятливі для успішної конкурентної боротьби великої кількості великих підприємств. Обмеженість попиту приведе до твердої селекції і створення компаній-монополістів, що можуть диктувати свої умови й існувати немов удалині від бурхливої стихії вільного ринку. Не можна сказати, що в Норвегії монополізовані цілі сектори економіки, але така тенденція найбільш яскраво виявляється в сфері телекомунікацій і продажу електроенергії. До того ж соціальна політика держави, спрямована на захищеність усіх верств в населення і програми, що передбачають «реабілітації» співробітників у випадку банкрутства підприємства, створює для службовців «тепличні» умови, коли вони можуть бути упевнені, що навіть при втраті роботи в них є гарні шанси улаштуватися на нове місце. У випадку членства в ЄС такі компанії зштовхнулися б із твердою конкурентною боротьбою, новими правилами гри, що поставило б їх у складне становище.
Інші цікаві матеріали
Складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадастрових ...
Географія та особливості розвитку розважального туризму в Бразилії
Сучасний
етап характеризується значними та глибокими змінами в світовій економіці та
міжнародних відносинах. Спостерігається стійка тенденція подальшого зміцнення
всебічного співробітництва країн, поглиблення інтеграцій ...
Урбанізація як всесвітній процес. Географія найбільших мегалополісів світу
Вивчаючи тему “Населення світу”, ми говорили про розміщення населення і
форми розселення, мене зацікавив всесвітній процес урбанізації. Постала мета
простежити процес урбанізації в розвитку росту міст до виникнення а ...