Інтеграційні процеси в Північному регіоні
Норвегії багато в чому зобов'язані північні регіональні об’єднання, що набирають в останні роки, які при всім їх різноманітті і специфіці є важливою складовою частиною інтеграційних процесів на Європейському континенті. Вони виконують свою роль у реалізації головних цілей і завдань цього процесу в масштабах конкретного регіону, створюють атмосферу добросусідства, довіри, сприяють економічному, культурному, гуманітарному й іншому співробітництву.
З ініціативи Норвегії, яку підтримали Росія і Фінляндія, була створена у 1993 році Рада Баренцева/Євро-арктичного регіону (СБЄР). Головним мотивом, а в Раду входять Данія, Ісландія, Норвегія, Росія, Фінляндія і Швеція, а також представник Європейської комісії (ще дев'ять країн мають статус спостерігача), було прагнення до підтримки багатовікової прихильності народів Баренцева регіону добросусідству і співробітництву, його екологічному розвитку й освоєнню природних багатств, створенню більш комфортних, гідних людини умов життя. При цьому малося на увазі, що Рада не буде дублювати чи підмінювати роботу, що уже ведеться на двосторонній чи багатобічній основі між країнами-членами, але сприятиме розвитку саме регіонального співробітництва.
Концепція баренцева співробітництва була сформульована в Киркенеській декларації від II жовтня 1993 року. У ній визначені основні напрямки взаємодії в галузі економіки, транспорту і комунікацій, культурних зв'язків і контактів між людьми, науково-технічного співробітництва, навколишнього середовища.
Вищим органом Ради є щорічна сесія міністрів закордонних справ країн-учасниць, рішення на якій приймаються консенсусом.
Цікавою особливістю баренцева співробітництва є його "двох'ярусна" структура. Діє спеціальний орган — Регіональна рада, що здійснює взаємодію на місцевому рівні. У нього входять керівні офіційні особи адміністративних одиниць, що утворюють Баренцев регіон, з Норвегії (північні області Фінмарк, Тромс і Нурланн), Росії (Республіка Карелія, Мурманська, Архангельська області, Ненецький автономний округ), Фінляндії (Лапландія) і Швеції (Норботтен), а також представники корінних народів. У листопаду 1996 року на річний "випробувальний термін" як спостерігачів у Раду були прийняті губернії Оулу (Фінляндія) і Вестерботтен (Швеція).
Регіональна рада є фактично генератором практичних ідей і проектів співробітництва. Розроблена ним у 1994 році "Баренцева програма дій" розрахована на 5 років і містить більш 80 проектів в галузі захисту навколишнього середовища, економіки, торгівлі, регіональної інфраструктури, життєдіяльності корінних народів, а також освіти, науки і техніки, культури. Це, як правило, невеликі проекти. Але вони мають під собою реальне фінансування на рівні місцевої влади країн-учасниць. У 1996 році було "освоєне" проектів на суму близько 140 мільйонів шведських крон (близько 20 мільйонів доларів США) [22].
Хоча формально питання безпеки і військової політики не входять у компетенцію СБЄР, вона виконує важливі функції непрямого сприяння зміцненню безпеки в регіоні і — у більш широкому змісті — у всій Європі. Мається на увазі сприяння соціально-економічної стабілізації життя населення. Мабуть, найбільш результативним напрямком співробітництва в регіоні є взаємодія в галузі охорони природи і підвищення якості навколишнього середовища, п'ять основних пунктів якого зафіксовані в Декларації керівників природоохоронних відомств СБЄР, прийнятої в Рованіємі (Фінляндія) у грудні 1995 року. Держави — учасники vBEP за пріоритетні розглядають співробітництво по підвищенню ядерної і радіаційної безпеки і запобігання промислових забруднень [18].
Інші цікаві матеріали
Лучна рослинність України
Актуальність. Лучна
рослинність в структурі рослинного покриву України посідає другу позицію і
займає 8,5-9,0 млн. га. Якщо врахувати, що зі структури земельного фонду
вилучаються малопродуктивні землі та антропогенно п ...
Фізична географія Антарктиди та Антарктики
Актуальність теми.
Антарктида - самий холодний з усіх материків. По території Антарктида
займає далеко не останнє місце серед інших частин світу. Площа її - близько
1400 млн. км2 - це майже в два рази більше площі Ав ...
Транспорт і зв'язок
Головною ціллю в транспортної галузі є більш повне, безпечне, якісне
задоволення потреб населення та економіки району у послугах транспорту,
поліпшення транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг і мостів,
планомірни ...