Торгові відносини України з країнами Північної Європи
Фінляндія дуже зацікавлена в процвітанні України, просуванні українських політичних і економічних реформ і вступі України у Світову організацію торгівлі. Українсько-фінська договірно-правова база складає 25 угод. За даними Держкомстату України, за 11 місяців 2002 року обсяги торгівлі між Україною і Фінляндією складали 174,2 млн. доларів США. Зокрема, серед статей українського імпорту з Фінляндії засоби телекомунікації і звукозаписи склали 15,5 відсотка [15].
В останні роки спостерігається швидкий ріст голландсько-української торгівлі. За обсягом торгівлі з Україною - 250 млн. доларів у 1996 році - Нідерланди займають сьоме місце у світі, а за обсягом інвестицій - 119 млн. доларів - друге місце після США (НСН за матеріалами РІА "Новини" від 4.12.97).
Україна, через своє геополітичне положення і потенціал, відіграє значну роль у європейській політиці. З 2000 р. Норвегія активно підтримує зусилля України стати членом Всесвітньої організації торгівлі. Обидві країни розвивають відносини на всіх рівнях, зокрема, політичному і торгово-економічному. В останнє десятиліття значно збільшилися обсяги торгівлі морепродуктами між Норвегією й Україною. Перспективним є також співробітництво в нафтогазовій сфері.
Як відомо, Норвегія є провідним постачальником газу в Європу, насамперед у Федеративну Республіку Німеччину і Францію. Зараз ведуться переговори про будівництво газопроводу з Норвегії в Польщу, і, можливо, у майбутньому цей газопровід буде продовжений до країн Балтії країн і України.
Відзначено успішне співробітництво в рамках міжнародного проекту "Морський старт".
На кількаразових зустрічах міністра зарубіжних справ Норвегії Торнбйорн Ягланд і глави зовнішньополітичного відомства України Анатолієм Зленко зважуються питання про поглиблення співробітництва Норвегії й України в рамках ОБСЄ, Ради Європи, Ради держав Балтійського моря, ОЧЄС.
Норвегія підтримала Україну в співробітництві з Європейською асоціацією вільної торгівлі й у намірах набути членство в ОТ.
Налагоджуються торгові відносини і зі Швецією. 4 березня 2002 р. Україну з дводенним візитом відвідала шведська делегація, до якої ввійшли представники великих промислових підприємств країни, агентства міжнародного розвитку SIDA, члени Ради зовнішньої торгівлі Швеції, Віце-прем'єр-міністр Швеції Ліні Ельм-Валлен. На зустрічі Л. Ельм-Валлен із Прем'єр-міністром України А. Кінахом обговорювалися питання економічного співробітництва України і Швеції, торгівлі. Був проведений круглий стіл "Україна-Швеція: передумови взаємовигідного співробітництва", на якому обговорювалися перспективи вступу України у Всесвітню торгову організацію, а також питання активізації україно-шведського співробітництва. У складі шведської делегації були представники вже працюючих на ринку України компаній, зокрема, "Вольво", "Сканія", групи "СКФ", СП "Чумак", "Тетра Лаваль Україна", а також тих фірм, що мають намір знайти тут нових партнерів по бізнесу.
За даними Державного комітету статистики України, у 2001 році товарообіг між Україною і Швецією склав $206,4 млн. і зріс у порівнянні з 2000 роком на 10%. Зокрема, експорт склав $23,5 млн. і зріс на 37%, імпорт - $182,9 млн. і зріс на 7%. За станом на 1 березня 2002 року обсяг прямих шведських інвестицій в Україну складав $88,4 млн., чи 2% від обсягу прямих іноземних інвестицій в Україну. Кількість підприємств за участю шведського капіталу в Україні складає 52, з них 35 - спільних україно-шведських підприємств [25].
Висновки по розділу 4
Найбільші торгово-економічні зв’язки із північноєвропейських країн України, так само як і Росія, має з Фінляндією. Це пояснюється і тим, що Фінляндія якийсь час входила до складу Російської імперії і має налагоджені зв’язки з нею, і її найближчим сусідством до Росії, і схожістю природних умов багатьох північних регіонів Росії і Фінляндії. Росія з Фінляндією зараз беруть участь у різноманітних сумісних регіональних проектах і розробках.
Інші цікаві матеріали
Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці,
Паливні корисні копалини – це
природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом
використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших
корисних речовин.
Як відомо, в ...
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...