Природні умови і ресурси
2.1. Рельєф
Чилі називають країною «божевільної географії».
Територія Чилі витягнута уздовж узбережжя Тихого океану на 4 300 км і зайнята здебільшого хребтами Анд висотою до 6960 м.
Гори займають 80% території Чилі. Це два витягнутих з півночі на південь рівнобіжних хребта — Берегова і Головна Кордильєри. Найвища вершина Чилі — гора Охос-дель-Саладо (6880 м). Доліни і гірські схили покриті густими буковими лісами, що займають майже 1/5 території країни. У Чилі 1,5 тис. вулканів, у тому числі 40 діючих. Справжнє нещастя для жителів країни — часті землетруси. Із середини XVI ст. їх відбулося більш 15 тис., з них 90 дуже сильних. До півдня гори знижуються, але не утрачають свого суворого вигляду. За звивистою Магелланов протокою — порізаний фіордами острів Вогненна Земля, на якому знаходиться крайня точка південноамериканського континенту — мис Горн.
Одна із самих знаменитих пустель світу Атакама тягнеться уздовж берега Тихого океану на 1 тис. км. Вона утворилася під впливом Перуанської течії, що приносить на узбережжя холодне повітря. Між хребтами Берегової Кордильєри висотою 3200 і західними схилами Кордильєри-Домейко знаходиться Подовжня долина, на півночі якої лежить пустеля Атакама. Піщані бархани перемежовуються солончаками і кам'янистими безжиттєвими схилами.
2.2. Клімат
Клімат Чилі різний у залежності від району і коливається від тропічного пустельного на півночі (середньомісячні температури від 12 до 22°С; опадів 50 мм у рік) до помірного океанічного на півдні (температури від 3 до 14°С; опадів 2 500-7 000 мм у рік).
У пустелі Атакама не дуже пекуче: середня температура літнього місяця (січня) до 20 °С, зимового (липня) — 14 °С. Опадів у середньому випадає менш 50 мм у рік, а часом кілька років підряд не буває жодного дощу.
2.3. Ріки й озера
Ріки, що стікають із західного схилу Анд, губляться в пісках, і тільки одна з них — Лоа, найдовша в Чилі (440 км), — досягає океану.
Головні ріки - Біо-Біо, Лоа.
На півдні країни знаходиться Зона великих озер.
2.4. Мінеральні ресурси
Чилі багата на багато корисні копалини: вона входить у першу трійку у світі країн по видобутку і вивозові міді, молібдену, селітри.
Мідні рудники розташовані в горах Північного Чилі (Чукикамата й Ел-Сальвадору) і Північно-Центрального Чилі (Ель-Тенієте й Андіна). Три найважливіших родовища – Чукикамата й Ел-Сальвадор на півночі країни і Ель-Теньєнте біля Сантьяго – містять близько 20% світових запасів мідної руди.
Розвідані запаси родовищ міді в Чилі 134 млн. т. (35% загальносвітових показників). Запаси молібдену, що у чилійському гірничому видобутку є побічним продуктом переробки мідної руди, оцінюються на рівні 1,1 млн. т. (20% від загальносвітових обсягів).
У невеликих обсягах у Північно-Центральних і прибережних районах видобуток руди ведуть артілі шахтарів - "pirquineros". Слідом йдуть невеликі компанії, що володіють власними виробничими потужностями. Великомасштабна комерційна розробка виконується компаніями, що мають американське походження і засновані ще на початку 20 ст. До першої Світової війни Чилі спеціалізувалася на видобутку нітратів. З початком воєнних дій у Європі і ростом попиту на мідь американський капітал став проникати в чилійську економіку, у 1960-х рр. компанії, що належать США, були перетворені в змішані чілійсько-американські, а на початку 1970-х рр. цілком націоналізовані. Гірничорудна промисловість була передана у ведення "Corporacion Nacional del Cobre de Chile" (CODELCO). Зниження цін на мідь на світових ринках спричинило перебудову чилійської економіки. У Ель-Тофо і Ель-Роміраль ведеться видобуток залізної руди.
Також добувають марганець, срібло, золото, молібден, цинк, природний газ, кам'яне вугілля. У невеликих обсягах добувають сульфат, гіпс, літій, вапняк. Добувають нітрати, головним чином для виробництва йоду.
На території Чилі розташовується також 90% загальносвітових розвіданих запасів літію і селітри.
Пустеля Атакама знаменита найбільшими у світі покладами прекрасного добрива - натрієвої і калієвої селітри, а також йоду і кам'яної солі. На західних схилах Анд розташоване найбагатше родовище мідних руд Чукикамата.
Інші цікаві матеріали
Ресурси Тернопільської області
Історія культури та ресурси Тернопільської області
Тернопільська область, разом із Львівською та
Івано-Франківською, є частиною історичної території – Галичини. Цей
західноукраїнський регіон внаслідок політичних подій ...
Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна
одиниця (область) на крайньому
заході України. Є однією з трьох
областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону.
Одна з на ...
Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого
формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес
полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...