Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Природні умови і ресурси

2.1. Рельєф

Чилі називають країною «божевільної географії».

Територія Чилі витягнута уздовж узбережжя Тихого океану на 4 300 км і зайнята здебільшого хребтами Анд висотою до 6960 м.

Гори займають 80% території Чилі. Це два витягнутих з півночі на південь рівнобіжних хребта — Берегова і Головна Кордильєри. Найвища вершина Чилі — гора Охос-дель-Саладо (6880 м). Доліни і гірські схили покриті густими буковими лісами, що займають майже 1/5 території країни. У Чилі 1,5 тис. вулканів, у тому числі 40 діючих. Справжнє нещастя для жителів країни — часті землетруси. Із середини XVI ст. їх відбулося більш 15 тис., з них 90 дуже сильних. До півдня гори знижуються, але не утрачають свого суворого вигляду. За звивистою Магелланов протокою — порізаний фіордами острів Вогненна Земля, на якому знаходиться крайня точка південноамериканського континенту — мис Горн.

Одна із самих знаменитих пустель світу Атакама тягнеться уздовж берега Тихого океану на 1 тис. км. Вона утворилася під впливом Перуанської течії, що приносить на узбережжя холодне повітря. Між хребтами Берегової Кордильєри висотою 3200 і західними схилами Кордильєри-Домейко знаходиться Подовжня долина, на півночі якої лежить пустеля Атакама. Піщані бархани перемежовуються солончаками і кам'янистими безжиттєвими схилами.

2.2. Клімат

Клімат Чилі різний у залежності від району і коливається від тропічного пустельного на півночі (середньомісячні температури від 12 до 22°С; опадів 50 мм у рік) до помірного океанічного на півдні (температури від 3 до 14°С; опадів 2 500-7 000 мм у рік).

У пустелі Атакама не дуже пекуче: середня температура літнього місяця (січня) до 20 °С, зимового (липня) — 14 °С. Опадів у середньому випадає менш 50 мм у рік, а часом кілька років підряд не буває жодного дощу.

2.3. Ріки й озера

Ріки, що стікають із західного схилу Анд, губляться в пісках, і тільки одна з них — Лоа, найдовша в Чилі (440 км), — досягає океану.

Головні ріки - Біо-Біо, Лоа.

На півдні країни знаходиться Зона великих озер.

2.4. Мінеральні ресурси

Чилі багата на багато корисні копалини: вона входить у першу трійку у світі країн по видобутку і вивозові міді, молібдену, селітри.

Мідні рудники розташовані в горах Північного Чилі (Чукикамата й Ел-Сальвадору) і Північно-Центрального Чилі (Ель-Тенієте й Андіна). Три найважливіших родовища – Чукикамата й Ел-Сальвадор на півночі країни і Ель-Теньєнте біля Сантьяго – містять близько 20% світових запасів мідної руди.

Розвідані запаси родовищ міді в Чилі 134 млн. т. (35% загальносвітових показників). Запаси молібдену, що у чилійському гірничому видобутку є побічним продуктом переробки мідної руди, оцінюються на рівні 1,1 млн. т. (20% від загальносвітових обсягів).

У невеликих обсягах у Північно-Центральних і прибережних районах видобуток руди ведуть артілі шахтарів - "pirquineros". Слідом йдуть невеликі компанії, що володіють власними виробничими потужностями. Великомасштабна комерційна розробка виконується компаніями, що мають американське походження і засновані ще на початку 20 ст. До першої Світової війни Чилі спеціалізувалася на видобутку нітратів. З початком воєнних дій у Європі і ростом попиту на мідь американський капітал став проникати в чилійську економіку, у 1960-х рр. компанії, що належать США, були перетворені в змішані чілійсько-американські, а на початку 1970-х рр. цілком націоналізовані. Гірничорудна промисловість була передана у ведення "Corporacion Nacional del Cobre de Chile" (CODELCO). Зниження цін на мідь на світових ринках спричинило перебудову чилійської економіки. У Ель-Тофо і Ель-Роміраль ведеться видобуток залізної руди.

Також добувають марганець, срібло, золото, молібден, цинк, природний газ, кам'яне вугілля. У невеликих обсягах добувають сульфат, гіпс, літій, вапняк. Добувають нітрати, головним чином для виробництва йоду.

На території Чилі розташовується також 90% загальносвітових розвіданих запасів літію і селітри.

Пустеля Атакама знаменита найбільшими у світі покладами прекрасного добрива - натрієвої і калієвої селітри, а також йоду і кам'яної солі. На західних схилах Анд розташоване найбагатше родовище мідних руд Чукикамата.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Ресурси Тернопільської області
Історія культури та ресурси Тернопільської області Тернопільська область, разом із Львівською та Івано-Франківською, є частиною історичної території – Галичини. Цей західноукраїнський регіон внаслідок політичних подій ...

Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна одиниця (область) на крайньому заході України. Є однією з трьох областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону. Одна з на ...

Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено