Транспорт та сфера послуг
У розвитку економіки регіону важливу роль відіграє транспорт. Наявність розвиненої транспортної мережі впливає на темпи його розвитку, забезпечує здійснення широких міжрегіональних економічних зв'язків, посилює тяжіння периферійних територій до їх економічного ядра.
Транспортна система Черкаської області територіально поєднує такі види транспорту, як автомобільний, залізничний, річковий, повітряний і трубопровідний. У внутрішніх й зовнішніх перевезеннях провідну роль відіграє автотранспорт, який складає близько 90% загальної кількості перевезень вантажів, і залізничний транспорт.
Область має розвинену транспортну систему. Транспортне обслуговування області багатогалузеве і здійснюється залізничним, річковим, повітряним і автомобільним транспортом. Міський транспорт представлений автобусними та тролейбусними маршрутами, а також таксі.
Залізничним сполученням з'єднані практично всі адміністративні центри області. Перевезення вантажів та пасажирів залізничним транспортом забезпечує Шевченківський відділок Одеської залізниці. Серед вантажів переважають хімічні добрива, зерно, цукор, будівельні та лісоматеріали. За 30 км від Черкас знаходиться вузлова станція імені Т.Г.Шевченка, звідки відправляються поїзди у всі великі міста України, а також у Москву, Санкт-Петербург.
Експлуатаційна довжина залізниць у 2011 році становила 651 км. Основні залізничні лінії проходять по напрямках Миронівка - ім. Т.Шевченка - Знам'янка (двоколійна, електрифікована змінним струмом), та Гребінка - Черкаси - Христинівка (одноколійна, не електрифікована). Найголовнішими залізничними вузлами області, що виділяються найбільшим вантажо- та пасажирообігом, є Черкаси, Христинівка, Цвіткове, Золотоноша.
Нині транспортна мережа області потребує подальшого вдосконалення (електрифікації, оновлення рухомого складу) та приведення її до європейських стандартів (реконструкції усіх вокзалів, посадочних платформ, колійного господарства станцій і перегонів, модернізацію пристроїв автоблокування, електричної централізації та зв'язку).
Велика кількість поселень, рівнинність території, вигідне географічне положення краю обумовили густу мережу автомобільних доріг. Територією Черкаської області проходять дві великих автомагістралі: Київ-Одеса та Київ-Донецьк. Автобусним сполученням з'єднані практично всі населені пункти області. Найбільші обсяги перевезень виконує автомобільний транспорт. Загальна довжина автошляхів становить 6 тис. км., в тому числі 5,8 тис. з твердим покриттям. Щільність автомобільних шляхів загального користування з твердим покриттям складає 277 км на 1000 км2. До найбільших центрів автомобільної мережі Черкащини можна віднести декілька центрів: Черкаси, Сміла, Золотоноша, Умань, Корсунь-Шевченківський. Нагальною проблемою є підвищення якості автошляхів, їх технічне переоснащення до світових стандартів.
Головною воднотранспортною магістраллю є річка Дніпро, що перетинає всю область з північного сходу на південний схід і по якій здійснюється судноплавство. Річковий порт розміщується у Черкасах. За останній час вантажо та пасажирообіг річковим транспортом значно скоротився. В літній період існує річкове сполучення Київ - Черкаси. Численні малі річки області транспортних функцій практично не виконують. Через територію області проходить газопровід "Союз". Річкові вокзали є в Черкасах та Каневі.
Повітряний транспорт у краї розвинутий недостатньо і за останнє десятиріччя практично не розвивається. Є аеропорт у Черкасах. Пасажирські перевезення припинені взагалі. Літаки виконують поштово-вантажні перевезення та авіаційні роботи в сільському господарстві.
Засоби зв'язку. Внутрішньо-обласний, міжміський та міжнародний обмін допомагають здійснювати телефонний, поштовий, телеграфний способи зв'язку. В області працює кілька електронних цифрових телефонних станцій, що відповідають світовим стандартам. Значного поширення набуває електронний зв'язок. Нині забезпеченість населення домашніми телефонами в області складає 36 апаратів на 100 сімей, а кількість незадоволених заяв - 81 тисячу. В 2003 році введено в дію міських автоматичних станцій на 9,4 тис. номерів. Зростає кількість сучасних телефонних мереж і абонентів, які ними користуються. Підвищується значення та кількість користувачів всесвітньої мережі "Інтернет", розвиваються нові види зв'язку - електронна пошта, мобільний зв'язок, пейджинг.
Будівництво. На території області діє понад 140 будівельно-монтажних організацій. У капітальному будівництві працює до 7% всіх зайнятих у господарстві. Житловий фонд області складає понад 30 млн. м2, з якого 47% припадає на міські поселення. В середньому на 1 жителя області припадає 22 м2 загальної площі житла.
Торгівля. В області розвинута гуртова та роздрібна торгівля. У загальному обсязі товарної структури продовольчі товари переважають і складають понад 55%.
Інші цікаві матеріали
Торгівля
До соціальної сфери належать також торгівля (державна, кооперативна,
приватна) і підприємства масового харчування. На їх розміщення впливають
особливості розселення в районі [8].
Торгівля і масове харчування тісно пов'язані з ...
Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Країнами Закавказзя є
Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським
морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють
сприятливі умови для розвитку економічних зв'язк ...
Землевпорядкування та кадастр
У період реформування
земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема
економічного використання і відтворення природних ресурсів.
Зміни економічного механізму господарювання, перехід до економіки
ринкового ...