Транспорт та сфера послуг
Невиробнича сфера, на відміну від виробничої, безпосередньо не створює матеріальні блага, але забезпечує різноманітні побутові та духовні потреби людей. До невиробничої сфери належать заклади охорони здоров'я, освіти, науково-дослідні, культурні та спортивні установи і організації, житлово-комунальне господарство, побутове обслуговування, а також органи державного управління та охорони громадського порядку.
Освіта на Черкащині, як і в Україні загалом, складається з дошкільних, загальноосвітніх та вищих навчальних закладів. Позитивні зміни відбуваються у дошкільному вихованні - створюються дитячі заклади нового типу. Загальну середню освіту майже 200 тисяч учнів краю здобувають у більше як 700 школах області. Крім традиційних загальноосвітніх шкіл, в області діють гімназії, ліцеї, колегіуми, школи з ліцейними та гімназійними класами тощо. До вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації належать професійно-технічні ліцеї, коледжі, технікуми, інститути, академії, університети. На території області діє близько 40 науково-дослідних установ, в яких працює понад 2 тис. спеціалістів.
Система охорони здоров'я області - це лікарні, діагностичні центри, спеціалізовані клініки та амбулаторії, станції і відділення «швидкої допомоги» тощо. Медичне забезпечення населення здійснюють близько 30 тис. медичних працівників, у тому числі майже 5 тис. лікарів.
Серед установ культури Черкащини є 2 театри, обласна філармонія, кінотеатри, будинки культури, клуби, бібліотеки, музеї тощо. В них зайнято 10 тис. працівників, з яких понад 80 удостоєні почесних звань. Щорічно на Черкащині проводяться культурно-мистецькі заходи, зокрема кобзарського, вокально-хорового, фольклорного, танцювального мистецтва. Установи фізичного виховання та спорту в області представлені стадіонами, басейнами, футбольними полями, спортивними майданчиками, стрілковими тирами, спортзалами. Черкащани стають призерами і переможцями чемпіонатів України, Європи, світу з різних видів спорту, зокрема волейболу, баскетболу, гандболу, хокею на траві, пауерліфтингу, велоспорту.
Рекреаційними ресурсами вважаються всі умови, явища, об'єкти і території, що використовуються для відпочинку, лікування та оздоровлення, туризму. Унікальні природні комплекси Черкаської області, її багате історичне минуле обумовлюють розвиненість рекреаційних ресурсів регіону, до складу яких належать об'єкти як природного, так і антропогенного походження, зокрема природні, археологічні, історичні, архітектурні, мистецькі пам'ятки тощо.
На території області знайдено археологічні пам'ятки часів палеоліту (стоянка первісної людини в районі с.Межирич), близько 100 поселень трипільської культури (в районі м.Тальне), значна кількість поселень, городищ, могильників різних епох і культур, тисячі курганів епохи бронзи, скіфських часів та ін.
Черкащину по праву називають Шевченковим краєм. Великий поет Т.Г.Шевченко народився у с. Моринці Звенигородського району. На Чернечій горі поблизу м. Канева він знайшов вічний спочинок. Для вшанування пам'яті Великого Кобзаря створено Державний історико-культурний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» та Шевченківський національний заповідник у м. Канів.
Старовинне місто Чигирин - столиця першої української козацької держави і резиденція Гетьмана України Богдана Хмельницького. Тут він приймав послів із багатьох держав Європи, зокрема Швеції, Туреччини, Франції. До 400-річчя від дня його народження у Чигирині відкрито музей, у с. Суботів Чигиринського району і Черкасах - пам'ятники гетьману, у Корсунь-Шевченківському історичному музеї - діораму Корсунської битви 1648 p., Чигиринський історико-культурний заповідник одержав статус національного.
На Черкаській землі народилося багато відомих усьому світові людей. Тут жили і плідно працювали всесвітньо відомі Г. С Сковорода, І.П.Котляревський, Є.П.Гребінка, М.В.Гоголь, у Кам'янці перебували і писали свої геніальні твори О.С.Пушкін і П.І.Чайковський, у Черкасах - витязь української поезії В.А.Симоненко, у Золотоноші починала свою діяльність народна артистка України Н.М.Ужвій тощо.
Серед найдавніших архітектурних пам'яток краю - Успенський собор (1147 р.) у м. Канів, Бастіон Дорошенка (кінець XVI ст. - початок XVII ст.) у м. Чигирин, Ільїнська церква (1653 р.) у с.Суботів Чигиринського р-ну. В Умані розташований всесвітньо відомий парк «Софіївка» - перлина садово-паркового мистецтва, зразок пейзажно-паркової композиції з каменю, води, зелені, архітектурних споруд та скульптур, який у 1996 р. відзначив своє 200-річчя.
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил Київської області
Кожна людина, становлячи частину людського суспільства, живе
на деякій території, де відбуваються певні економічні явища. Для неї, як для
інтелектуальної одиниці всесвіту, дуже важливо знати ці явища, адже саме вони,
в ...
Методика оперативного виправлення топографічних карт з
Топографічна карта є одним з основних засобів оцінки
місцевості і управління військами. Зміст топографічної карти відображає
фактичний стан місцевості і, в першу чергу, основних її елементів, що мають
важливе значення д ...
Проект відведення земельної ділянки під ковбасний цех
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадаст ...