Сива давнина минувщини
Розкопані курганні могильники бронзової доби та скіфського часу зацікавили археологів. У похованнях знайдено кам'яні та металеві знаряддя, зброю, посуд, серед якого багато грецького та античного побутового знаряддя, дорогоцінні прикраси. Цікаві поховання жінки зі зброєю, так званих "Амазонок" у скіфських курганах ІV – ІІІ ст. до н.е. Окремі кургани утримували сарматські поховання ІІ століття н.е. та пізньокочовиків ХІV – ХV ст. нашої ери. Поблизу с. Грушівки археологи дослідили кургани бронзової доби; в окремих відкрито було сарматські поховання ІІ ст. н.е. До ІІІ – ІV ст. н. е. належить поселення Черняхівської культури на березі річки Базавлук. Також тут виявлено курганні могильники кіммерійських племен. На зміну кіммерійців та їх нащадків таврів у VІІІ – VІІ ст. до н.е. з'явилися скіфи. Серед степу нашої місцевості височать кургани, які є могильними пам’ятниками скіфів.
Скіфські могили в більшості пограбовані у стародавні часи і пізніше. Дуже рідкі вдачі, що давали не пограбовані кургани. Цікаві знахідки дали археологічні розкопки Б.Мозолевського так званої могили Товстої, розкопаної у 1971 році. Тут, на шестиметровій глибині, у погребальній камері знайдено останки п’ятьох чоловік. Серед них – жінка, судячи по багатому вбранню – скіфянка цариця. На її голові золоте вбрання, фрагменти якого дуже добре збереглися. На шиї – гривна доброї роботи. В її верхній частині з обох сторін зображено фантастичні тварини, поруч скульптурні фігурки левів, що приготувались до стрибка. (Відомо, що одна подібна гривна знайдена у Чортомлицькій могилі в минулому столітті археологом Забєліним). У вухах цариці золоті серги, на зап’ястях – широкі золоті браслети, на пальцях одинадцять перснів. Одяг цариці розшитий золотими бляхами, кожна з них мікромініатюра, на яких висічені міфологічні сюжети: грифон і лев. Біля голови цариці знайдено ритуальні срібний кубок і чорнолакова миска грецької роботи. Поряд, у саркофазі, оздобленим алебастром – останки дитини (хлопчик 2-3 років), з срібною посудиною для вина і золотий браслет. Одяг, як і у цариці, розшитий золотом. Біля них, за припущенням археологів, поховано трьох насильно померлих слуг: дівчина-кухарка, слуга і воїн, а також погребальна колісниця.
У центральному похованні Товстої могили, на поверхні якої виявлено дві великі чотирикутні ями і три менших – поховання коней і слуг. В них виявлено кістки шістьох коней з чудово оздобленими золотими і срібними прикрасами. Особливо прикрашений улюблений кінь царя. Його збруя золота, а налобник зображує змієногу богиню.
В менших могилах залишились останки трьох конюхів, які супроводжували в останню путь царя і його коней. Потім слуги і коні були забиті біля могили, щоб слугували царю у потойбічному світі. Шию старшого конюха прикрашала золота, простої форми гривна, збоку калган із стрілами і два ножі з широкими лезами. Другий конюх – юнак, а третій – дитина.
Поховання царя пограбовано. Коли грабіжники добралися до усипальниці царя, ймовірно дах камери вже до цього обвалився і засипав останки царя. Грабіжникам довелося у темній вологій камері вибирати речі. Звичайно, не все зуміли вибрати із землі злочинці, навіть награбоване губили по дорозі (19 золотих бляшок). У самій камері хаотично розкидані кістки людей, тварин і серед всього того сотні золотих прикрас: трикутних і круглих бляшок з орнаментальним зображенням тварин, медузи Горгони. Тут знайдено обручку з тонкого золотого дроту, скрученого у кілька разів, на кінцях, увінчаних гадючими голівками. Крім побутових речей (накладки для дерев’яного посуду, кухоль для вина), знайдено наконечники стріл, два бойові пояси, уламки списів, рештки панцира. На вході до камери під стіною розташована велика амфора для вина з трьома ручками, дві бронзові посудини і незвичної форми казанок та велика миска. Тут же два калгани, у яких збереглися лише наконечники бронзових стріл.
При самому вході знайдено золотий короткий меч. На золотій ручці – олені і леви, чудово відтворені античним майстром. А біля самої рукоятки відтворено бій півнів.
Найбільш значною знахідкою було масивне, важке парадне шийне вбрання місяцеподібної форми так звана пектораль. Між двома джгутами перевитого товстого золотого дроту – три пояси скульптурних зображень. На нижньому – зображення тварин, які у той час жили тут, поряд – якісь фантастичні хитрі звірі. Посеред чудової композиції троє коней. На кожного з них напали по два крилатих грифони. Доповнюють зображення сцени з тваринного життя диких кабанів, оленів, собак і зайців. На кінцях пекторалі – коники-стрибунці.
Інші цікаві матеріали
Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Країнами Закавказзя є
Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським
морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють
сприятливі умови для розвитку економічних зв'язк ...
Польща
Площа країни – 313 тис. км2,
чисельність населення – 38,6 млн. осіб (за цими показниками в Центральній
Європі Польща поступається тільки Україні). Столиця – Варшава. Державний устрій
– унітарна республіка. В адміністрат ...
Розміщення продуктивних сил Київської області
Кожна людина, становлячи частину людського суспільства, живе
на деякій території, де відбуваються певні економічні явища. Для неї, як для
інтелектуальної одиниці всесвіту, дуже важливо знати ці явища, адже саме вони,
в ...