Сива давнина минувщини
На середньому поясі – квітки з листям з найтоншого золотого дроту. Між квітами фігури голубів.
Та найцікавіший третій – верхній пояс. Це філігранно виконані сцени з мирного кочового життя скіфів: корова з малим телям, кози з козенятами, коні з лошатами. В центрі сидять два чоловіки і шиють із шкіри одяг, тримаючи його за рукава. Шиють удвох, бо обидва напівоголені, обом потрібний одяг.
Калган із луком і стрілами один поклав біля себе, інший – повісив.
Зображені на пекторалі і скіфські жінки: одна доїть вівцю, друга наливає молоко у невелику амфору і тримає в руці корок, щоб закрити її.
З обох кінців пектораль викінчено головами левів з кільцями. Вони на шарнірах, а в кільцях, очевидно, протягувався ремінець для зав’язування.
Усі фігури виконані геніальним художникам античності понад дві тисячі років тому. Всі деталі, навіть такі як вовна вівці, крила голубів, коників-стрибунців, пелюстки квітів зроблені чітко і природно. Розмір фігурок не більше як три сантиметри, а деяких тварин менші за сантиметр.
Так, усі ці розкопані скіфські могили допомагають уявити як жили народи землі Герра. „Вони орали й випасали худобу, сіяли й воювали, любили й ненавиділи. Сліди їхні завіяли вітри, віки заглушили їхні голоси, й тільки немотні могили залишилися єдиними свідками живих їхніх радощів і сумувань”. (Б. Мозолевський).
В VІ – VІІІ ст. на берегах Дніпра в межах нашого краю виникають перші оселі літописних слов’ян, про що свідчать археологічні розкопки в районі сіл Кута і Грушівки.
Слов’янським племенам антам, венедам, росланам прийшлось вести запеклу боротьбу проти зовнішніх ворогів – готів у ІІІ ст., гуннів у ІV ст. та ін. племен.
В середині VІІ ст в нашій місцевості з’явились хозари. Але вони тут довго не жили під сильним тиском сусідів зі Сходу та Заходу.
У VІІІ – ІХ ст наш край певно входив до древньоруської держави Антанії.
У ІХ – Х ст., в період виникнення древньоруської держави – Київської Русі, важливого значення набув великий шлях „з варяг у греки” по Дніпру. Цим шляхом Київ вів жваву торгівлю з Візантією, що пролягав на відстані 20 – 25 км. від нашої місцевості. Не могли не милуватися красою природи дніпровських плавнів нашого краю під час подорожі у 957 році княгиня Ольга і хоробрий князь Святослав йдучи зі своєю дружиною на бій проти печенігів.
Наприкінці ІХ і на початку Х століть на Київську Русь і на наш край напали печеніги, а у ХІ ст. вони були витіснені узами, або їх ще називали турками. А за ними сюди прийшли чисельні орди половців, які себе називали кипчаками.
У ХІ –ХІІ ст. по річці Орел проходив кордон із землями кочівників, і не раз зустрічалися тут у жорстокому бою руські воїни з половцями, які тоді становили головну безпеку для Русі на південному сході. Велика територія нинішньої Дніпропетровщини називалась тоді половецьким степом. До нас дійшла монументальна скульптура половців – так звані кам’яні баби, велика колекція яких зібрана в Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. Яворницького.
У 1223 році війська татаро-монгол завдали половцям тяжкого удару. Після нього половці злилися з татаро-монгольською державою Золота Ода.
Монголо-татари вкрай спустошили дике поле, мирне життя тут стало неможливим. Недарма ці степи називали Диким полем. Про цей час свідчать знахідки татарських монет біля с. Ленінське, на берег якого хвилями вимиває Каховське море. Потім, як і все північне Причорномор’я наш край потрапив до рук турецького султана та його васала – Кримського хана.
Багато часу минуло поки знову почали заселяти степові простори нашого краю. Але жити тут було вкрай небезпечно, бо часто вже траплялися випадки нападу турецько-татарськими або польсько-литовськими загарбниками.
На протязі ХІV ст. майже всі українські землі перебували у складі Польського королівства, потім поступово переходять під владу Литовського князівства, яке незабаром досягло Чорного моря.
Волелюбний український народ підіймався на боротьбу проти кріпосництва та іноземного гніту.
Інші цікаві матеріали
Економіка Франції
XX століття вніс величезні зміни в життя країн і народів.
Але важко знайти серед великих індустріальних країн такі, де зміни в політичній
та економічній сферах були настільки ж значні, як у Франції. За истекшее столетие ...
Застосування земельно-кадастрових робіт в методиці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для несільськог
Метою моєї курсової роботи з основ земельного кадастру
є закріплення отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні
технічної документації зе землекористувачам різних форм власності з виконанням
кадастр ...
Країни Балтії
У Північній Європі своєрідним
історичним розвитком, природними умовами і ресурсами, національним колоритом і
культурою виділяється трійка Прибалтійських країн (країни Балтії): Естонія,
Литва, Латвія.
Пропонуємо стисл ...