Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

По козацьких стежках

Придушивши селянську війну і повстання козаків на Січі був укладений з Туреччиною Кючук-Кайнардзинський мирний договір по якому Росія повернула собі древньоруські землі у Північному Причорномор’ї, а Запорізька Січ при цьому втратила значення військового форпосту на півдні Росії.

На початку липня 1775 р. корпус царського генерала Текслія, який повернувся з турецького фронту, одержав таємний наказ захопити і зруйнувати Січ. Текслія своїми військами несподівано оточив Січ і навів на неї жерла своїх гармат. Без опору військами князя Прозоровського були захоплені паланки, а потім і вся Січ військами Текслія.

Запорізьке козацтво, як вогнище визвольної боротьби було ліквідовано, про що оголошувалося у маніфесті Катерини ІІ. Старшина з Січі дістала офіцерські посади в російській армії. Цим царський уряд прагнув привернути її на свій бік. Рядовим козакам дозволено жити на Запоріжжі, але частина їх, не бажаючи бути кріпаками на своїх землях, втекли у володіння Туреччини і за Дунаєм заснували Дунайську Січ. Ці козаки повернулись на батьківщину лише у 1828 році.

Значна частина старшини, переважно вищої, була заслана на Північ Росії до Сибіру. Останній отаман Кошовий П.І.Калнишевський теж був засланий на „смирение” до Соловецького монастиря на Білому морі. За царя Олександра у 1801 році Калнишевського звільнено, але він вийшов із ув’язнення сліпим і хворим, залишившись у монастирі ченцем. 23 листопада 1803 року на 112 році свого життя славний отаман Калнишевський помер.

До цього часу на місці колишнього зимівника Калнишевського в заплаві річки Базавлук біля теперішнього с. Ленінське збереглась назва урочища Калнашиха.

Заснування Запорізької Січі було явищем високого історичного значення. З початку свого існування вона давала притулок усім, хто боровся за знищення соціального і національного гніту. Запорізька Січ стала силою, яка будила і підтримувала на протязі декількох віків у народних мас України надію на визволення від кріпацтва та іноземного поневолення. Запорізьке козацтво брало активну участь у всіх народних повстаннях ХVІ – ХVІІІ ст. у визвольній боротьбі за возз’єднання України з Росією. Своєю героїчною боротьбою запорізьке козацтво здобуло невмирущу славу і залишило глибокий слід у народній пам’яті.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Інші цікаві матеріали

Калінінградська область на карті Європи
На основі рішень Потсдамської конференції (1945 р.) частину Східної Пруссії (район Німеччини) увійшла до складу Російської Федерації. До квітня 1946 року на цій території знаходився Кенігсберзький особливий військовий о ...

Глобальні проблеми сучасності
Філософія забезпечує культурі самопізнання, а людському життю — смислові орієнтири. Справедливо вважається, що істинна філософія є духовним орієнтиром епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джерела і соціальне ...

Загальні відомості про топографічні знімання і знімальні мережі
Одним з основних завдань геодезичної галузі в Україні є забезпечення народного господарства топографо-геодезичною і картографічною продукцією. На сьогоднішній день на всю територію України складені топографічні карти ма ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено