Війна народна, священна війна
Мирне життя трудящих 22 червня 1941 року обірвала війна. З першого дня в районі почалась мобілізація чоловіків, автомашин, тракторів, коней в Червону Армію. Більшість чоловіків пішла на фронт, залишились старі, жінки і діти. Їх мобілізували на будівництво оборонної лінії, що споруджувалась від села Кринички до Покровського вздовж річки Базавлук.
17 серпня 1941 року Апостолівський район окупували німецько-фашистські загарбники. Почалися страшні дні фашистської неволі.
В нашій місцевості гітлерівці зруйнували збудовані до війни споруди, пограбували 500 тис. голів великої рогатої худоби, 160 коней, овець, кіз, свиней, велику кількість різноманітного сільськогосподарського майна. Під час тимчасової окупації фашистами було закатовано і вбито понад 100 жителів села, насильно вивезено до Німеччини близько 20 чоловік. "На території Грушівки, Кута німці встановили окупаційний режим: заборонено вихід з населених пунктів без відповідних документів (пропусків), які видавалися військовими органами влади. Порушення і небажання покори каралося розстрілами та повішанням. Прибувший до Грушівки орткомендант створив сільуправу з каральними органами гестапо, жандармерії і поліції. Сільськогосподарське майно селян перейшло у власність німецького командування. Колгоспи були перетворені у так звані громади, підпорядковані комендантові Грушівки. Вирощені продукти і харчі відправлялися на фронт. Школи і бібліотеки були зачинені. Жорстокі репресії та терор по відношенню до місцевого населення, знищення людей за їх національними ознаками або просто в якості заручників, пригнічення шляхом залякування жорстокістю публічних страт і розстрілів.
Весною 1942 року гестапівці і поліція організували масовий арешт комуністів, комсомольців і активістів. Кинули їх до апостолівської в’язниці і через кілька днів організували розправу над ними. Лише обом грушівцям вдалося втекти з-під розстрілу (Ф.Я.Головатий, С.М.Головко)."
У вересні 1941 року в дніпровських плавнях розгорнули боротьбу партизанські загони Апостолівського району. Пізніше туди прибули партизани з м. Нікополя у складі 30 чоловік на чолі з командиром Ф.Т.Рижиковим, Кривого Рогу на чолі з М. Українцем і І.Чорним, 25 працівників Харківського НКВС на чолі з Єрмаковим і Зарубіним та невелика група прикордонників з Молдавії з капітаном П.Н.Горковченко.
На островах, порослих густим очеретом. Вони створювали свою базу, звідки здійснювали напад на окупантів. Деякі з партизанів перейшли лінію фронту, деякі стали підпільниками в окупованих селах та містах. Так, наприклад, в Нікополі в діяльності підпільної групи "Месник" брав участь учитель історії Грушівської середньої школи М.К.Голуб.
Визволення Апостолівського району пов’язано з великим літнім наступом Червоної Армії в 1943 році, з історичною битвою за Дніпро і Правобережну Україну. У вересні 1943 року на територію Дніпропетровщини вступили війська Степового та Південного Західного фронтів. Червона Армія наближалась до Нікопольських укріплень противника. Бої тривали кілька місяців. 31 січня 1944 року в умовах бездоріжжя, викликаного раптовим потеплінням і дощами, в жорстоких боях, війська 3-го Українського фронту прорвали оборону противника і ввечері 3 лютого 1944 року підійшли до Апостолового, де гітлерівці зосередили частини 123-ї піхотної і 9-ї танкової дивізії, загальною чисельністю до 3 тис. чоловік. 5 лютого 1944 року 59-та Гвардійська Краматорська ордена Суворова стрілецька дивізія, прорвавши оборону, перейшла в наступ. Місцеві жителі на рибальських човнах переправляли воїнів через річну Скарбну поблизу Кута. В битву вступили також 333-тя Синельниківська Червонопрапорна ордена Суворова стрілецька дивізія. Села було визволено.
За відвагу і мужність, виявлених на фронтах Великої Вітчизняної війни, нагороджені орденами і медалями 45 жителів сел. Грушівка і Кут.
Інші цікаві матеріали
Порівняльна економіко-географічна характеристика Північно-Західного та Північно-Східного економічних районів
Територія
України за всі роки свого існування зазнавала великих територіальних змін.
Сучасна державна територія остаточно сформувалась у першій половині 50-х років
нинішнього століття. Територія і населення району має с ...
Регіональний господарський комплекс, його галузева та територіальна структура
Розвиток
національної економіки супроводжується поглибленням суспільного поділу праці і
спеціалізації діяльності. Процеси спеціалізації потребують координації
діяльності і формування зв'язків між різними галузями і виро ...
Сутність та структура природно-ресурсного потенціалу
Розвиток
ринкових відносин вимагає насамперед раціональної взаємодії економіки та
природи, тобто раціонального природокористування. До економічного розвитку
відносимо вміле використання природних ресурсів максимальне зб ...