З усних переказів старожилів села Ленінське (вчитель-пенсіонер Н.П.Тульчевський)
Підлога в хаті глиняна, застелена переважно осокою, кізяками. Екологічно чистий матеріал для ремонту, з приємним недовготривалим запахом. звечора запалювали лампу, а підчас війни каганець. Спати лягали рано, бо економили на освітленні. Свічки робили з воску і засвічували їх хіба на свята. В кутку, біля ікони, звисала лампадка, яка світила цілу ніч. Боги з мороку смутними очима дивились на таке життя з розумінням і прощенням.
В колгоспі зрання до пізна працювали в степу за трудодні, і на які в кінці року давали навіть по п’ять грамів збіжжя на один трудодень, якого інколи можна було заробити за день. У 1946 році моя мама за рік тяжкої щоденної праці заробила аж півтора відра суржику, тобто сміття, в якому було трохи жита, ячменю та сім’я буряків степових. То ж у голодному, 1947 році ми не вмерли з голоду, бо вдалося поїхати до родичів в Кизляр, та влітку місячними ночами, потай від лісників, посадити в плавнях невеликий город. І тим спаслися від голодної смерті.
Село Кут таку назву мало тому, що з трьох сторін омивалось річками: зі сходу славною козацькою річкою Базавлук з величезним лиманом Бейкушем, з півдня швидкою річною Сандалкою, а з заходу річною Підпільною. Отож виходить справжній кут.
Річка Підпільна виходила з широкої річки, що була рукавом Дніпра і називалась Скарбна, бо козаки, що жили в цій місцевості ховали тут скарб, коли йшли на ляхів. Була ця річка широка, глибока і прудка. Великий паром, на якому могло одночасно розміститися чотири горби з сіном, кіньми і людьми, снував з лівого на правий берег і навпаки. У суботу машини з мисливцями цілий день все їхали та їхали, щоб постріляти качок в плавнях, погуляти на природі.
С. Грушівка від с. Кут за півтора кілометра на північ. Там була лікарня та середня школа та дві початкові, які побудувало земство. Велика кам'яна церква, гарний сільмаг, колгоспна садиба. Було 3 колгоспних промартілі, артіль інвалідів, рибартіль. В кінці села велика цегляна будівля – паровий млин. Сусідні села Покровське та Марянське, а далі с. Воронцовка Херсонської області.
У 1951 р. в с. Кут проводились археологічні розкопки. Археологічна експедиція Д.Т.Березовця, в якій я брав участь, як художник, розкопувала скіфські могили (2,5 – 3 тис. років) епохи бронзи. Знахідки і мої замальовки можна знайти в архівах Академії Наук України.
Славні місця, де колись жили козаки, у свій час відвідали художники І.Рєпін, О.Сєров. Т.Г.Шевченко побував у с. Капулівка, Покровському, певно що і в Грушівці та Куті міг бути, бо це близько. В селі Грушівці жив поміщик-дядько героя війни 1812 р. Дениса Давидова і його брата. Коли вони ще були хлопчиками, то жили у дядька. В той час О.В.Суворов, інспектуючи військо, гостював у того поміщика. Хвалив хлопчиків і пророкував їм героїчне майбутнє. У 50-х роках, коли будувало село Ленінське, а старі села Кут і Грушівку разом з плавнями затопили, сюди приїхав кінорежисер О.П.Довженко. він збирав матеріали для своєї кінострічки "Поема про море". Певний час жив у моєї тітки Оксани. Її чоловік Сава Антонович Ніколенко, голова колгоспу ім. Ілліча, став прообразом головного героя кінофільму. Пам'ять про відвідини цих земель О.П.Довженком живе тут і досі. В будинках селян, де він побував, бережуть, як дорогу реліквію все, що зв’язане з перебуванням видатного митця.
В той час я вже вчителював у Петропавлівському районі і приїздив до матері в Ленінське на літні канікули. Бачив, як колгосп процвітав. Гарні врожаї були. Сади, виноградники, городи, баштани – всього було вдосталь. Колгоспникам вже давали гроші і збіжжя. Місцеві жителі зробили коптильню. В магазин щоденно привозили гарячу ще копчену ковбасу і рибу. Було багато молоді. На стадіоні в неділю – футбол. В будинку культури кіно, вистави приїжджих артистів, свята .
Мені вже 73 роки. Народився у Кривому Розі, ріс, вчився до 1950 року в с. Кут. З 1970 р. вчителював в Ленінському. Тут виросли мої шість дочок і син, а тепер підростають онуки. Для них моя розповідь.
Грудень. 2003 р. с. Ленінське, Апостолівського району Дніпропетровської області.
Інші цікаві матеріали
Історія земної кори проблеми, закономірності, роздуми
Історична геологія, що розшифровує умови й
закономірності розвитку земної кори та планети в цілому, є наукою, що активно
розвивається. Можливість точно датувати найрізноманітніші події минулого,
вивчати вплив космосу на ...
АПК Північного Кавказу
До складу Північно-Кавказького
економічного району входять: Ростовська область. Краснодарський і
Ставропольський краї, республіки Адигея, Дагестан, Кабардино-Балкарська,
Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія - Аланія, Ін ...
Охорона здоров’я
Серед галузей соціальної сфери важливою є охорона здоров'я. Мережа
закладів охорони здоров'я охоплює велику кількість лікарень,
амбулаторно-поліклінічних закладів, санаторіїв, пансіонатів, будинків
відпочинку, інтернатів для ст ...