З найдавніших часів до Волинсько-Галицької держави
Тернопільський край унікальний за своїм географічно-кліматичним розташуванням. Територією області протікають 113 річок басейнів Дністра (з найбільших - Серет, Збруч, Золота Липа, Коропець, Стрипа та інші) і Прип'яті (Іква, Горинь, Вілія) загальною довжиною понад 2930 кілометрів. На Тернопіллі є близько 500 малих і великих споконвічних озер і водойм, не кажучи вже про заболочені низинності з реліктовими видами рослин і природно-топонімістичними особливостями. Сприятливі кліматичні умови, своєрідність і природна захищеність рельєфу (майже вся територія області зайнята Подільською височиною, у межах якої особливо виділяються Кременецькі гори і Товтри), висока родючість ґрунтів завжди вабили сюди найдавніших поселенців. Як засвідчують археологічні знахідки на місцях стоянок і поховань, територія Тернопільщини була заселена ще в кам'яну добу. Близько VII століття до нашої ери бронзові знаряддя виробництва поступово почали витісняти більш досконалі - залізні, і це дало новий могутній поштовх для підвищення значимості діяльності наших пращурів. Невипадково навіть у славнозвісній Гомеровій "Одісеї" є згадки про легендарних кіммерійців і агафірсів, котрі населяли тернопільский край. Якої могутності і значимості вони досягли, можна посудити з того, що їх не обійшов увагою батько історії Геродот. А беззаперечним підтвердженням їх слави є легендарні скарби, знайдені наприкінці XIX століття біля села Михалкова, що на Борщівщині, де золото викопували кілограмами. У 1-му тисячолітті нашої ери територію сучасної Тернопільщини заселили східнослов'янські племена.
Немає сумніву, що територіальна одиниця Тернопільщини почала формуватися з волинської Погориної волості Київської Русі як сталого адміністративного утворення тогочасної державності. В яких географічних межах вона ототожнювалася на наших землях - судити важко. Проте незаперечні історичні дані засвідчують, що вже в XI столітті землі теперішньої Галичини починають відігравати ключову роль у відносинах із Заходом і Сходом Європи і це дозволяє їм навіть відокремитися від такого могутнього Державного утворення, як Київська Русь.
Князі Ростиславовичі правили на цих землях у трьох князівствах: Перемишльському - Рюрик (помер 1092 р.), Звенигородському - Володар (помер 1124 р.) і Теребовельському - Василько (володарював 1067-1124 рр.). Сьогодні достеменно відомо, що їх влада сягала території між Карпатами і Дністром.
Рис. 1.1. Пам’ятник князю Васильку Теребовлянському
Князь Володарко-Володимирко (1124-1153 рр.), син Володаря, об'єднав 1141 року всі три князівства в одне Галицьке з центром у Звенигороді. До речі, щодо термінів означення "Галичина", "Галицький край", то вони починаються з 1144 року, коли Володимирко переніс столицю князівства із Звенигорода до Галича, який був розташований на перехресті найдавніших торговельних шляхів. Від столиці Галич і стали називати всі землі, які входили до князівства, Галичиною.
Син Володарка-Володимирка Ярослав (1153-1187 рр.) зміцнив Галицьке князівство, розширивши його аж до гирла Дунаю. Не випадково автор славнозвісного "Слова о полку Ігоревім" написав: "Підпер гори Угорські своїми залізними полками . зачинив ворота Дунаєві".
У 1199 році волинський князь Роман Мстиславович (дати народження і смерті близько 1160-1205 років), син Мстислава Ізяславовича, об'єднав Галичину з Волинню, створивши могутню Галицько-Волинську державу, до якої входили більшість українських земель від Карпат і до Дніпра, у тому числі і Київ.
Інші цікаві матеріали
Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва
"Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія"
(лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос"
(греч. нῆупт
- острів), Буквально "Острівна Індія&q ...
Розвиток чорної металургії в Україні
Чорна
металургія є важливою галуззю важкої промисловості, однією з основних частин
фундаменту всього народного господарства країни. Практично немає такого
підприємства, яке у тій чи іншій мірі не використовувало б ...
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...