Між І та ІІ світовими війнами
Внаслідок наступу польських військ у червні 1919 року територія ЗО УНР звузилася до невеличкої частини півдня Тернопільщини, яка проходила лінією Заліщики-Чортків-Гусятин, а 17-18 липня УГА і керівництво ЗО УНР остаточно втратили всі території, перейшовши за Збруч. З цього часу ЗУНР-ЗО УНР реально перестала існувати, проте її уряд продовжував діяти в еміграції до 15 березня 1923 року.
21 листопада 1919 року було підписано "Договір між союзними державами і Польщею про Східну Галичину", за яким наш край знову увійшов до Польської держави, правда, тимчасово і на правах територіальної автономії.
У СКЛАДІ ГСРР
У липні-серпні 1920 року з перемінним успіхом тривала польсько-радянська війна, внаслідок якої на західноукраїнських землях деякий час існувала Галицька соціалістична радянська республіка (ГСРР). 15 липня так званий Галицький революційний комітет (Галревком), який назвав себе тимчасовим робітничо-селянським урядом, проголосив утворення ГСРР, столицею якої став Тернопіль. До складу цього державоутворсння увійшло 20 повітів західного регіону, 12 з яких охоплювали територію Тернопільщини, правда, при цьому значна частина населених пунктів, які тепер перебувають у межах області, належали до Бродівського, Золочівського, Перемишлянського і Рогатинського повітів. Після нового польського наступу, 21 вересня 1920 року. ГСРР припинила своє існування, оскільки територію, де вона була організована, зайняли поляки. Галревком проіснував до 18 березня 1921 року.
Волинська частина Тернопільщини, котра з 1793 року перебувала у складі Російської імперії, 25 січня 1918 року, після проголошення УНР, увійшла до її складу. Це було визнано в умовах Берестейського мирного договору, підписаного 9 лютого між УНР і державами так званого Четвертного союзу. На початку березня Центральна рада прийняла закон про адміністративно-територіальний устрій України, згідно з яким було утворено Кременецький повітускладі землі Волинь. Протягом 1918-1920 років Кременеччина була ареною безперервних воєнних дій, землі якої переходили у польські, німецькі і більшовицькі руки, отож якась стабільна українська державна адміністрація по суті і не діяла.
ФАШИСТСЬКИЙ ПОРЯДОК
15 липня 1941 року комендант Тернополя "оберст" (полковник) граф Подевільс своїм наказом продемонстрував руку нового порядку. У цьому документі зазначалося: "Самопоміч між цивільним населенням карається військовим судом, радіоапарати - здати, перебування в помешканнях, де відсутні господарі, заборонено" і т.д. і т. п.
1 серпня 1941 року більша частина нашої області була прилучена до дистрикту "Галіція", генеральної губернії Німеччини, куди відійшли колишні польські, Львівське, Тернопільське Станіславське "воєвудства". Волинська частина області, у свою чергу 20 серпня 1941 року, була підпорядкована генеральному округу "Волинь" райхскомісаріату України. Старожили на ЗбаражчинІ, Зборівщині і Лановеччині і тепер добре пам'ятають "німецьку гораницю", яка ділила наш край на галицьку і волинську частини. Дистрикт "Галичина" в свою чергу ділився на повітові староства (крайсгауптманшафти) та виділені міста (крайсфрайштадти). У Тернопільській окрузі за німців діяли Берсжанське, Чортківське і Тернопільське староства, які тільки у 1941 -1943 роках відправили на примусові роботи до Німеччини 4017 юнаків і дівчат.
У волинській частині області діяв Кременецький гебітскомісаріат. У газеті "Кременецький вісник" за 16 липня 1942 року надруковано таке: "Карою смерті буде покараний кожний, хто посередньо чи безпосередньо підтримує, дає пристановище або іншу поміч полоненим, що втекли, членам банд, саботажникам та злочинцям. Усе його майно буде сконфісковане. Такою ж карою буде покараний той, хто негайно не повідомить свого старосту, найближчий поліційний уряд, військову команду або німецького сільськогосподарського керівника про появу банди або членів якоїсь банди, або про полонених, які втекли". Так тривало до відступу фашистів у 1944 році.
Інші цікаві матеріали
Географічна характеристика Туреччини
Туреччина – ісламська держава в Західній Азії і
Європі. Площа країни – 781 тис. км. кв. Населення – 65 млн. чол. Столиця –
Анкара. Форма правління – республіка. Форма територіального пристрою – унітарна
держава. Туреччи ...
Застосування земельно-кадастрових робіт в методиці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для несільськог
Метою моєї курсової роботи з основ земельного кадастру
є закріплення отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні
технічної документації зе землекористувачам різних форм власності з виконанням
кадастр ...
Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою
частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у
зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа –
це комплекс правових, е ...