Об'єкти туристичної зацікавленості Тернопільської області
Ягільниця. Ягільниця одне з давніх поселень Поділля, яке з ХVст. входило до складу Галицької землі Руського воєводства, колишнє родове гніздо магнатів Лянцкоронських. Містечко було відоме виробництвом тютюну і було цетром округу по його переробці. Для власників містечка тютюн був найприбутковішою з культур, тому під нього відводилися великі площі. У ХVІІ ст. в Ягільниці збудовано оборонний замок, який на початку ХІХст. був проданий австрійському уряду і який дійшов до нас у перебудованому вигляді, як тютюново-ферментаційна фабрика, що збереглася дотепер.
Гусятин. Районний центр на березі ріки Збруч. Місто і околиця насичені археологічними пам’ятками починаючи з ІV тис. до н.е., виявлено городище часів Київської Русі. Вперше з писемних джерел Гусятин стає відомий із ХVІ ст., як королівське місто, потім переходить у приватну власність. Місто почало швидко розвиватися. В зв’язку із частими нападами татар тут будується замок. В Гусятині народився керівник відомого в історії України селянсько-козацького повстання ХVІ ст. – Северин Наливайко. З пам’яток архітектури, які можна оглянути в місті – церква Св. Онуфрія і синагога ХVІ ст., Бернардинський монастир ХVІІ ст. Околиці Гусятина – це гори Товтри, де знаходиться відома вапнякова вертикальна печера Перлина загальною глибиною 30м. Свою назву дістала через печерні перлини від 5 до 18 мм в діаметрі, які трапляються у ванночках. Крім того в печері цікаві натічні утворення – кам’яні хвилі, сталактити, сталагміти. Понад 150 років тому біля с. Крутилів в околиці Гусятина у річці Збруч було знайдено кам’яного ідола – божество, яке відображає світогляд давніх слов’ян дохристиянського часу.
Каньйон Серету. Річка Серет – одна з найбільших приток Дністра, протікає через всю територію Тернопільської області. У нижній своїй течії протікає в глибокій мальовничій каньйоноподібній долині, що є характерним і для деяких інших річок Тернопільщини – лівих приток Дністра. Особливо цікавою є ділянка від с.Більче-Золоте (див. Печера "Вертеба") до с.Касперівці. Тут створено Касперівський ландшафтний заказник з оригінальними формами вивітрювання вапняків (т.зв. "кам’яні гриби", "Касперівські сфінкси" і ін.), геологічними відслоненнями. Збереглися степові ділянки з реліктовою і ендемічною рослинністю. Каньйон Серету є зручним для пішохідних, водних, комбінованих подорожей. На згаданій ділянці крім печери "ВертОкопи. еба" варто відвідати вапнякові скелі, давньослов’янський печерний храм ІХ-ХІ ст. і камінь-жертовник (камінь Довбуша), а також Здвиженську церкву ХVІІІст. у с.Монастирок (Міжгір‘я). В мальовничому і захованому від людського ока місці знаходиться невеличкий хутір Вовчків, біля якого з вершини каньйону відкриваються чудові краєвиди на річку. Неподалік хутора, в урочищі Вигошів – відома археологічна пам’ятка культури Гава-Голігради раннього залізного віку (близько 3 тис. р.т.). Оригінальним є вигляд берегів каньйону від Голіградів до Касперівців, на схилах яких, наче розкидані велетнями, лежать масивні кам’яні брили. Любителі порибалити можуть проявити свої здібності на водосховищі, утвореному гідроелектростанцією в Касперівцях. У селі варто оглянути церкву св. Георгія ХVІІст. та побувати у ще одному каньйоні, утвореному невеликою річкою Тупою, яка впадає до Серету і по долині якої розкидані або нависають над розташованими тут хатами багатотонні відлами скель. Ну а за кілька кілометрів звідси око мандрівника побачить наймасштабніші краєвиди Дністровського каньойону (див. Дністровський каньйон).
Інші цікаві матеріали
Калінінградська область на карті Європи
На основі рішень Потсдамської
конференції (1945 р.) частину Східної Пруссії (район Німеччини) увійшла до
складу Російської Федерації. До квітня 1946 року на цій території знаходився
Кенігсберзький особливий військовий о ...
Геоекоінформаційна система екологічного моніторингу та кодування екологічної інформації
Застосування нових інформаційних технологій для
складання, аналізу і інтерпретації тематичних карт стало повсякденною
необхідністю. Довгий час розвиток технології тематичної картографії і
прогнозування природних і техно ...
Нафтова, нафтопереробна й газова промисловість України
Основи ефективного функціонування господарства певної
території закладаються ще на етапах районного планування і просторової
локалізації підприємств. Оптимальне розміщення підприємства щодо сировинних і
трудових ресурс ...