Об'єкти туристичної зацікавленості Тернопільської області
Ягільниця. Ягільниця одне з давніх поселень Поділля, яке з ХVст. входило до складу Галицької землі Руського воєводства, колишнє родове гніздо магнатів Лянцкоронських. Містечко було відоме виробництвом тютюну і було цетром округу по його переробці. Для власників містечка тютюн був найприбутковішою з культур, тому під нього відводилися великі площі. У ХVІІ ст. в Ягільниці збудовано оборонний замок, який на початку ХІХст. був проданий австрійському уряду і який дійшов до нас у перебудованому вигляді, як тютюново-ферментаційна фабрика, що збереглася дотепер.
Гусятин. Районний центр на березі ріки Збруч. Місто і околиця насичені археологічними пам’ятками починаючи з ІV тис. до н.е., виявлено городище часів Київської Русі. Вперше з писемних джерел Гусятин стає відомий із ХVІ ст., як королівське місто, потім переходить у приватну власність. Місто почало швидко розвиватися. В зв’язку із частими нападами татар тут будується замок. В Гусятині народився керівник відомого в історії України селянсько-козацького повстання ХVІ ст. – Северин Наливайко. З пам’яток архітектури, які можна оглянути в місті – церква Св. Онуфрія і синагога ХVІ ст., Бернардинський монастир ХVІІ ст. Околиці Гусятина – це гори Товтри, де знаходиться відома вапнякова вертикальна печера Перлина загальною глибиною 30м. Свою назву дістала через печерні перлини від 5 до 18 мм в діаметрі, які трапляються у ванночках. Крім того в печері цікаві натічні утворення – кам’яні хвилі, сталактити, сталагміти. Понад 150 років тому біля с. Крутилів в околиці Гусятина у річці Збруч було знайдено кам’яного ідола – божество, яке відображає світогляд давніх слов’ян дохристиянського часу.
Каньйон Серету. Річка Серет – одна з найбільших приток Дністра, протікає через всю територію Тернопільської області. У нижній своїй течії протікає в глибокій мальовничій каньйоноподібній долині, що є характерним і для деяких інших річок Тернопільщини – лівих приток Дністра. Особливо цікавою є ділянка від с.Більче-Золоте (див. Печера "Вертеба") до с.Касперівці. Тут створено Касперівський ландшафтний заказник з оригінальними формами вивітрювання вапняків (т.зв. "кам’яні гриби", "Касперівські сфінкси" і ін.), геологічними відслоненнями. Збереглися степові ділянки з реліктовою і ендемічною рослинністю. Каньйон Серету є зручним для пішохідних, водних, комбінованих подорожей. На згаданій ділянці крім печери "ВертОкопи. еба" варто відвідати вапнякові скелі, давньослов’янський печерний храм ІХ-ХІ ст. і камінь-жертовник (камінь Довбуша), а також Здвиженську церкву ХVІІІст. у с.Монастирок (Міжгір‘я). В мальовничому і захованому від людського ока місці знаходиться невеличкий хутір Вовчків, біля якого з вершини каньйону відкриваються чудові краєвиди на річку. Неподалік хутора, в урочищі Вигошів – відома археологічна пам’ятка культури Гава-Голігради раннього залізного віку (близько 3 тис. р.т.). Оригінальним є вигляд берегів каньйону від Голіградів до Касперівців, на схилах яких, наче розкидані велетнями, лежать масивні кам’яні брили. Любителі порибалити можуть проявити свої здібності на водосховищі, утвореному гідроелектростанцією в Касперівцях. У селі варто оглянути церкву св. Георгія ХVІІст. та побувати у ще одному каньйоні, утвореному невеликою річкою Тупою, яка впадає до Серету і по долині якої розкидані або нависають над розташованими тут хатами багатотонні відлами скель. Ну а за кілька кілометрів звідси око мандрівника побачить наймасштабніші краєвиди Дністровського каньойону (див. Дністровський каньйон).
Інші цікаві матеріали
Вирівнювання мереж трилатерації Як і в тріангуляції та полігонометрії,
Як і в тріангуляції та
полігонометрії, вирівнювання мереж трилатерації може виконуватись корелатним
або параметричним методами, в яких застосовуються принципи способу найменших
квадратів, що вивчаються в курсі “Математи ...
Нафтова, нафтопереробна й газова промисловість України
Основи ефективного функціонування господарства певної
території закладаються ще на етапах районного планування і просторової
локалізації підприємств. Оптимальне розміщення підприємства щодо сировинних і
трудових ресурс ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...