Об'єкти туристичної зацікавленості Тернопільської області
Скала-Подільська. Містечко на березі ріки Збруч відоме з ХІV ст., як власність знаної князівської родини Коріатовичів, які закладають тут перший замок. Пізніше місто стає королівською власністю, з ХVІст. – власністю Лянцкоронських, які будують новий кам’яний замок, а у ХVІІст. деякий час перебувало у володінні трансільванського князя Д’єрдя ІІ Ракоці і пізніше турків. Знаходячись у важкодоступному місці на високому скелястому березі, входило у систему стратегічних оборонних пунктів Подністров’я. У руїнах збереглися дві вежі, приміщення колишнього палацу та фрагменти мурів. В Скалі-Подільській знаходиться парк ХVІІІ ст., в якому розташована туристична база "Збруч" та оборонний костел того ж часу з бійницями, оборонними мурами і невеличкими вежами.
Окопи. Село розташоване на самому південному краю Тернопільщини у місці, де ріка Збруч впадає до Дністра. Тісно пов’язана з боротьбою проти турків і татар, особливо після підписання Бучацького миру (див. Бучач). Саме в кінці ХVІІ ст. всього за пів року будується фортеця і засновується поселення "Окопи Святої Трійці". Від колишньої фортеці залишилися фрагменти валів і ровів, дві в’їзні брами та дозорна вежа над Збручем. Окопи – місце народження Ізраїля Бешта – засновника руху хасидів. Місцевість надзвичайно мальовнича, оскільки фортеця закладена поміж паралельними рукавами Дністра і Збруча, звідки відкриваються величні краєвиди на скелясті каньйони обидвох рік. Невеликі відстані (10-20 км) відділяють Окопи від найцікавіших фортець України в Хотині, Кам’янці-Подільському, Жванці, що робить подорож у ці місця особливо насиченою, пізнавальною і колоритною. Перераховані пункти зручно відвідати під час водної подорожі у Дністровському каньйоні (див. Дністровський каньйон).
Кудринці. На скелястому хребті між глибоким яром і Збручем знаходяться руїни замку Гербуртів (ХVІІ ст.). Через зручне положення фортеця стала стратегічним пунктом оборони проти турецьких військ, які з сусідньої Молдавії здійснювали напади на Західне Поділля т.зв. Волоським шляхом і особливу небезпеку становили після того, як в кінці ХVІІ ст. захопили Кам’янець-Подільський і закріпилися в ньому. У ХVІІІ ст. фортеця втратила оборонне значення і була перебудована на пишну резиденцію із цінною колекцією живопису. В міжвоєнний час замок був частково реставрований і при ньому засновано бюро туристичної інформації та районний музей. Дотепер збереглася значна частина мурів і башт. Між селами Кудринці та Іване-Пусте на протязі 350м вздовж дороги можна оглянути т.зв. Траянові Вали (шириною – 20м, висота – 2-2,5м) майже 3-тисячолітньої давності.
Збручанське. На правому березі річки Збруч знаходиться найстарша на Тернопільщині і одна з найдавніших на Поділлі культових споруд – церква Св. Миколая (ХІVст.). Це оригінальна пам’ятка архітектури, яка ввібрала традиції давньоруського, західного готичного і народного дерев’яного будівництва. Знаходячись поблизу давніх шляхів татарських набігів, місце, де стоїть церква було захищене системою валів, а сама споруда має сліди бійниць. Всього в кількох кілометрах знаходяться руїни Кудринецького замку (див. Кудринці), а на протилежному березі Збруча – замок у Чорнокозинцях (ХІVст.) Хмельницької області. Біля села у 1966 році досліджено малу печеру "Збручанську".
Інші цікаві матеріали
Демографічна ситуація в Україні та її регіональні особливості
Демографічна
ситуація - це прояв особливостей відтворення населення по основних його
процесах в конкретному часі і місці (регіоні, країні). У сучасній Україні
демографічна ситуація відрізняється великою гостротою і напр ...
Економіко-географічна характеристика господарства Тернопільської області і рівень його транспортного забезпечення
Тернопільська
область займає західну частину Подільського плато, межуючи на півночі з
Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з
Івано-Франківською, на заході з Львівською областями України. Тернопіль ...
Розвиток чорної металургії в Україні
Чорна
металургія є важливою галуззю важкої промисловості, однією з основних частин
фундаменту всього народного господарства країни. Практично немає такого
підприємства, яке у тій чи іншій мірі не використовувало б ...