Зовнішньоекономіяні зв’язки Черкаської області та її участь у внутрішньодержавному поділі праці
Зовнішньоекономічні зв'язки, насамперед, зовнішня торгівля, є одним із найбільш динамічних секторів економіки і провідною формою участі Черкаської області у стосунках України з іншими державами. Економічний потенціал області дозволяє їй досить швидко інтегруватись в систему міжнародних економічних зв'язків.
Підприємства Черкащини здійснюють зовнішньо-торгівельні операції з партнерами із 75 країн світу. Більше всього експортується продукції в країни «близького зарубіжжя», а саме: Російську Федерацію, Білорусь, Молдову, Литву. Одержують її також Німеччина, США, Польща, Італія.
У товарній структурі експорту товарів переважають мінеральні добрива, хімічні нитки, продукти неорганічної хімії, одяг, деякі види сільгосппродукції. Найбільшу питому вагу в імпорті мають мінеральне паливо, нафтопродукти, паперова маса з деревини, папір і картон, засоби захисту рослин, медичні препарати тощо.
В області зареєстровано близько 150 іноземних інвестицій. У формуванні інвестиційної бази регіону беруть участь Великобританія, США, Німеччина, Словаччина, Швейцарія, Канада, Ізраїль, Польша. Створено багато спільних з іноземними фірмами підприємств. Загалом, за обсягом залучення іноземних інвестицій Черкащина посідає четверте місце в Україні. Найбільш вигідні контракти укладено з фірмами США, ФРН, Франції, Польщі та інших країн світу.
Поглибленню зовнішньоекономічних, політичних і культурних зв'язків значною мірою сприяють побратимські відносини, які встановились між містами області та ряду зарубіжних країн. Так, Умань дружить із містом Девіс (США) і Румії-сюр-Сен (Франція), Канів - із Сономою (США) і Фірзином (ФРН), Корсунь-Шевченківський - із Ґіфхорном (ФРН), Шпола - з Оскалусою (США). Ця дружба відкриває нові перспективи співробітництва і спілкування народів.
Серед форм зовнішньоекономічної діяльності в Україні найбільш розвинутою є торгівля товарами і послугами. Зовнішньоторговельний оборот складається з експорту та імпорту. Експорт товарів і послуг означає, що їх реалізація відбувається на зовнішньому ринку. Розмір ефективності від експорту залежить від співвідношення національних і світових цін на певний товар і послуги, різниці у валютних курсах, продуктивності праці. Імпорт передбачає купівлю товарів і послуг, виробництво яких відсутнє або є економічно невигідним, тобто витрати на нього вищі, ніж в інших країнах.
На спектр зовнішньоекономічних зв'язків області з іншими країнами світу впливає її експортний потенціал та кількість імпортозалежних підприємств. Із загальної кількості підприємств області експортну діяльність здійснювали 327, а імпортну - 349.
Обсяги зовнішньоторговельного обороту Черкаського регіону в 2010 р. склали: експорт - 224,6, імпорт- 132,2 млн. дол США (Мал.5).
Мал. 5
У загальній питомій вазі зовнішньоекономічної діяльності України область дає 1,5% експорту та 0,9% імпорту. Здійснюється експорт круп'яних культур у Білорусь, Росію, Латвію, Польщу, Словенію, Чехію, Нідерланди, Угорщину, Ізраїль. У зв'язку із масовими захворюваннями великої рогатої худоби в європейських країнах є потенційні можливості для збільшення експорту продукції тваринництва на ринки європейських країн та Близького Сходу.
Інші цікаві матеріали
Ландшафт, як природно-територіальний комплекс
ЛАНДШАФТ - це генетично
однорідний ПТК, що має однаковий геологічний фундамент, один тип рельєфу,
однаковий клімат і складається із властивих тільки даному ландшафту набору
динамічно сполучених і закономірно повторюютьс ...
Адміністративно-територіальна реформа в Україні
Адміністративно-територіальний поділ (АТП) - найбільш виразно помітна,
юридично закріплена форма регіоналізації суспільства. Він являє собою поділ
території держави на адміністративно керовані частини
(адміністративно-т ...
Порівняння Чорного та Червоного морів
Кожне море є унікальним природним явищем. Саме тому актуальність
роботи полягає у дослідженні та виявлені основних закономірностей генезису, еволюції,
географії, схематизації основних відмінностей Чорного та Червоного мо ...