Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Зовнішньоекономіяні зв’язки Черкаської області та її участь у внутрішньодержавному поділі праці

Зовнішньоекономічні зв'язки, насамперед, зовнішня торгівля, є одним із найбільш динамічних секторів економіки і провідною формою участі Черкаської області у стосунках України з іншими державами. Економічний потенціал області дозволяє їй досить швидко інтегруватись в систему міжнародних економічних зв'язків.

Підприємства Черкащини здійснюють зовнішньо-торгівельні операції з партнерами із 75 країн світу. Більше всього експортується продукції в країни «близького зарубіжжя», а саме: Російську Федерацію, Білорусь, Молдову, Литву. Одержують її також Німеччина, США, Польща, Італія.

У товарній структурі експорту товарів переважають мінеральні добрива, хімічні нитки, продукти неорганічної хімії, одяг, деякі види сільгосппродукції. Найбільшу питому вагу в імпорті мають мінеральне паливо, нафтопродукти, паперова маса з деревини, папір і картон, засоби захисту рослин, медичні препарати тощо.

В області зареєстровано близько 150 іноземних інвестицій. У формуванні інвестиційної бази регіону беруть участь Великобританія, США, Німеччина, Словаччина, Швейцарія, Канада, Ізраїль, Польша. Створено багато спільних з іноземними фірмами підприємств. Загалом, за обсягом залучення іноземних інвестицій Черкащина посідає четверте місце в Україні. Найбільш вигідні контракти укладено з фірмами США, ФРН, Франції, Польщі та інших країн світу.

Поглибленню зовнішньоекономічних, політичних і культурних зв'язків значною мірою сприяють побратимські відносини, які встановились між містами області та ряду зарубіжних країн. Так, Умань дружить із містом Девіс (США) і Румії-сюр-Сен (Франція), Канів - із Сономою (США) і Фірзином (ФРН), Корсунь-Шевченківський - із Ґіфхорном (ФРН), Шпола - з Оскалусою (США). Ця дружба відкриває нові перспективи співробітництва і спілкування народів.

Серед форм зовнішньоекономічної діяльності в Україні найбільш розвинутою є торгівля товарами і послугами. Зовнішньоторговельний оборот складається з експорту та імпорту. Експорт товарів і послуг означає, що їх реалізація відбувається на зовнішньому ринку. Розмір ефективності від експорту залежить від співвідношення національних і світових цін на певний товар і послуги, різниці у валютних курсах, продуктивності праці. Імпорт передбачає купівлю товарів і послуг, виробництво яких відсутнє або є економічно невигідним, тобто витрати на нього вищі, ніж в інших країнах.

На спектр зовнішньоекономічних зв'язків області з іншими країнами світу впливає її експортний потенціал та кількість імпортозалежних підприємств. Із загальної кількості підприємств області експортну діяльність здійснювали 327, а імпортну - 349.

Обсяги зовнішньоторговельного обороту Черкаського регіону в 2010 р. склали: експорт - 224,6, імпорт- 132,2 млн. дол США (Мал.5).

Мал. 5

У загальній питомій вазі зовнішньоекономічної діяльності України область дає 1,5% експорту та 0,9% імпорту. Здійснюється експорт круп'яних культур у Білорусь, Росію, Латвію, Польщу, Словенію, Чехію, Нідерланди, Угорщину, Ізраїль. У зв'язку із масовими захворюваннями великої рогатої худоби в європейських країнах є потенційні можливості для збільшення експорту продукції тваринництва на ринки європейських країн та Близького Сходу.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Ландшафт, як природно-територіальний комплекс
ЛАНДШАФТ - це генетично однорідний ПТК, що має однаковий геологічний фундамент, один тип рельєфу, однаковий клімат і складається із властивих тільки даному ландшафту набору динамічно сполучених і закономірно повторюютьс ...

Адміністративно-територіальна реформа в Україні
Адміністративно-територіальний поділ (АТП) - найбільш виразно помітна, юридично закріплена форма регіоналізації суспільства. Він являє собою поділ території держави на адміністративно керовані частини (адміністративно-т ...

Порівняння Чорного та Червоного морів
Кожне море є унікальним природним явищем. Саме тому актуальність роботи полягає у дослідженні та виявлені основних закономірностей генезису, еволюції, географії, схематизації основних відмінностей Чорного та Червоного мо ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено