Екологічна оцінка та встановлення екологічних нормативів якості води стосовно Десни в межах України
За вмістом легкоокислюваної органічної речовини за величиною БСК5 деснянська вода за весь період досліджень і на всіх ділянках за середніми і максимальними значеннями цього показника відносяться до 4-5 категорії якості, а за максимальними в деякі роки (1973, 1995) до 5-7 категорії якості води. В сучасний період відмічається деяке зниження вмісту органічної речовини з 5,8 до 1,6 мгО/дм3 (від 4 до 2 категорії) за середніми величинами з 9,4 до 2 мгО/дм3 (від 6 до 3 категорії) за максимальними величинами.
Оцінка якості води за гідробіологічними, бактеріологічними показниками і за індексами сапробності виконана на основі разових окремих вимірів. Їх результати були використані як додаткові при визначенні екологічного статусу окремих ділянок Десни.
Середні значення більшості трофо-сапробіологічних показників відповідають мезо-евтрофному та евтрофному рівню трофності (’-
”- мезосапробні води - 3-4 категорій якості, а максимальні значення цих показників відповідно ев-політрофному рівню трофності (5 категорія якості води). Цей висновок добре кореспондується з більш загальною оцінкою рівня трофності р.Десни, даною в різний час іншими авторами (О.М.Алмазов, 1967, Ю.Г.Майстренко, 1965, В.В.Поліщук, 1964).
Зокрема, воду Десни на протязі 530 км за середніми величинами трофо-сапробіологічних показників слід віднести до мезо-евтрофних вод 3 категорії якості з тенденцією зміщення до евтрофних вод 4 категорії якості. Найгірші величини деяких трофо-сапробіологічних показників відповідають навіть ев-політрофним водам 5 категорії якості (фосфати, азот амонійний, ПО, БО). Значення блокового індексу по басейну в цілому за період 1964 р. і 1995 р. за середніми величинами становлять 3,5/3-4 і 3,4/3(4), а за його максимальними значеннями 4,5/4-5 і 5,2/5 відповідно по басейну в цілому. З 1973 р. якість води в Десні погіршилася за багатьма трофо-сапробіологічними показниками. Особливо помітно це на верхній і середній ділянках.
Серед 18 показників блоку специфічних речовин, які внесені як пріоритетні до “Методики .”, в останні роки служба моніторингу вод використовувала тільки сім показників, а саме: нафтопродукти, феноли, залізо, хром, мідь, цинк і марганець. Цього недостатньо для виконання екологічної оцінки грунтовним способом по цьому блоку показників. За 1964 р. дані щодо еколого- токсикологічної ситуації в басейні Десни зовсім відсутні. Починаючи з 1973 р., в системі спостережень з’являються дані про вміст у воді Десни і її приток загального заліза. Систематичні дані про вміст в деснянській воді речовин радіаційної дії відсутні зовсім. За наявності такої незначної кількості вихідної інформації (за 1984 і 1995 рр., від 5 до 7 значень) дати більш-менш об’єктивну оцінку якості води не можливо. Тому екологічну оцінку якості води за специфічними показниками для окремих ділянок і для Десни в цілому можна вважати лише орієнтовною.
Аналіз цих обмежених даних про вміст в деснінській воді специфічних речовин токсичної дії показав, що за концентраціями важких металів і токсичних речовин (феноли, нафтопродукти) вода р.Десна на всьому протязі відноситься до 2-6 категорій за середніми їх значенням і до 3-7 категорій за максимальними значеннями. Всі забруднюючі речовини є переважно антропогенного походження.
Згідно узагальненої екологічної оцінки якості води за специфічними показниками на всіх ділянках р.Десни відмічається поширення забруднення деснянської води специфічними речовинами в 1995 р., у порівнянні з 1984 р. Цей висновок підтверджується такими доказами: І3 в цілому по Десні в 1984 р. складав 3,4/3(4) за середніми величинами і 4,4/4(5) за найгіршими величинами, а в 1995 р. 4,5/4-5 і 5,5/5-6 відповідно. Збільшення на 1,5-2 категорії відмічається на верхній, середній і нижній ділянках ріки в інші роки.
Інші цікаві матеріали
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
АПК Північного Кавказу
До складу Північно-Кавказького
економічного району входять: Ростовська область. Краснодарський і
Ставропольський краї, республіки Адигея, Дагестан, Кабардино-Балкарська,
Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія - Аланія, Ін ...
Республіка Індонезія
Республіка Індонезія в даний час, завдяки раціональної економічній
політиці і успішним реформам, перетворилася в аграрно-індустріальну державу. За
багатьма показниками цю країну вже зараз відносять до групи нових
індуст ...