Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Екологічна оцінка та встановлення екологічних нормативів якості води стосовно Десни в межах України

Величини інтегрального індексу, розрахованого за середніми значеннями блокових індексів в цілому по Десні, дорівнюють 2,25/2-3 (1973 р.) і 3,2/3 (1995 р.), вони є проміжними між категоріями 2 і 3 “досить чисті” і “чисті” води, а за найгіршими значеннями - 2,7/3(2) і 3,9/4 відповідно - проміжні між 3 і 4 категоріями “задовільні” і “слабко забруднені” води. Протягом 30років на усіх ділянках Десни якість води за величинами інтегрального екологічного індексу погіршилася на 1-2 категорії. Це спричинено збільшенням індексів блоків трофо-сапробіологічних і специфічних показників. Виявлене погіршення якості деснянської води ймовірно пов’язане з інтенсифікацією господарської діяльності малими масштабами і неефективністю водоохоронних заходів в басейні Десни за три попередні десятиріччя.

Всебічний опис, призначення, зміст, процедура та особливості встановлення екологічних нормативів (ЕН) подані в статті В.М.Жукинського з співавторами, опублікованої в даному збірнику. В нашій статті висвітлені результати роботи по встановленню екологічних нормативів якості води для Десни в межах України щодо окремих показників в межах трьох блоків (табл.1) і їх порівняння з величинами показників якості води в сучасний період (1995 р.), табл.2.

За ЕН(о) по сумі іонів визначена величина 300 мг/дм3, а за ЕН(д) - величина 400 мг/дм3. Ці значення відповідають категорії 1. Вміст хлоридів за середніми величинами відповідає категорії 1 (20 мг/дм3), що дає підстави на визначення ЕН(о) - 20 мг/дм3, а ЕН(д) - 30 мг/дм3 (2 категорія). Щодо вмісту сульфатів у деснянській воді, то величини ЕН(о) і ЕН(д) визначені в межах категорії 1, проте значення першого нормативу дорівнює 30 мг/дм3, а другого - 50 мг/дм3.

Трофічний статус р.Десна в цілому у ретроспективі та в сучасний період за середніми величинами визначається категорією 3 з підкатегорією 4 (1964 р.) та категорією 3 з ухилом до 4 (1995 р.) – “добрі”, “досить чисті” – “задовільні”, “слабко забруднені води”, що відповідає мезо-евтрофним водам з ухилом до евтрофних. За найгіршими показниками вода Десни характеризується категоріями 4-5 і 5,25 , що відповідає “задовільним, слабко забрудненим, евтрофним та ев-політрофним водам” (1995 р.). На підставі цих визначень трофічного статусу Десни за більш, ніж 30-річний період досліджень, були встановлені конкретні величини екологічних нормативів якості води для кожного з 15 еколого-санітарних показників.

Оптимальне значення блокового трофо-сапробіологічного індексу дорівнює – 2,5, категорія 3 – “добрі, досить чисті, мезо-евтрофні, β′-мезосапробні води”. Допустиме значення блокового індексу дорівнює 3,4, тобто відповідає категорії 4 – “задовільні, слабко забруднені, евтрофні, β″- мезосапробні води”.

Обгрунтовуючи цільові і допустимі значення екологічних нормативів для Десни щодо специфічних показників токсичної дії, виходимо з двох принципових передумов: всі забруднюючі речовини (важкі метали, нафтопродукти, феноли, СПАР) мають переважно антропогенне походження, тому оптимальні значення екологічних нормативів якості води стосовно цих речовин повинні наближатися до фонових. Найдоцільнішим є прийняття 2 категорії якості води для оптимальних значень і 3 категорії – для допустимих значень усіх показників блоку специфічних речовиин токсичної дії.

Результати порівняння сучасної екологічної характеристики якості води за певними значеннями її показників із значеннями встановлених ЕН свідчать про те, що якість води Десни:

- за показниками сольового складу в основному відповідають встановленим значенням ЕН за винятком хлоридів, значення ОЕН(о) і ОЕН(д) для яких нижчі відповідно на 1 категорію;

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Інші цікаві матеріали

Конденсаційні та сублімаційні процеси в атмосфері
Атмосфера являє собою повітряну оболонку навколо земної поверхні, яка бере участь в обертанні Землі. Метеорологія - це наука про атмосферу - повітряну оболонку Землі, яка оточує земну поверхню, наука про фізичні проце ...

Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа – це комплекс правових, е ...

Об’єкти і заповідні території Полісся
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збер ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено