Еколого-економічна безпека господарських систем у контексті сталого розвитку.
Для галузей і підгалузей, окремих ринків товарів і послуг у якості загрожуючих властивостей можуть бути названі: параметри організаційно-виробничої структури галузі; швидкість відновлення основних фондів; динаміка інноваційних процесів; конкурентність відповідних ринків, їхня відкритість; наявність сегментів закордонних споживачів.
Перераховані якісні характеристики предметів економічно"! безпеки можуть бути охарактеризовані різними показниками (індикаторами). Критеріями еколого-економічної безпеки можна назвати вимоги перебування значень індикаторів безпеки у визначених межах, перехід за які буде означати зниження рівня економічної безпеки для відповідного об'єкта або процесу до неприпустимого рівня.
Іншими словами область значень кожного з показників економічної безпеки може бути розділена на три сфери: зону безпеки;
зону загрози; зону неприпустимості.
Критерії еколого-економічної безпеки, відповідно, повинні сигналізувати про влучення (їх або прогнозованих (очікуваних)) значень індикаторів еколого-економічної безпеки в зону загрози про їхній рух убік зони неприпустимості, що перешкоджає сталому розвитку.
Практичне використання критеріїв еколого-економічної безпеки базується на розрахунках і оцінках граничних точок, що розділяють названі зони Потрібно відзначити, що їхнє визначення являє собою складну задачу, що вимагає для свого рішення застосування широкого арсеналу засобів, — від економіко-математичних моделей до добору якісних аналогів, аналізу прецедентів і використання методів експертних оцінок. Складність рішення даної задачі тим більше зростає, що згадані граничні точки в принципі визначаються неоднозначне, оскільки їх значення залежать від суб'єкта безпеки, від того способу "нормального стану" господарської системи, яким він керується, від прийнятного для нього рівня безпеки, на який даний суб'єкт орієнтується Так, наприклад, якщо суб'єктом економічної безпеки виступає держава, всі владні структури, а предметом економічної безпеки — економіка наддержави, тобто такий стан народного господарства, при якому воно розвивається переважно направлено на досягнення військового домінування над переважаючим числом держав у світі, то одним із граничних показників для зони загрози виявиться зниження об'ємів виробництва військово-промислового комплексу. Якщо при тому ж суб'єкті безпеки її предметом буде виступати "економіка добробуту", тобто народне господарство, орієнтоване на забезпечення високого рівня і якості життя населення, то до складу показників економічної безпеки з високими пріоритетами увійдуть відповідні характеристики споживання, купівельної спроможності населення і т.д., а індикатором зони загрози стане зниження досягнутих значень згаданих показників. Проведений розгляд дозволяє уточнити вимоги до змісту відповідей на питання, сформульовані вище На нашу думку, програма забезпечення еколого-економічної безпеки господарської системи повинна включати характеристики
- предмета безпеки, обумовленого її суб'єктом;
- складових частин предмета, параметри, що найбільше близькі до меж зони безпеки;
- основних загроз і породжуваних ними збитків для бажаного стана системи;
- типів стратегій забезпечення безпеки, що доцільно розробляти і здійснювати для складових частин предмета безпеки,
- зміст основних стратегій забезпечення безпеки і складових їхніх дій.
Інші цікаві матеріали
Актуальні проблеми розвитку і територіальна організація легкої промисловості світу
Комплекс з виробництва товарів народного споживання - важлива
складова частина економіки країни, яка має сприяти стабілізації
загальноросійського споживчого ринку. Це в основному
галузі групи, що випустили в 1995 році м ...
Охорона здоров’я
Серед галузей соціальної сфери важливою є охорона здоров'я. Мережа
закладів охорони здоров'я охоплює велику кількість лікарень,
амбулаторно-поліклінічних закладів, санаторіїв, пансіонатів, будинків
відпочинку, інтернатів для ст ...
Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
Мета Поглиблення знання учнів про природу,
особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство
свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання
професійних н ...