Поняття еколого-економічного ризику, його оцінювання.
Ідентифікація небезпеки починається з визначення переліку сполук, які можуть вливати на організм людини. Для цього аналізу підлягає вода, повітря, продукти господарювання й харчування, ґрунти тощо.
Оцінка залежності "доза-ефект" пов'язує кількісні показники дози токсичної речовини з вірогідністю появ негативних наслідків для людини. Оцінка "доза-ефект" є математична модель, що кількісно характеризує негативний вплив шкідливої речовини.
Оцінка доз впливу передбачає виявлення статево-вікових та ін. характеристик й розселення населення, а також кількісну оцінку рівня і тривалості впливу. Визначенню підлягають обсяги небезпечних речовин. Тобто розробляється сценарій надходження шкідливих сполук. Але аналізу підлягає домінуючий шлях цього надходження.
Для проведення оцінки територія виникнення ризику підлягає дослідженню ("конкретизації"), з'ясовується часовий інтервал впливу та зони впливу виявлених небезпечних факторів (сполук). Для ранжування небезпечних сполук й джерел постачання шкідливих речовин для проведення оцінювання доцільно узагальнювати фактори впливу.
Характеристика ризику - це кількісне виявлення ступеню ризику для здоров'я людини в результаті впливу шкідливих речовин. Для характеристики ризику дози впливу комбінуються з токсикологічними речовинами для оцінки вірогідності очікуваного ефекту. На цьому етапі виявляються пріоритетні небезпечні сполуки й методологія зниження ризику в майбутньому. Головною характеристичною рисою цієї процедури є аналіз неявних дій впливових факторів.
Розглянемо види ризиків, які супроводжують весь життєвий цикл об'єкту господарської/інвестиційної діяльності. До цих видів відносяться:
1. Ризик випадкової загибелі (псування) майна — пов'язаний з можливою втратою матеріальних активів об'єкту (основних засобів, об'єктів незавершеного будівництва, невстановленого обладнання, запасів товарів, матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів і т.п.), від стихійних лих (повеней, ураганів і т.п.), техногенних аварій, пожеж, недотримання належних умов зберігання матеріальних активів і т.п. Масштабність втрат активів (капіталу) об'єкту господарської/інвестиційної діяльності у процесі реалізації цього ризику визначає його високу значущість в загальній сумі ризиків.
2. Комерційний ризик — визначається несумлінністю комерційних партнерів об'єкту (недотриманням ними взятих на себе контрактних обов'язків; неповерненням активів: авансових платежів за товар — постачальниками, депозитних вкладів — комерційними банками, товарів або коштів — по споживчому кредиту і т.п.), а також їх неплатоспроможністю.
3. Економічний ризик (господарський) — виникає у зв'язку з порушенням процесу економічної діяльності об'єкту та недосягненням запланованих основних економічних показників. Цей ризик генерується як ситуацією на споживчому ринку, так і прорахунками управлінської ланки самого об'єкту господарської/інвестиційної діяльності. Проявом дії даного виду ризику є невиконання запланованого обсягу реалізації товарів/послуг (внаслідок зниження обсягу попиту або за іншими причинами), перевищення запланованої суми витрат обігу (внаслідок нераціонального витрачання коштів на організацію виробничого процесу).
4. Ціновий ризик — один з найбільш небезпечних видів ризику у діяльності підприємства, у зв'язку з тим, що він суттєво впливає на можливість втрати доходів та прибутку від виробничої діяльності. Він виявляється у підвищенні рівня постачальницьких цін (при незмінному рівні ціни реалізації готової продукції); у зниженні рівня цін реалізації товарів на споживчому ринку (при незмінному рівні постачальницьких цін); у підвищенні рівня цін та тарифів на послуги підприємств-контрагентів; у підвищенні рівня цін, за якими купуються матеріали, малоцінні та швидкозношувані предмети, обладнання і т.п.
Інші цікаві матеріали
Північно-Кавказький економічний район Росії
Склад Північно-Кавказького економічного
району: Ростовська область, Краснодарський край, Ставропольський край;
Республіки: Адигея, Дагестан, Інгушетія, Кабардино-Балкарська,
Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія і Чеченс ...
Рекогностування полігонометричних ходів
Рекогностування полігонометричних ходів — це
уточнення проекту ходів на місцевості і остаточний вибір місць закладання
пунктів.
При рекогностуванні перевіряють взаємну видимість
між пунктами і якщо вона відсутня, зді ...
Обєкти і заповідні території Полісся
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збер ...