Система спеціальних екологічних фондів. Створення ринку екологічних послуг.
Слід відзначити, що в Україні система екологічного страхування ще не побудована, хоч це і передбачається ст.49 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". В міжнародній практиці під екологічним страхуванням розуміється страхування відповідальності, пов'язаної з аварійним, залповим (випадковим) забрудненням довкілля, а тому його здійснення найбільш доцільне на основі пропонованої системи державних екологічних фондів. По-перше тому, що це дозволить узгодити механізми екологічного страхування з платою за довкілля (як вважають фахівці обов'язкове екологічне страхування не повинне створювати базу для введення ще одного екологічного податку, а тому відрахування на обов'язкове екологічне страхування доцільно включати у вже діючі платежі за забруднення навколишнього середовища) (Г.А.Моткин. Экономико-правовьіе основы страхования риска загрязнения окружающей среды. — Государство й право. — 1994. — № 6. — С. 127). По-друге, пропонована система державних екологічних фондів, що має функціонувати на принципах взаємної підстраховки фондів, дозволяє забезпечити страховим покриттям будь-яку шкоду, пов'язану з впливом на довкілля (зокрема, в разі техногенно-екологічних аварій, катастроф). Окремо стоїть питання щодо розширення бази екологічного оподаткування для наповнення екологічних фондів.
Наведені пропозиції спрямовані на вдосконалення основних елементів механізму плати за викиди (скиди) забруднюючих речовин в навколишнє середовище і ставлять своєю метою - створення ефективного механізму економіко-правового регулювання охорони довкілля від забруднення.
Отже, можна констатувати, що плата за забруднення довкілля відіграє значну роль в регулюванні відносин, що виникають в сфері взаємодії природи і суспільства, а вдосконалення організаційно-правового механізму її здійснення є необхідною умовою подальшої оптимізації фінансових заходів по забезпеченню ліквідації та нейтралізації наслідків забруднення середовища перебування людини.
Проте, при всій своїй важливості плата за забруднення довкілля не є єдиним засобом реалізації принципу "забруднювач платить". Поряд з нею, як свідчить світовий досвід, можуть і повинні використовуватись й інші економіко-правові засоби заохочення підприємств — забруднювачів в зниженні викидів (скидів) забруднюючих речовин. Зокрема, до таких засобів відносяться:
- встановлення пільгових ставок по непрямих податках екотехніки чи звільнення її від податку;
- надання податкових пільг на прибутки від природоохоронних програм приватних підприємств;
- впровадження режиму прискореної амортизації очисного обладнання та інші економічні засоби, спрямовані на стимулювання інвестицій в природоохоронну діяльність;
- впровадження пільгових або тривалих субсидій (пільгове кредитування, безоплатні позики для дрібних підприємств) на проведення захисних заходів;
- використання системи безпроцентної позики спеціального випуску на придбання очисного обладнання.
Вказані недоліки, як свідчить досвід США, зникають при застосуванні так званого "бабл-принципу" (принципу бульбашки). Суть його полягає в тому, що в якості єдиного джерела забруднення береться усе підприємство з усіма його джерелами викидів і навіть група підприємств певного регіону. В цьому випадку всі джерела одного підприємства знаходяться ніби під одним куполом (бульбашкою), в межах якого необхідно витримати певний обсяг викидів тієї чи іншої речовини. Такий підхід забезпечує можливість для досягнення нормативу загального викиду обмежуватись нейтралізацією одного чи декількох джерел забруднення (інші можуть продовжувати викиди), застосовувати різні найбільш оптимальні для даного підприємства засоби і заходи зниження забруднення (ліквідувати забруднююче виробництво чи об'єкт, перейти на екологічно чистий вид палива та ін.). Використання даного принципу дозволяє значно зменшити витрати на здійснення заходів по охороні довкілля, здійснювати в цій галузі більш гнучку, ефективну технічну та фінансову політику.
Інші цікаві матеріали
Рослинний світ Волинського Полісся
Актуальність
теми. Важливість рослин у житті і розвитку суспільства помічена давно. Велика
частка населення Землі живе поблизу лісів, а то й у самих лісам. Вивчаючи
спосіб життя людей протягом історичного періоду і в на ...
Ландшафти
Природа – це найважливіше та найголовніше джерело
задоволення усіх матеріальних і духовних потреб людини. Людське суспільство
безперервно взаємодіє з нею. Для людини природа має дуже багатообразне
значення: наукове, мат ...
Методика оперативного виправлення топографічних карт з
Топографічна карта є одним з основних засобів оцінки
місцевості і управління військами. Зміст топографічної карти відображає
фактичний стан місцевості і, в першу чергу, основних її елементів, що мають
важливе значення д ...