Платежі за землю.
Плата за землю здійснюється у формі орендних платежів. Нормативи плати за землю в кожній державі розробляються самостійно, але загальна методика і цілому вже опрацьована.
Плата за землю визначається окремо для сільськогосподарських і міських земель. Перша форма платежів враховує відшкодування земелекористувачем збитків, спричинених вилученням або тимчасовим захопленням (відчуженням) земельних ділянок, а також втрат сільськогосподарського виробництва за затвердженими нормативами освоєння нових земель з урахуванням втрат диференційної ренти, яка виникла через використання гірших земель на заміну відчужених угідь.
Приклад розрахунку плати за землю для спільного підприємства. Для підприємства виділено землю за 3 км від м. Тернопіль площею 20 га, з них 15 га – орної, 5 га – пасовищ. Гектар орних земель згідно нормативів оплати в Тернопільській області коштує 7000 грн., а гектар пасовища 2000 грн. Отже, загальна сума оплати становить (7000´15)+(2000´5)=105000+10000=115000. Ця плата є мінімальною. Для уточнення використовують спеціальні коефіцієнти подорожчання залежно від пливу великих центрів на розвиток виробництва. Так, для міст із різною чисельністю жителів вони становлять:
Коефіцієнти, які враховують місцерозташування земельної ділянки в приміських зонах великих міст (Про порядок грош. оцінки).
Чисельність населення міст-центрів (тис. чол.) |
Значення коефіцієнта |
100-200 |
1.1 |
250-500 |
1.2 |
500-1000 |
1.3 |
1000 і більше |
1.5 |
Крім цього потрібно враховувати транспортне забезпечення, середовищну і рекреаційну цінність території, особливість мікроклімату тощо. На основі нижньої межі плати за землю ведуться переговори для визначення кінцевої (остаточної) оцінки землі.
Плата за використання міської землі встановлюється відповідно з комплексною будівною оцінкою території виходячи з затвердженого генерального плану розвитку міст, із витрат (видатків) на інженерне упорядкування території, будівництво транспортних шляхів, відрахувань підприємств на житлове і культурно-побутове будівництво. Враховується також курортний статус міст, а в самих містах – райони з історичною забудовою.
Приклад розрахунків оплати за міські землі для спільних підприємств:
Пм=(С0+С1+С2+С3+С4)F+СжN
Де Пм – одночасна плата за міську територію, тис. грн.;
С0 – норматив викидів на інженерно-транспортне впорядкування міст, тис. грн/га;
С1,С2,С3,С4 – показник збільшення вартості міської території відповідно за рахунок розвитку сфери управління, наукового і соціально-культурного потенціалу; в курортних районах і містах; у містах і районах з історичною забудовою;
F – площа ділянки, що зайнята підприємством, га;
Сж – відрахування на житлове і культурно-побутове будівництво, тис. грн/чол;
N – кількість зайнятих на підприємстві працівників, чол.
Показники С0, С3, Сж добираються із спеціальних таблиць.
Плату за право користування землею з частки доходу спільного учасника відраховують щорічно пропорційно до розміру внеску за землю в статутний фонд підприємства і обчислюють за формулою:
М=Dc Пм/Вс+Пм
Де М – відрахування в бюджет місцевих рад, тис. грн.;
Dc – річний дохід спільного учасника, тисю грн.;
Пм – обчислюється за попередньою формулою;
Вс – вклад спільного учасника в статутний фонд спільного підприємства без урахування землі, тис. грн.
Інші цікаві матеріали
Сінгапур
При виборі країни для написання аналітичної довідки я зразу
визначилась, що хочу писати про Сінгапур. Для мене актуальність полягає в тому, що це одночасно острів, місто і одна з найменших за територією і
населенням держ ...
Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з
рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення
енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...
Економіка Франції
XX століття вніс величезні зміни в життя країн і народів.
Але важко знайти серед великих індустріальних країн такі, де зміни в політичній
та економічній сферах були настільки ж значні, як у Франції. За истекшее столетие ...