Географічне розміщення
Район утворений в 1939 році. Вперше згадується в 1241 році. Населення району складає 105300 чоловік, в тому числі міського -12653 чоловік та сільського - 92647чолоеік. Район нараховує 83 населених пункти, 3 селищних рада та 47 сільських рад. Кількість дворів - 35516, з них в селах - 31394, в селищах - 4122.
Загальна кількість трудових ресурсів - 57800 чоловік, в тому числі працездатне населення у працездатному віці складає 57300 чоловік. У всіх сферах економічної діяльності району зайнято 44400 чоловік.
Район розташований в південно - східній частині Івано-Франківської області в зоні лісостепу. З півночі межує з Тисменицьким, з північно-східної частини з Тлумацьким, на сході з Городенківським та Снятинським, на півдні Косівським, на заході - з Надвірнянським районами Івано-Франківської області.
Загальна площа району становить 102606 га. Рельєф неоднорідний, чітко виділяється гірська місцевість з рівнинами вздовж річкових долин. Поверхня району а основному рівнинно-хвиляста. Клімат помірно - континентальний з м'якою зимою.
Ріки району відносяться до типу гірських річок. Основною рікою району являється ріка Прут довжиною 910 км. Водні ресурси представляють собою озера, ставки, струмки, площа яких становить 2323 га. Ґрунтові води залягають на глибині від 3 до 10 метрів. Наповнення водоносного горизонту йде в основному за рахунок атмосферних опадів і поверхневих вод під час паводків.
Площа земель лісового фонду району становить 25326 га, з яких до лісів І групи (площею 7468 га) відносяться переважно захисні, водоохоронні, протиерозійні та інші функції. В цій групі лісів рубки головного користування обмежені. До II групи лісів (площею 15624 га) відносяться ліси, які являються експлуатаційними. Лісова рослинність представлена в основному дубом, грабом, березою, липою та іншими видами.
Демографія
На території Коломийського району Івано-Франківської області проживає 105,3 тис. осіб наявного населення (станом на 1.01.2003р.), що становить 7,5% від загального населення області. Кількість міського населення становила 12,6 тис. осіб (12,0%), а сільського 92,7 тис. осіб (88,0%).
З кожним роком населення району зменшується, в основному за рахунок сільського населення. Зміни в чисельності населення відбуваються як за рахунок природного, так і міграційного руху.
За останні роки спостерігаються негативні тенденції в демографічній ситуації Коломийського району.
Демографічна ситуація є кризовою. Так, у 40 сільських радах у 2002 році смертність перевищила народжуваність.
Починаючи з 1980 року в районі відбувається постійне скорочення рівня народжуваності. Якщо у 1980 році він становив 18,7 осіб на 1000 жителів, у 1995 році -12,8, то в 2002 році -10,0 особи. Рівень смертності за цей період зріс: з 11,4 у 1980 році до 14,0 осіб у 2002 році.
Природне скорочення населення розпочалось у районі з 1995 року. Тільки у 2002 році в районі народилось 1050 осіб, а померло 1481 особа, в результаті природне скорочення за минулий рік склало 431 чол.
За даними Всеукраїнського перепису населення на території Коломийського району в національному складі абсолютну більшість переважають українці, яких нараховується 105,3 тис. осіб, або 99,4% від загальної кількості населення. Проживають також росіяни, поляки, білоруси, та представники інших національностей.
1.3. Історія району
Адміністративним, економічним та культурним центром Коломийського району є місто обласного підпорядкування Коломия. Одне з найдавніших поселень Галичини, воно вперше згадується з письмових джерелах в 1241 році. Хоч без сумніву, місто засноване набагато раніше, про що свідчать археологічні знахідки в його околицях.
Про багате історичне минуле Коломийщини свідчать пам'ятки архітектури, що збереглися до наших днів. У селах і селищах району є 54 споруди, які цінні своїм стилем, способом будівництва, використанням місцевих будівельних матеріалів. Найважливіші и найдавніші з них — костел бернардинів, келія монастиря і дзвіниця у Гвіздці; церква св. Михайла у Великій Кам'янці; дзвіниця XVІІІ століття і школа дяківська з Печеніжині; церква Вознесіння Господнього у Струпкові; церква св. Юрія та дзвіниця в Баб'янці; костел — пам'ятка готичної архітектури з Отинії. А чого лише вартує перлина дерев'яної архітектури — Благовіщенська (або Спаська) церква з Коломиї, яка збудована 1587 року, відома ще й своїм чудовим іконостасом та дзвіницею!
Інші цікаві матеріали
Дослідження яружно-балочного рельєфу Кривбасу як одного з елементів знань про природу рідного краю на заняттях географічного гуртка
Однією з базових складових частин географічної освіти є
знання про найближче географічне оточення – природу рідного краю. Найбільш
ефективному і поглибленому засвоєнню краєзнавчого матеріалу сприяє активне
самостійне до ...
Історія земної кори проблеми, закономірності, роздуми
Історична геологія, що розшифровує умови й
закономірності розвитку земної кори та планети в цілому, є наукою, що активно
розвивається. Можливість точно датувати найрізноманітніші події минулого,
вивчати вплив космосу на ...
Методика дослідження
В процесі вирішення поставлених завдань нами застосовані такі методи:
моделювання, історичний, картографічний, літературний,
порівняльно-географічний, системний, статистичний методи.
Щоб бути обізнаним у розвитку соціальної і ...