Природне довкілля
Поверхневі води
Водні ресурси району s невід'ємною і надзвичайно важливою частиною природних багатств. Вони забезпечують потреби народного господарства та населення у воді за рахунок поверхневих та підземних вод.
Поверхневі води району представлені басейном річки Прут, водосховищами, ставками та озерами. Основним джерелом поновлення водних ресурсів є атмосферні опади, щорічний об'єм яких складає 1,5 км3.
Забір свіжої води з басейну р. Прут складає 7,5 млн. м3 в рік.
Найбільшим водоспоживачем є промисловість, на долю якої припадає 3,5 млн. м3 води, або 50 % від загального водоспоживання в житлово-комунальному господарстві - 35 млн. м3 води, в інших галузях - 0,5 млн. м3 води. Одним з найбільших забруднювачів водних ресурсів в районі є "Водоканал" м. Коломия.
Незадовільний стан з очищенням стічних вод на підприємствах комунального господарства району. В результаті невідповідного технічного стану, неправильної експлуатації очисних споруд каналізації, вони працюють не ефективно. Це - очисні споруди м. Коломиї, Коломийської ВК-41.
Для будівництва промислових і житлових об'єктів, автомобільних шляхів та благоустрою району, у великих обсягах здійснюється безсистемна розробка і вибір піщано-гравійної суміші, з русла ріки басейну Прут. Така розробка негативно впливає на гідрологічний і гідробіологічний стан річок, приводить до пониження русел, розливу цілісності берегів, активного розвитку долинної та бокової ерозії, а також їх забруднення.
Озера, ставки
Природних водойм на території району дуже мало. Представлені вони, невеликими озерами, які утворилися в старицях річок.
Крім заплавних озер природного походження в долинах рік поширені штучні водойми - ставки.
В районі нараховується 134 ставків, загальною площею водного дзеркала біля 386,7 га та сумарним об'ємом біля 5 млн. м3.
Водосховище і ставки відіграють певну роль у регулюванні стоку рік, а також використовуються для розведення і вирощування риби.
Рослинні ресурси
Ландшафтні та грунтово-кліматичні умови, геологічна будова та інші природні фактори Івано-Франківщини зумовили різноманітність та багатство рослинного світу. В минулому панівним типом рослинності в області були ліси. Тепер вони займають 38,1 % території, причому зосереджені головним чином у гірській частині. На рівнині та в передгір'ях Карпат (до 500 м н.р.м.) переважають дубові та дубово-грабові ліси з буком, явором, горобиною, берестом тощо.
Нижній гірській пояс Карпат (44 - 700 м н.р.м.) представлений буковими, смереково-ялицево-буковими лісами, у трав'яному покриві яких переважають середньоєвропейські неморальні види. З трав'янистих рослин в лісах переважають бореальні види (кислиця звичайна, чорниця, брусниця, зелені мохи).
Трав'яна рослинність по району представлена переважно луками-заплавними, є невелика кількість боліт. В рівнинній частині залишились невеликі осередки лучно-степової рослинності з пануванням кількох видів ковили, сеслерії Хефлера, вівсюнцю пустельного, переважно в місцях, непридатних для землеробства, і на крутих схилах.
На території Коломийщини розташовані дві широтні рослинні зони - лісові та лісостепова.
Флора Колмийщини налічує 500 видів судинних рослин, що складає 30 % судинних рослин України. В гірських районах зростають види рослин, характерні для північних та європейських широколистяних лісів. У рівнинній частині району зустрічаються як лісові, так і лучно-степові види рослин.
Флора району дуже багата на реліктові види, тобто залишки рослинного світу давніх часів. Серед третинних реліктів - береза темна.
Майже третина природної флори Коломийщини потребує певної або часткової охорони.
Внаслідок антропогенного впливу на природне середовище, заготівлі лікарської сировини, збору декоративних рослин звужуються й інших видів. Багато видів реслин-тирличі, родіола рожева, ранньовесняні ефемероїди, орхідеї потрапили в Червону книгу саме через нерегламентований надмірний збір та заготівлю.
Тваринні ресурси
Тваринний світ - один з компонентів природних ресурсів району. Різноманітність і багатство природних ландшафтів та вигідно географічне розташування стало передумовою розвитку та існування своєрідної рідкісної фауни, котра порівняно з іншими регіонами України значно багатша. Хребетні представлені 435 видами, ссавці-74 видами, птахи - 280 видами.
На території району проживає 15 видів фауни, які перебувають під загрозою зникнення і занесення до Червоної книги України. Ці види потребують систематичної роботи щодо виявлення місць їх перебування, проведення постійно спостереження за станом популяцій та наукових досліджень з метою розробки наукових основ їх охорони та відтворення.
З області проживають наступні представники фауни, що занесені з Червону книгу:
Ссавці:
1. Широковух звичайний
2. Широковух європейський
Інші цікаві матеріали
Країни Бенілюксу та Нідерланди
Бенілюкс
— це економічний союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. Його формування
почалося з валютної угоди й митної конвенції цих держав, які згодом уклали
договір про створення економічного союзу. Цим договором перед ...
Грошова оцінка земель населених пунктів (на прикладі с. П’ядики,
Земля – основа
національного багатства, яка має по чисельності власників масовий, всенародний
характер. Також вона є унікальним товаром стосовно вартості якого завжди існує
суперечність: між власником землі та органами ...
Передумови розвитку соціальної інфраструктури в Чемеровецькому районі
Сукупність підприємств і закладів обслуговування на певній території
утворює мережу обслуговування, яку називають соціальною інфраструктурою.
Населені пункти, в яких розміщені підприємства сфери послуг, називають центрами
обслу ...