Бонітування ґрунтів.
Обґрунтоване бонітування ґрунтів за їх природними властивостями, які впливають на врожайність сільськогосподарських культур застосовується для визначення економічної оцінки земель. Природна властивість ґрунту залежить від морфологічних генетичних хімічних і фізичних властивостей, до яких відносяться:
n потужність гумусового горизонту;
n процентний вміст гумусу, мулу і фізичної глини у ґрунті;
n валовий запас гумусу, азоту, фосфору і калію у ґрунті;
n механічний склад ґрунту;
n кислотність, сума поглинутих основ, ступінь насиченості ґрунту основами.
Аналізуючи дані ознаки, які відображають природну властивість ґрунту проводиться у кожному земельно-оціночному районі на основі усестороннього вивчення ґрунтового покриву, даних про урожайність сільськогосподарських культур і впливу окремих властивостей ґрунту на урожайність сільськогосподарських культур. Можна дійти висновку, що кількість ознак, які відображають природну властивість ґрунту залежить від конкретних природнокліматичних умов земельно-оціночного району.
Таким чином, в умовах Богородчанського земельно-оціночного району, до якого відноситься Космацька сільська рада при проведенні бонітування ґрунтів використано наступні ознаки природних властивостей ґрунту :
-- вміст гумусу в орному шарі;
-- потужність гумусового горизонту;
-- вміст фізичної глини в орному шарі;
-- рН сольової витяжки;
-- глибину залягання глеєвих горизонтів.
Використавши вище перелічені показники природної родючості ґрунту, а також середню урожайність сільськогосподарських культур складено шкалу бонітування ґрунтів Богородчанського оціночного району, в тому числі – Космацької сільської ради.
Економічна оцінка земель
– це оцінка землі як природного ресурсу і засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві та як просторового базису в суспільному виробництві за показниками, що характеризують продуктивність земель, ефективність їх використання та дохідність з одиниці площі. Економічна оцінка земель різного призначення проводиться для порівняльного аналізу ефективності їх використання. Дані економічної оцінки земель є основою грошової оцінки земельної ділянки різного цільового призначення. Економічна оцінка земель визначається в умовних кадастрових гектарах або у грошовому виразі.
Економічна оцінка земель та бонітування ґрунтів тісно пов’язана між собою спільністю мети, опираються на єдині дані реєстрації землеволодінь, обліку кількості та якості земель, матеріали обстеження і джерела статистичної інформації про виробничі показники використання оцінюваних земель. Економічна оцінка дає кількісну характеристику ґрунтової родючості, яка об’єктивно склалася за економічними показниками. Під економічною оцінкою розуміється оцінка якості землі як природного ресурсу і головного засобу виробництва у сільському господарстві.
Основна відмінність економічної оцінки землі від бонітування ґрунтів полягає в тому, що бонітування вивчає грунт як природне тіло, без врахування економічних умов ведення сільськогосподарського виробництва. Вона встановлює відносну їх придатність за основними факторами природної родючості для вирощування сільськогосподарських культур, забезпечує виділення груп ґрунтів, які підлягають економічній оцінці. При економічній оцінці земля розглядається як головний засіб виробництва у сільському господарстві. Економічна оцінка землі має велике призначення для розвитку народного господарства країни. Дані економічної оцінки використовуються як нормативні і нормативно утворювальні фактори при вирішенні таких завдань, як науково обґрунтований розподіл земельного фонду для планомірного і пропорційного розвитку всіх галузей народного господарства, економічне обґрунтування об’ємів виробництва.
Економічна оцінка земель проведена у відповідності з "Загальносоюзною методикою оцінки земель (1976) і Вказівками про порядок проведення оцінки земель, затверджених Держагропромом СРСР 14 серпня 1987 року. Ці положення були конкретизовані для природноекономічних умов України в Технічних вказівках про проведення економічної оцінки земель (в умовах України), затверджених Держагропромом УРСР 12 травня 1988 року, в яких розроблені додаткові технічні прийоми, уточнені окремі положення методики, приведена необхідна довідково-нормативна інформація.
Роботи з оцінки були виконані в 1988 році спеціалістам Республіканського проектного інституту по землевпорядкуванню (Укрземпроект) і Кущового інформаційно вирахувального центру Південного відділення ВАСГНІЛ, з участю наукових співробітників Українського відділу Державного науково-дослідного інституту земельних ресурсів і Українського науково-дослідного інституту економіки і організації сільського господарства ім. А.Г. Шліхтера. В розробці довідково-нормативних даних для оцінки земель приймали участь наукові співробітники Українського науково-дослідного інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. А.Н. Соколовського і Українського науково-дослідного інституту землеробства. Збір інформації про господарську діяльність за 1980-1986 роки і заповнення земельно-оціночних формулярів виконали спеціалісти господарств і районного агропромислового об'єднання.
Інші цікаві матеріали
Розробка, формування та ведення індексних кадастрових карт засобами ГІС
Термін "Земля"
має багато визначень. Для економіста це ресурс для прискорення економічного
розвитку, для юриста частина простору від центра землі до неба з набором
різноманітних прав для визначених цілей. Для ...
Регіональна економіка сільського господарства України
Україна – самостійна суверенна держава
українського народу. Вона є однією із найбільших країн Європи, її площа 603,7
тис. км2., що становить 0,4 % площі земної суші. Земельні ресурси виступають
територіальною базою розм ...
Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна
одиниця (область) на крайньому
заході України. Є однією з трьох
областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону.
Одна з на ...