Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Основні методи (формули) оцінки ефективності природоохоронних заходів.

1. Оцінка ефективності – це порівняння результатів з видатками. До неї ставляться дві вимоги:

§ по можливості повніше охоплювати всі соціально-економічні результати у різних сферах господарства як в найближчій, так і у віддаленій перспективі;

§ найповніше охоплювати усі видатки, пов’язані із здійсненими заходами.

Обидві вимоги є міжгалузевими, міжрегіональними й довготривалими.

Згідно з чинною типовою методикою ефективності природоохоронних заходів відрізняють первинний (початковий) і кінцевий комплексний соціально-економічний ефекти з охорони природи. Перший полягає в зниженні забруднення навколишнього середовища і поліпшенні його стану, другий – у підвищенні рівня життя населення, ефективності суспільного виробництва і національного багатства, зниженні ресурсо- і еколого- місткості виробництва.

Економічний результат природозахисних заходів (Р) виражається у величині відвернених річних економічних збитків від забруднення середовища (П) /величина попереднього економічного збитку/ і річного приросту прибутку (додаткового прибутку) від поліпшення виробничих результатів діяльності підприємств чи групи підприємств (Д), тобто:

Р=П+∆Д.

Величина відвернених економічних збитків від забруднення середовища (П) дорівнює різниці між розрахунковими величинами збитків, які мали місце до здійснення природозахисних заходів (Зф), і залишкових збитків після проведення цих заходів (Зм):

П=Зф-Зм.

Якщо періоди будівництва (реконструкції), а також проектні строки експлуатації природоохоронних споруд, величини витрат і результат у період експлуатації істотно не змінюються в часі, то порівняння варіантів природозахисних заходів може проводитися за величиною їхнього річного чистого економічного ефекту (Е). Вибір найкращого з кількох варіантів природозахисних заходів у такому разі здійснюється за формулою:

Е=(Р-З) →мах,

де З – витрати на запропоновані заходи. Економічний результат, за винятком витрат, називають чистим економічним наслідком (результатом).

Одним з видів показників економічного результату є показник повного економічного ефекту природоохоронних витрат. Визначається:

§ за різницею показників чистої продукції чи прибутку в матеріальному виробництві;

§ за економією видатків у невиробничій сфері;

§ економією видатків з дербюджету і особистих коштів населення у період сучасного чи перспективного стану навколишнього середовища.

Приведені до річної розмірності витрати визначаються за формулою:

З=С+Ен×К+Ст,

Де: С – сукупні експлуатаційні витрати;

К – капітальні вкладення в будівництво природозахисних споруд;

Ен – норматив річної ефективності капіталовкладень (тимчасово беруться в розмірі 0,12);

Ст – собівартість транспортування продукції (якщо вимагає умова задачі).

Показник повного економічного ефекту використовується як самостійно, так і (найчастіше) для оцінки (абсолютної) економічної ефективності природоохоронних видатків (Ез). Розраховується як відношення річного обсягу повного економічного ефекту до суми приведених видатків (витрат), викликаним цим ефектом:

Ез=Ер / С+Ен×К,

Де: Е – річний ефект, отриманий протягом року. Ефективність довготривалих заходів (за кілька років) можна обчислити як інтегральну за багато років, що перевищує строки окупності t=1 /Eн :

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Вплив природно-ресурсного потенціалу на соціально-економічний розвиток Миколаївського регіону
Миколаївська область входить до складу Причорноморського економічного району, до якого окрім Миколаївської області входять: Одеська та Херсонська області та Автономна республіка Крим. Площа району -113,4 тис.км2. Специф ...

Економіко-географічна характеристика господарства Тернопільської області і рівень його транспортного забезпечення
Тернопільська область займає західну частину Подільського плато, межуючи на півночі з Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з Івано-Франківською, на заході з Львівською областями України. Тернопіль ...

Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і змістовному проведенні вільного часу. В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено